Řeč těla: Co nám odkrývají bolesti v ramenou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Rameno je spojení celé horní končetiny s ostatní kostrou lidského těla. Hlavní roli hraje pažní kost, která se pomocí hlavice skloubí s lopatkou a klíční kostí. Tento nejpohyblivější kloub lidského těla umožňuje všechny pohyby.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s ramenem?

Ramena představují naši schopnost radovat se. Jak neseme naše životní zkušenosti a umíme se z nich poučit. Naše postoje nám mohou přinést příliš těžká břemena, která nám zatíží ramena. Pokud hodně přemýšlíme a stále něco analyzujeme, náš mozek se „zahřeje“ a všechny problémy nám spadnou na ramena a lopatky. Ramena jsou neviditelné vaky na problémy, duševní traumata, nejistoty a zklamání. Postupně přicházejí různé ztuhlé svaly a pohyb v ramenou se zdá složitější a bolestivější. Nesouhlas s tím, co dělají ostatní, nás může dovést až k zánětu ramene. Každá bolest ramene ukazuje na to, že děláme víc, než je nutné. Pokud moc rozebíráme problémy svých nejbližších, může to opět zasáhnout naše ramena. Neseme tíhu jejich problémů a ta zatěžuje naše svalstvo a ramena.

Položte si následující otázky:

Víte, co je pro vás důležité? Nenosíte problémy jiných na svých ramenou? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezlobíte se na celý svět? Nerozebíráte příliš svou minulost? Co vám nevyšlo? Kdo vám ublížil? Přes co se nedokážete přenést?

Jednou mi přes noc zatuhlo rameno. Ráno jsem se nemohla pohnout a dělalo mi problém zvednout ruku nad hlavu. Došlo mi, že za svůj stav si můžu já sama. Snažila jsem se dětem udělat servis a starala se a nyní mi v tom zabránilo mé bolavé rameno. Musela jsem odpočívat a odhazovat všechny problémy, které jsem si na svá ramena posadila. Chtěla jsem pomoci napravit životy druhých a nesla tak jejich problémy a osudové zkoušky. Musela jsem se naučit pomáhat lidem, ale nezatěžovat tím tak svoje tělo.

Jak k nám problémy s rameny promlouvají?

Vykloubení kloubní jamky, bolest ramene, zánět ramenních svalů, ztuhnutí ramene, potrhání ramenních svalů, šlach a nervů, syndrom bolestivého ramene.

Jak si vyléčit problémy s rameny?

Naučte se odpočívat, nechat mozek vydechnout a třeba se soustředit na hudbu, malovat nebo nechat myšlenky jen tak plynout. Může pomoci i meditace. Odreagujte se jinou činností. Zbavte se nedořešených situací, které vám zatěžují mozek a odrážejí se na vašich ramenou.

Odhazujte všechny nepotřebné problémy. Snažte se problém nerozebírat, aby vám nepřinesl ještě větší tíhu. Uvědomte si, že nemáte nést tíhu celého světa.

Postavte se a pořádně se nadechněte, zakruťte rameny, abyste odhodili tíhu, kterou na nich nesete. Vše odhoďte a čiňte tak alespoň jednou týdně.

Afirmace pro léčbu: „Přeji si, aby mé prožitky byly plné radosti.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.