10 důvodů, proč byste měla milovat svou matku

Ať už je váš vztah s matkou jakýkoliv, jedno je jisté! Je to žena, která si zaslouží vaše uznání a obdiv. A jestli nemáte právě teď dobré vztahy a říkáte si: Proč bych ji měla obdivovat? Tak možná stačí jen uvědomit si, že bez ní byste tady vůbec nebyla.

Většina maminek se snaží pro své dítě udělat to nejlepší, i když samy třeba zrovna neprocházejí tím nejšťastnějším obdobím.Takže co kdybyste vytočila její telefonní číslo a jen tak se jí zeptala, jak se má a jestli třeba něco nepotřebuje? Uvidíte, udělá to dobře nejen jí, ale vlastně i vám. Vždyť ona je od vašeho početí ten nejbližší člověk, kterého na světě máte.

1. Rozhodla se pro to, že chce dítě (tedy vás) a tím se vlastně stala úplně dospělou. Tím, že se rozhodla pořídit si miminko, musela změnit svůj život a vzdát se hodně věcí. Těhotenství není vždy procházka růžovou zahradou a porod už vůbec ne. Je to jeden z nejnáročnějších okamžiků v životě ženy. Jakmile drží své dítě, je jí jasné, že je vše úplně jinak a její život se rozdělil na dva. Ona vám totiž ten druhý věnovala.

2. Přežila vaše první zoubky, první pády, problémy ve škole, pubertální výlevy a vaše první zklamání v lásce. Všechny tyto věci prožívají matky se svými dcerami a někdy je to možná bolí víc než je samotné. Přežila i vaše hádky, kdy vám puberta dávala právo říkat věci, za které jste se v nadcházejících letech možná i občas zastyděla, pokud jste je radši už dávno nezapomněla.

3. V době, kdy jste neměli jako rodina zrovna peněz nazbyt, neváhala šetřit na sobě, hlavně aby vy jste měla na kroužek keramiky nebo tanečků. Na střední škole si opět utrhla od úst, když jste přišla s tím, že se vám ostatní smějí, jaké máte divné oblečení, že se to už dávno nenosí, nebo jak to, že ještě nemáte mobil, když už ho mají téměř všichni… Později, když jste chtěla dále studovat, nezaváhala ani na chvíli a podporovala vás, abyste měla kvalitní vzdělání, šetřila z rodinného rozpočtu.

4. Když si uvědomíte jen to, že vedle své práce se dokázala starat o domácnost a zvládala i výchovu vás a pokud máte, tak i vašich sourozenců… Klobouk dolů! Dnes už si jen málokterá rodina může dovolit, aby matka byla ženou v domácnosti, ale úkoly, které jí s tím, že má rodinu, padnou na bedra, za ni nikdo neudělá. Nedivme se tedy, že neměla vždy zářivý úsměv na tváři a pochopení pro naše výstřelky.

5. Nejhezčí na vztahu matka a dcera je, že je mezi vámi krásné pouto a i když si často lezete na nervy, možná to bude i tím, že… málo platné, jablko nepadá daleko od stromu a jaká matka, taková dcera… a to nás někdy dost vyděsí. I přes tyto věci si můžete být jisté, že matka je vaší nejlepší kamarádkou a užijete si s ní i hodně legrace, pokud jí to vy sama dovolíte.

6. V dobách nejhorších, v těch chvílích, kdy se vám zhroutí svět, je to právě ona, která vám podá kapesník, utře slzy a řekne: „Bude líp, zlatíčko.“ Je tady pro vás vždy, když ji budete potřebovat. Je to skoro jako manželský slib, v dobrém i ve zlém, i když nebyl nikdy vyřčen nahlas. A pravda je ta, že se ani tak často neporušuje.

7. Někdy přišly ve vašem životě i takové chvíle, kdy na vás máma nebyla příliš hrdá, měla důvod vám nevěřit a možná se i trošku styděla. Určitě se velice trápila, odcizily jste se a ona z toho hledala cestu ven, nechtěla přece ztratit své dítě. Nějakou dobu to možná trvalo, nesouhlasila s vaší životní cestou, ale překonala sama sebe a opět si k vám našla cestu a poskytla vám pocit bezpečí a důvěry.

8. Uvědomila jste si někdy, že je to ten jediný člověk, na kterého se můžete opravdu a v jakékoliv situaci spolehnout? Vždy bude stát na vaší straně! Už od miminka si vás hýčká, chrání, a pokud vám někdo ubližuje je schopná rvát se za vás jako lvice.

9. Správná matka své dítě nikdy nezatahuje do svých problémů. Vždy se snaží vše vyřešit, abyste neměla ani zdání o tom, že na světě nějaké problémy vůbec jsou. A pokud se vám někdy zdá, že její krásný úsměv nezáří jako obvykle a ona jen řekne… „To se ti jen zdá, vše je v pořádku,“ pravděpodobně je tady to období, kdy ji něco trápí, ale ona je silná žena a vy máte svých starostí dost.

10. Tento článek ale není jen o našich biologických matkách, je to i o ženách, které neměly to štěstí, aby přivedly na svět své vlastní dítě a adoptovaly ho. To chce přece daleko více odvahy než porodit své vlastní dítě. Naše poděkování a obdiv si zaslouží ale i naše babičky, které zastupovaly občas mámu a pomáhaly jí, nebo tety, které své neteře zbožňují a rozmazlují.

Pokud vy samy ještě dítě nemáte, věřte, že jestli budete mít to štěstí a zažijete ten pocit sevřít ho poprvé v náručí, zjistíte, že se tomu nikdy nic nevyrovná. Být matkou je něco nepopsatelného. Ale také věřte tomu, že být DOBROU matkou není lehké a stojí to hodně úsilí po celý váš život.

Sdílejte článek
Štítky rodina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 6. 2023

Berani, pokud máte vazby na nějakou terapeutickou profesi, můžete dnes učinit zvláštní objev týkající se zdravotnictví. Tento objev nenajdete v žádné knize nebo metodice, kterou se běžně řídíte. Emoce nejsou tak slepé, jak by si racionální společnost přála! Někdy nás vedou po cestě k poznání. To je dnešní případ.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.