Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají bolesti v ramenou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 10.02.2017
Neděláte víc, než je nutné?
Autor: iStock Neděláte víc, než je nutné?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Rameno je spojení celé horní končetiny s ostatní kostrou lidského těla. Hlavní roli hraje pažní kost, která se pomocí hlavice skloubí s lopatkou a klíční kostí. Tento nejpohyblivější kloub lidského těla umožňuje všechny pohyby.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s ramenem?

Ramena představují naši schopnost radovat se. Jak neseme naše životní zkušenosti a umíme se z nich poučit. Naše postoje nám mohou přinést příliš těžká břemena, která nám zatíží ramena. Pokud hodně přemýšlíme a stále něco analyzujeme, náš mozek se „zahřeje“ a všechny problémy nám spadnou na ramena a lopatky. Ramena jsou neviditelné vaky na problémy, duševní traumata, nejistoty a zklamání. Postupně přicházejí různé ztuhlé svaly a pohyb v ramenou se zdá složitější a bolestivější. Nesouhlas s tím, co dělají ostatní, nás může dovést až k zánětu ramene. Každá bolest ramene ukazuje na to, že děláme víc, než je nutné. Pokud moc rozebíráme problémy svých nejbližších, může to opět zasáhnout naše ramena. Neseme tíhu jejich problémů a ta zatěžuje naše svalstvo a ramena.

bolest ramenou Foto:

 

Položte si následující otázky:

Víte, co je pro vás důležité? Nenosíte problémy jiných na svých ramenou? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezlobíte se na celý svět? Nerozebíráte příliš svou minulost? Co vám nevyšlo? Kdo vám ublížil? Přes co se nedokážete přenést?

Jednou mi přes noc zatuhlo rameno. Ráno jsem se nemohla pohnout a dělalo mi problém zvednout ruku nad hlavu. Došlo mi, že za svůj stav si můžu já sama. Snažila jsem se dětem udělat servis a starala se a nyní mi v tom zabránilo mé bolavé rameno. Musela jsem odpočívat a odhazovat všechny problémy, které jsem si na svá ramena posadila. Chtěla jsem pomoci napravit životy druhých a nesla tak jejich problémy a osudové zkoušky. Musela jsem se naučit pomáhat lidem, ale nezatěžovat tím tak svoje tělo.

Jak k nám problémy s rameny promlouvají?

Vykloubení kloubní jamky, bolest ramene, zánět ramenních svalů, ztuhnutí ramene, potrhání ramenních svalů, šlach a nervů, syndrom bolestivého ramene.

Jak si vyléčit problémy s rameny?

Naučte se odpočívat, nechat mozek vydechnout a třeba se soustředit na hudbu, malovat nebo nechat myšlenky jen tak plynout. Může pomoci i meditace. Odreagujte se jinou činností. Zbavte se nedořešených situací, které vám zatěžují mozek a odrážejí se na vašich ramenou.

Odhazujte všechny nepotřebné problémy. Snažte se problém nerozebírat, aby vám nepřinesl ještě větší tíhu. Uvědomte si, že nemáte nést tíhu celého světa.

Postavte se a pořádně se nadechněte, zakruťte rameny, abyste odhodili tíhu, kterou na nich nesete. Vše odhoďte a čiňte tak alespoň jednou týdně.

Afirmace pro léčbu: „Přeji si, aby mé prožitky byly plné radosti.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

 

Za bolestí zad se mohou skrývat křivdy z minulosti, strach z budoucnosti nebo potlačená zlost.

Řeč těla: Co nám odkrývají problémy se zády a páteří?

Osm nezvyklých příčin bolesti v zádech

8 nezvyklých příčin bolesti v zádech

4 cviky na bolavá záda. Stačí vám 4 minuty!

Stále víc lidí pracuje v kanceláři a sedí u počítače minimálně osm hodin denně. K tomu většinou sedíme ještě doma u televize, cestou do práce a cestou z práce, pohybu máme minimum. Jenomže lidské tělo není na neustálé sezení stavěné, nedostatek pohybu a různé kroucení na židli znamená pro záda, kyčle i boky katastrofu. Je třeba proto záda a spodní část těla neustále posilovat a protahovat, aby se jim ulevilo.

Samozřejmě, že je lepší pravidelný pohyb několikrát týdně, který bude trvat alespoň půl hodiny, ale v tomto případě se i málo počítá. Takže pokud nemáte čas na to, abyste chodili cvičit pravidelně, vyhraďte si každý den alespoň čtyři minuty a zacvičte si tyto čtyři cviky z jógy, které zmírní napětí páteře. Uvidíte, že se vám uleví.

Pozice motýla

jóga 1

Posaďte se na podlahu, pokrčte nohy a chodidla opřete o sebe. Rukama chodidla sevřete a lokty odtlačte kolena od sebe. Tlačte kolena směrem k podlaze a zároveň předklánějte trup. Můžete-li, vytáhněte se za rukama dopředu. Cvičení nesmí bolet, pokud začne, okamžitě přestaňte.

 

Zůstaňte v poloze po dobu pěti hlubokých nádechů a výdechů (tedy asi 30 sekund).

 

 

Článek je zařazen v: bolest, záda, psychosomatika, řeč těla, ramena
Reklama