Beltain je starý keltský svátek lásky a plodnosti. Víte, jak se slavil?

Beltain, nebo také Beltaine či Beltine, byl jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, který připadal na noc z 30. dubna na 1. května. Původně se slavil dříve, před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti, nyní 40 dnů po ní. Podle Keltů jím začíná polovina roku, kdy je příroda probuzená a vitální, vše rozkvétá, sluneční paprsky probouzejí naše smysly a dávají novou sílu.

Beltain je opakem Samhainu na podzim, kdy se stírala hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že duše zesnulých se v tento čas vracejí na zem a živí mohou navštívit podsvětí. Tuto legendu si později přisvojila a přizpůsobila k obrazu svému katolická církev a tím vznikly „dušičky“.

Naopak Beltain kněží nenáviděli. Jeho součástí byl rituál oslavující plodnost. Ženy doslova tahaly své vyvolené do křoví, aby vyzkoušely v „praxi“, zda jsou schopni stát se otci. Tu noc neplatily žádné závazky, obě pohlaví si mohla sundat snubní prsteny a chovat se jako svobodní. Tyto praktiky měly kromě jiného zabránit uzavírání neplodných sňatků. Křesťanští kněží ale začali podněcovat strach mužů z divoké ženské sexuality a označili účastnice obřadů za čarodějnice. Jak dopadly, se všeobecně ví. Keltové, na rozdíl od nich, na ohních pálili slaměné panáky od Samhainu na znamení konce temných časů a dále vše staré a nečisté, co se nashromáždilo během zimy. Přijímali novou sílu na nadcházející období. Potom všichni do rána tančili okolo májky a milovali se v přírodě. Děti počaté či zplozené tuto noc prý bývaly velmi šťastné.

Beltain jako přelom mezi temnotou a světlem

S Beltainem se pojí bohyně Rhiannon. Kvůli ní se na volném prostranství zapálily dva ohně. Jeden mužský, černý, druhý byl ženský, bílý. Mezi nimi se o půlnoci vztyčovala bříza (májka), zdobená barevnými stuhami jako symbol plodnosti, růstu a života. Půlnoc znamenala přelom mezi temnotou a světlem, odchod temné poloviny roku a příchod světlé. Májka byla spojením mezi Nebem a Zemí. Ráno na Beltain si ženy podle zvyku měly omýt obličej v ranní rose, aby byly celý rok krásné, uplést věneček z jarních květin a vhodit ho do potoka nebo řeky. Požehnaly tím vodě a také pozdravily bytosti v ní žijící. Případně natrhaly košíček květů a postavily ho na práh tomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení.

Magická noc

Beltainská noc byla jak stvořená pro čarování. Vyvolení mohli spatřit víly. Muži skákali přes oheň ne proto, aby tímto pochybným způsobem dokázali odvahu. Vyslovovali přitom v duchu přání a očekávali, že se splní. K tradici patřilo, aby milenci či manželé vypili společně číši vína, do které vložili čerstvý jarní květ. Keltové prostě uměli žít a užívat si darů přírody. Kouzlo jarních nocí, zvyk prvomájového polibku pod rozkvetlou třešní bychom našli právě v jejich slavných časech. O Beltainu také chodili lidé k menhirům, posvátným kamenům a vyslovovali u nich své prosby. Zdobili domovy větvičkami cesmíny, hlohu a jeřábu a tím vzdávali čest slunci.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.