Velikonoční týden Prostřeno! je tu

Jaro vypuklo s plnou silou a Prostřeno! bude velikonoční. O titul nejlepšího hostitele a výhru 60 tisíc korun se pokusí tři ženy a dva muži.

Těšte se na tradiční i moderní velikonoční recepty, lidové zvyky, rodinné obyčeje i velikonoční výzdobu. Také úkol týdne souvisí se svátky jara (a myslí na naše zdraví): soutěžící by měli připravit nějaký jarní velikonoční detox.

Podívejte se na upoutávku:

Kdo to na Moravě, Valašsku a Vysočině vyhraje? Bude to jeden šťastlivec, nebo se bude výhra dělit? A nezapomeňte hlasovat, vždyť deset tisíc korun může vyhrát nejen váš favorit, ale můžete to být klidně také vy!

Pondělí: Nejstarší hostitelka, sympatická důchodkyně Ludmila (65), Velikonoce uctívá a miluje. Dokonce si na to oblékne kroj

Jak má Ludmila ráda Velikonoce, je poznat z každého jejího pohybu. První hostitelka návštěvu přivítá ve valašském kroji, na uvítanou hosté dostanou chléb a sůl. Připraví valašskou kyselicu nebo zvěřinové závitky. Jako dezert bude „oližprst“ a hosté brzy pochopí, proč se tak jmenuje.

Ludmila se rozpovídá o velikonočních zvycích. A potěší i zábava: přijdou místní chlapci a budou klapotat. A k tomu se budou zdobit beránci. Velikonoce jsou pro první hostitelku tradiční křesťanský svátek, který se u nich na vesnici slaví každoročně už od jejího dětství. Mladí chlapci chodí od čtvrtka do soboty klapotat a poté koledovat. Ludmila vždy připravuje pohoštění pro sousedy, tradičně se u nich v rodině barví vajíčka, peče se beránek a perníčky.

Úterý: Paní Maruška (46) má ráda andělíčky a překvapí kohoutí polévkou a báječnou pohodou

V úterý hosty k sobě domů pozve trojnásobná maminka Maruška, která pracovala jako prodavačka, servírka, koordinátorka a chůva. Druhá hostitelka má ráda andělíčky. Ale když se rozbijí, nemá s nimi slitování – jednoho hosté najdou dokonce v krbu! Maruščino menu bude zčásti velikonoční – nádivka, vývar z kohouta, ale také plánuje hovězí líčka. A u nich se Maruška pěkně zapotí. Zachrání ji její andělíčci? S omáčkou bude muset hodně improvizovat. I zábava bude tradiční, bude se zpívat. Prostě velikonoční pohoda…

Pro Marii jsou Velikonoce signálem, že konečně přichází jaro. Většinou si tento okamžik užívá venku s přípravou první výzdoby a sázením květin. Rodiče ji vedli k tomu, že křesťané si připomínají zradu, ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista.

Středa: Manažerka a maminka Jana (44) ráda dekoruje svůj dům. I její jídlo má připomínat jarní louku

Starostlivá maminka syna Filipa moc ráda dekoruje a na jejím rodinném domě je to znát. Hostům doma nachystá pořádné velikonoční menu – soupeři dostanou vaječnou tlačenku, ale také kuře, vepřové a vývar. I když by to Jana chtěla mít dokonalé, ne vše se jí povede. Ale ani poněkud vysušené vepřové náladu nezkazí, jsou přece Velikonoce, svátky jara, klidu a pohody.

Třetí hostitelka z velikonočních tradic dodržuje barvení vajíček a koledování. Kromě kraslic připravuje velikonoční výzdobu, chystá dům a pohoštění pro koledníky, kterých u nich na vesnici bývá opravdu hodně, peče beránka. Na zábavu přijdou zazpívat kamarádi a spolu s hosty vytvoří dohromady nějakou velikonoční dekoraci.

Čtvrtek: Nepřehnal to údržbář Pepa (30) s přípravou? Jak moc mu pomáhala přítelkyně?

Ve čtvrtek předvede, co u plotny dovede, mladý tatínek sedmiměsíčního syna. Josef doma v kuchyni prý pravidelně trénuje. A trénoval i před svým soutěžním večerem, na který se důkladně připravil. Až tak, že to s přípravou dopředu poněkud přehnal, a ostatní soutěžící pojali podezření, že čtvrtému hostiteli dost pomáhala jeho drahá polovička. Že by Pepa podváděl? Vsadí na jehněčí a bílou polévku, o které se bude hodně mluvit, protože bílá polévka nevzbuzuje moc velké sympatie.

Taky se bude hovořit o Velikonocích v Pepově pojetí – ty se tradičně smýšlejícím hospodyňkám zdály až moc odvážné. A co znamenají Velikonoce pro Josefa? Převážně čas strávený v rodinném kruhu, chodí na společné procházky a z tradic dodržují pečení velikonočního beránka, barvení vajíček a jarní barevnou výzdobu domácnosti. Hosté si od Pepy odnesou ošatky jako dárek a vzpomínku na společně strávený večer.

Pátek: Po spoustě tradic má finále v režii benjamínek Ondřej (25), který připraví moderní menu a soupeře zavře do sklepa

I poslední páteční večeře patří muži. K plotně se postaví momentálně nezadaný Ondra. Ten je oproti ostatním „mladý a neklidný“. Ale i on Velikonoce miluje a v jeho podání budou velmi moderní. Předkrm se bude jíst hůlkami, na hlavní chod bude steak s koňakovým přelivem. Ne všechno ale půjde jako po másle.

Vývar se Ondrovi připálí, zato zábava se mu povede, když své soupeře zavře do sklepa. A bude na nich, jak se odtamtud dostanou, nechá jim tam indicie. Podaří se návštěvě uniknout? Ale ještě jedna tradiční zábava se v Uherském Hradišti chystá – pletení pomlázek.

Jak celý velikonoční týden dopadne? Kdo ho vyhraje? Zvítězí dobré jídlo, taktika, nebo velikonoční pohoda? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku a nezapomeňte hlasovat!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.