Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s nespavostí?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu.

Nespavost je spojená s poruchami spánku, které ovlivňují kvalitu našeho života, naše denní rituály a aktivity. Začne nám chybět energie na sport a jiné záliby. Spánek nepřijde, pokud celý den prožíváme stres. Po dni nabitém emocemi a novými vjemy. Budit se v noci je normální od usínání před intervaly hlubokého spánku, který trvá šedesát až devadesát minut. Během noci procházíme čtyřmi až pěti spánkovými cykly.

Máme spánek hluboký – tělesný, kdy klesá naše teplota těla, a spánek paradoxní, kdy je tělo připraveno k probuzení, ale mozek stále odpočívá. Tehdy se nám zdají sny a mozek tak ukládá zážitky a otvírá se podvědomí. Mozek je tak v nejvyšší fázi útlumu.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s nespavostí?

Nespavost je spojená se strachem, nedůvěrou v běh života a s provinilostí. Bojíme se vzdát se kontroly, kterou nad sebou máme, a odevzdat ji našemu podvědomí. Večer se nám honí hlavou mnoho úkolů, které každý den prožíváme. Část tohoto dne si přenášíme do svého nočního spánkového života.

Hledání spánku je podstatou hledání smyslu života. Spánek přináší odpočinek jak tělu, tak duši. Je to regenerační prostředek pro zachování životní energie. Spánkem si prodlužujeme život a čistíme nahromaděné věci v podvědomí. Mohou se tak pozvolna uvolňovat a dělat místo pro krásné zážitky.

Položte si následující otázky:

Cítím ve svém životě svobodu? Bojím se dělat ve svém životě změny? Netrpím nejistotou? Mám v životě samé obavy a strachy? Usínám s hlavou plnou problémů? Trápí mne stresy?

Jak k nám problémy s nespavostí promlouvají?

Problémy se spánkem, nespavostí, nočním buzením.

Jak si vyléčit problémy s nespavostí?

Pokud končí den, tak si ho promítneme v mysli. Je důležité, abychom si promítali v hlavě krásné zážitky, které jsme ten den prožili. Všechny tyto zážitky si můžeme i zapsat do diáře a znovu je emocionálně prožít. Uloží se tak a můžeme si je kdykoliv vyvolat.

Pro klidný spánek je nutné zachovat rovnováhu. Zbavit se možných obav a strachů, které zatěžují naši mysl a nedají nám spát. Nesnažte se předběhnout čas a řešit věci, které třeba nastanou zítra v práci nebo ve vašem vztahu. Zítřek vám přinese nový pohled a dnešek potřebuje odpočinek.

Pokud máte potíže s nespavostí, na fyzické úrovni je důležité nedívat se na stresující filmy před spánkem, nestresovat se a nehádat se, nepít alkohol, který nás může v noci vzbudit, nemít velkou fyzickou zátěž, která tělo spíše povzbudí. Vhodná je třeba meditace před spaním nebo dobrá a zábavná kniha či bylinkový čaj. Před spaním také nepijte kávu a černý čaj.

Afirmace pro léčbu: „Opouštím s láskou dnešní den a upadám do klidného spánku.“

Šárka Vávrová

Sdílejte článek
Štítky strach nespavost stres únava spánek psychosomatika řeč těla insomnie (nespavost)

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.