5 nebezpečí, která vám hrozí při pálení čarodějnic
Poslední dubnová noc, při které se pálí čarodějnice, má nejen historické pozadí, ale je také plná čar a kouzel.
Pálení čarodějnic je starobylý a romantický obřad, který má kořeny až ve vzdálených pohanských dobách. Noci z 30. dubna na 1. května se říká také Valpuržina, Filipojakubská nebo Beltine či Beltain – podle starého keltského svátku plodnosti. Naši předkové věřili, že se v tuto magickou noc slétají čarodějnice (na košťatech či vidlích namazaných kouzelnou mastí, ale i na kozlu, vlku, černém kocouru…) a ohně na kopcích zapalovali na ochranu před nimi. V tuto noc se stejně jako o Velkém pátku otevírají jeskyně s poklady, ale abyste je spatřili, musíte mít u sebe vedle například svěcené křídy i květ kapradí. Zakopaný pes tkví v tom, že kapradí nekvete, a tak vše nasvědčuje tomu, že nalezením pokladu si patrně finanční situaci nevylepšíme.
A vůbec, dávejte na sebe během čarodějnické noci pozor, bývá totiž záludná, číhají na nás nejrůznější nebezpečenství…
Nebezpečí, že si vás spletou s čarodějnicí
A neberte to nijak hanlivě – čarodějnice nemusí být jen ošklivá jako noc. Rozhodně se v tuto kouzelnou noc nevyskytujte poblíž Petrových kamenů v Jeseníkách. Ty byly totiž za čarodějnických procesů v 17. století považovány za lokalitu, kde probíhají obávané slety čarodějnic. Kromě toho byste u sebe neměla mít kouzelnou mast, která umožňuje létání, a pozor také na znaménko signum diabolicum. Tím se vyznačuje každá čarodějnice, udělá jí ho vždy sám ďábel rohem nebo drápem. Kromě toho čarodějnice nesolí jídlo, tančí pozpátku a nepláčou, nemají totiž slzy.
Nebezpečí, že se zamilujete
Jak už bylo řečeno, v tuto noc čar a kouzel slavívali Keltové svátek Beltine, což bývala oslava jara, slunce, plodnosti. Zářící ohně měly za úkol očistit každého od podezřelých myšlenek rodících se během pochmurné zimy a dát průchod čisté, opravdové lásce. Ostatně začínal máj, měsíc zamilovaných, lidé se ráno líbali pod rozkvetlými třešněmi, a noc, která tomu všemu předcházela, byla až nebezpečně magická. Což platí dodnes. Zodpovědné zadané ženy raději nebudou v záři ohňů a hvězd okouzleně hledět do očí nezadaným lehkomyslným mladíkům, protože víme, jak takové věci končívají! Myslete na to, že nejste na koncertě v Rudolfinu, ale u ohně v divoké přírodě, kam se mohou stahovat všelijaké existence.
Nebezpečí, že se nezamilujete
Nezadané ženy ovšem mnohdy přicházejí k ohňům za účelem seznámení. Filipojakubská noc je dlouhá, ohně šlehají do výše a jiskří, pivo a víno teče proudem a romantické paní a dívky sní o lásce. Protože kdy jindy o ní snít, když ne v kouzelnou noc? Jenomže je třeba vzít v úvahu, že pálení čarodějnic se v hojné míře zúčastňují rodiny s dětmi a domácími zvířaty či zvídaví důchodci, kteří to berou jako vítanou příležitost si popovídat a dát si pivo nebo dvě. A tak se může stát, že nebohá mladá žena odejde stejně osamělá, jako přišla… Hlavně nezahořknout. Jak se říká, zítra je taky den.
Nebezpečí úrazu
Právě nebezpečí úrazu nelze u velikých ohňů podceňovat. I když si po několika skleničkách člověk najednou připadá mladší nejméně o dvacet let, přes oheň v žádném případě neskákejte. Máte-li náhle mraky energie, využijte ji následující den a proveďte doma jarní úklid, to bude daleko rozumnější. Doporučujeme rovněž nezapalovat košťata a nevyhazovat je do výšky, hasiči to nevidí rádi, i když je to starý zvyk. O půlnoci nehledejte na odlehlých místech poklady. Nenajdete nic, ale nachladíte se anebo si způsobíte odřeniny či zlomeniny.
Nebezpečí bloudění
Máte-li prachbídný smysl pro orientaci a chystáte se pálit čarodějnice v lokalitě, kterou příliš neznáte, zůstaňte pokud možno střízliví a bystří, abyste našli cestu domů. V nocích, jako je ta z 30. dubna na 1. května, mají nadpřirozené jevy zelenou. A bludný kořen je jedním z nich. Na první pohled vyhlíží jako běžný půlkruhový kořen vystupující ze země poblíž stromu. Ale není to běžný kořen, nýbrž zákeřný démonický útvar, příbuzný bludičky a divoženky. Číhá na unavené a opilé pocestné, které pak nutí bloudit v kruhu. Ubožáci se potácejí lesem mnohdy dvanáct i více hodin, než je najdou příbuzní či policisté.