zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

30. duben: Co dělat, aby vás čarodějnice neuhranuly

30. duben: Co dělat, aby vás čarodějnice neuhranuly
Autor: istock.com 30. duben: Co dělat, aby vás čarodějnice neuhranuly
Eva Michorová , Vydáno: 30.04.2020
Pálení čarodějnic anebo filipojakubská noc, případně Valpuržina noc, má kořeny v keltském svátku Beltain, který se slavíval právě v poslední dubnový den. Poslední dubnová noc má magickou sílu.

reklama

Zapalovaly se veliké ohně, aby se lidé i zvířata symbolicky očistili od nemocí a všelijakých temných sil. Za zmínku stojí, že zvyk pálit monumentální ohně v předvečer 1. máje byl zakazován jak za německé okupace, tak komunistickým režimem. Už v polovině 19. století byl označován za akt hlouposti a nezměrné pověrčivosti. Navzdory všemu a všem se dochoval do dnešních dnů a dá se říci, že jeho popularita stále stoupá.

Ohně na kopcích

Naši předkové věřili, že v tuto magickou noc ožívají temné síly a že je tudíž třeba se před nimi chránit. Říkalo se, že čarodějnice se slétají na svoje srazy na košťatech a před tím se natírají kouzelnými mastmi, které jim umožňují pohybovat se vzduchem. Ohně na kopcích nad vesnicemi chránily obyvatele právě před zlými ženami na košťatech. Protože se čarodějnice považovaly za vyslankyně samotného ďábla, pouhé plameny na ochranu před nimi nestačily. Co všechno ještě musíte udělat, abyste se 30. dubna cítili bezpečně?

Pokropte stavení

U sebe byste rozhodně měli mít květ kapradí, svěcenou křídu a hostii. Před vrata domu a před chlévy položte drny. Dřív než smí čarodějnice do stavení vstoupit, je její povinností přepočítet všechna stébla trávy. To jí trvá až do rozednění, kdy naštěstí její temná moc pomine. Nezapomeňte zapíchnout před dveře do země trnité větévky, vidle a košťata, to také pomáhá. Důležité je pokropit svěcenou vodou celé stavení. Za oněch časů se rovněž na návsi střílelo z pušek anebo práskalo biči. Čarodějnice se totiž bojí hlasitých zvuků. Popadněte tedy, co máte po ruce: zvony, řehtačky, hrnce a pánve.

Čarodějnice

Jsou čarodějnice jen zlé? A jak je vlastně poznáte?

Na opuštěné křižovatce

Kdo chce čarodějnici spatřit na vlastní oči, nebude to mít jednoduché. Prý se v tento kouzelný den zjevují leda na velice opuštěných místech, vždy se jedná o křižovatky. Pak je tady další možnost: vyhazovat do vzduchu zapálená košťata, to se někdy podaří spatřit čarodějnici, jak se řítí povětřím na koštěti. Kdo má štěstí, hořícím koštětem ježibabu srazí, což se ovšem nestává často. A pozor, tyto lstivé ženy na sebe dokážou brát i podobu psa, kocoura, havrana nebo kozla.

I popel je kouzelný

Před zlou mocí čarodějnic je třeba chránit také úrodu, to se provádí tak, že se na hnojiště položí zelené větévky a podlaha chléva se posype pískem. Zlatým hřebem večera je okamžik, kdy mládež hodí do ohně zlou babiznu vyrobenou ze starých hadrů a s věnečkem z pampelišek kolem krku. Nezapomeňte, že popel z kouzelného ohně, který plápolal o Valpuržině noci, není jen tak obyčejný. Naši předkové jím sypali pole, věřili, že zajistí bohatou úrodu.

Přečtěte si také:

 

Noc, kdy se pálí čarodějnice, má magickou moc

5 nebezpečí, která vám hrozí při pálení čarodějnic

Čarodějnice

Jsou čarodějnice jen zlé? A jak je vlastně poznáte?

 

Autor: em

reklama

Související témata: čarodějnice , rituály , kouzla , čáry , pálení čarodějnic

reklama

Přečtěte si také

reklama