Režisér Karel Janák by chtěl miminko. Své ženě herečce Romaně to naznačil i rolí

Starý parťák odchází, nový čeká v zásuvce - Parťák na baterky
„Kája mě do Elišky obsadil tak trochu naschvál. Takovou by mě totiž chtěl mít - emotivní, křehkou, dlouhovlasou… a těhotnou, zase,“ popsala se smíchem v rozhovoru pro Prima Ženy sympatická herečka Romana Goščíková (42), které manžel, zdá se, napsal lišácky novou roli takzvaně na tělo. Ukázka v úvodu napoví.
Romana Goščíková je živel v tom nejlepším slova smyslu, žena, která ví, co v životě chce, a ještě se jí podařilo skloubit rodinu s prací, která ji naplňuje. S manželem režisérem a scenáristou Karlem Janákem (54) jsou sehraná dvojka a s láskou vychovávají malého syna. K herectví a moderování inklinuje od dětství. Od třetí třídy základní školy chodila do Divadla - divadelního dramacentra v Ostravě, pro ostravské studio ČT točila pořad pro děti Klubíčko, na víceletém gymnáziu byla členkou tamního souboru Tajfun... Nakonec vystudovala gymnázium i Ostravskou konzervatoř, Pražskou konzervatoř a ještě divadelní vědu na FF UK.
V novém seriálu o policejním parťákovi na baterky, v němž je detektivem android, hrajete významnou roli. Co vás přitahovalo na této postavě a jaké bylo natáčení tohoto projektu?
Kája mne do Elišky obsadil tak trochu naschvál (směje se). Takovou by mne totiž chtěl mít - emotivní, křehkou, dlouhovlasou... a zase těhotnou. Takže to samozřejmě byla výzva, abych se zjemnila... Nejčastější režijní připomínka byla: „Uber ředitelku!“ A taky jsem si tady vyzkoušela, jaké to je být hormonálně rozhozená v těhotenství, to z toho svého totiž neznám. Jinak je Eliška hodná, milá, kamarádská holka, věřím, že ji diváci budou mít rádi jako já a budou jí v jejích peripetiích fandit.
Jste také zkušená producentka. Co vás na produkci nejvíce baví nebo naopak stresuje?
Léta už jsem producentka divadelní, neboť vlastním a řídím Divadlo Radka Brzobohatého, takže to přeskakování mezi ředitelkou a kolegyní herečkou už mám nazkoušené. A Parťák je už můj druhý počin coby producentky seriálu, takže už jsem taky věděla, do čeho jdu a zda zvládnu být v jednom projektu producentka i herečka. Jsou to dvě naprosto odlišné profese, jediným průsečíkem je prostředí a práce s lidmi. A taky adrenalin, ten je na jevišti i v produkci. Producentka navíc nese odpovědnost za celý projekt, ať už filmový nebo divadelní, takže to samozřejmě stresující být může, ale já mám výzvy ráda a baví mne to. A když potom vznikne něco, co se líbí a má smysl, je to radost.
Přečtěte si také: Herečka Romana Goščíková ukázala středomořské bydlení. Kdo kraluje v její kuchyni?
Jak se připravujete na herecké role? Máte nějaký rituál nebo oblíbenou metodu, která vám pomáhá vcítit se do postavy?
Rituály asi úplně nepraktikuji (kromě klasických zlomvazkových). Svou postavu se snažím vždy během zkoušení nebo příprav co nejlépe poznat a najít její sympatické i protivné stránky. Ale to asi každý herec (smích).
Věnujete se raději televizním projektům, filmům nebo divadlu? Co je vám v rámci herectví nejbližší?
Mě vždy to, co dělám, musí bavit - ať je to televize, film či divadlo. Když nebaví, odcházím. Proto když točím, je mi blízká role televizní, když pak běžím do divadla, těším se na tu divadelní.
Jaká byla vaše největší výzva v kariéře – ať už v pozici herečky nebo producentky?
Rozhodně koupě Divadla Radka Brzobohatého. To je nikdy nekončící práce, starost, ale také naštěstí radost, když se daří. A já si to musím pochválit, že se daří (klepe na dřevo).
Úloha producentky je často spojena s velkou zodpovědností. Jak zvládáte skloubit tuto roli s vaším hereckým závazkem?
Člověk to musí odstřihnout, proto ve dny, kdy jsem točila coby herečka, jsem producentské věci řešila až po natáčení. A tady na Parťákovi jsem měla tak šikovný produkční tým, že mě zbytečně ničím před hraním nezatěžoval. Samozřejmě, jobovkám, jako jsou nemoci ovlivňující natáčení, či technické záseky a přesčasy se nevyhnete, ale prostě když se řekne ‚akce‘, musíte je vyhnat z hlavy a být tou svou postavou.
Jaký projekt, ať už herecky nebo produkčně, byl pro vás zatím nejpamátnější a proč?
Již zmiňovaná koupě a rozjezd Divadla Radka Brzobohatého, tam z inscenací pak určitě nezapomenutelné zkoušení naší stálice, koncertní show Freddie, kterou Kája vymyslel i režíroval. A moc lidí nevěřilo, že v divadle, které nemá zkušenosti a není vybavené na muzikálovou produkci, něco takového vznikne. Ale my se nedali zastrašit, vzniklo a i přes peripetie jede dál a my i diváci ho máme moc rádi. A divadlo už oproti počátkům také máme daleko lépe vybavené, po všech stránkách. Těch památných věcí postupně přibývá, herecky v divadle taková zatím poslední největší výzva (kromě zpívání) určitě thriller pro dva - Hračička - nádherná a samozřejmě náročná role psychiatričky Maude. Z TV filmů určitě nikdy nezapomenu na natáčení s Jiřím Krejčíkem, díky kterému jsem přišla do Prahy. A určitě pro mne budou navždy nezapomenutelné oba seriály, které vznikly v mé produkci - Agrometal a Parťák na baterky, kterého nyní diváci mohou sledovat ve středu večer na Primě.
Co vás motivuje ve vaší profesi? Máte nějaký konkrétní cíl nebo sen, který byste si chtěla splnit?
Motivuje mě, když se práce daří, to je mým hnacím motorem, z toho mám radost.
Co byste chtěla vzkázat čtenářům, proč by se měli dívat na seriál Parťák na baterky?
Milí čtenáři, pokud se chcete pobavit, zasmát a prožít příběhy našich postav, kterým, věřím, že budete fandit, a navíc s humorem nahlédnout na výhody a rizika toho, co nás v blízké budoucnosti čeká, tedy novou éru s umělou inteligencí, nenechte si Parťáka ujít! A věřím, že se robot Emil stane legendou.
Podívejte se také, jak bydlí Romana Goščíková a Karel Janák: