1. máj, lásky čas: Tradice, polibky a romantika na každém kroku

Romantický 1. květen je po roce opět tady a my jsme pro vás při té příležitosti připravili vše, co byste o tomto dni měli vědět. Zaměříme se nejen na tradiční polibek a květnové zvyky. Máme pro vás i názory některých z vás.

Do dnešního dne se stavějí májky, pořádají se majálesy a ještě před tím, než nám kalendář stihne oznámit začátek máje, je čas na pálení čarodějnic.

Ke květnu mimo jiné patří i polibky pod rozkvetlou třešní. Právě ty by totiž měly ženám a dívkám zajistit, aby do roka a do dne neuschly. Podmínkou však je, aby to bylo opravdu z lásky. V dřívějších dobách se dokonce tradovalo, že májový polibek je od muže něco jako příslib manželství a svatby, která by měla být na spadnutí. (Tak pokud se chcete dávat, šup s drahým pod třešeň, podle všeho ale postačí i bříza.)

Lásku oslavovali už staří Římané a Řekové, a to svátkem zvaným Floralia (podle Flóry, bohyně jara a plodnosti). Poměrně oblíbeným je i zvyk, kdy si milenci ke svým domovům vysypávali cestičky lásky nebo psali před domy do srdce svá jména. A každý tak věděl, do kterého obydlí zavítala všemocná čarodějka – láska.

Kdepak Valentýn, v Česku lásce přeje 1. máj!

„První květen je u nás ve znamení romantiky a lásky. S Petrem ho každoročně slavíme, a to z mnoha důvodů. V tento den jsme spolu před patnácti lety začali chodit a před rokem se nám narodila prvomájová dcera Klaudie. O polibky tak v žádném případě nebude nouze a o ten pod třešní jakbysmet. Je to nádherný zvyk, “ říká Klára, 36 let

„I když bych to veřejně před kamarády v hospodě nepřiznal, ve své podstatě jsem vlastně romantik a dá se říci, že lpím na tradicích. Moje žena na ty zvyky moc není, ale k polibku pod třešní ji rozhodně vytáhnu. Přece nemůžu riskovat, že by mi tak skvělá ženská uschla,“ směje se Patrik, 35 let.

Tradici prvomájového polibku ctí podle průzkumů většina Čechů. Každoročně pod rozkvetlou třešní stanou dvě třetiny z nich. Nejsvědomitější jsou v tomto ohledu milenci ve věku mezi čtyřiceti a padesáti lety. Tento zvyk totiž dodržuje 76 % z nich. Mají tak náskok před mladou generací teenagerů a dvacátníků. V tomto věku se pod třešní každoročně líbá jen něco málo přes polovinu párů.

Jak se líbá v Česku: Nakláníme hlavu napravo a zavíráme oči

Sladkým polibkem začíná den každý třetí Čech nebo Češka. Překvapivě má náskok starší generace se 36 %, ti mladší dávají spíše přednost delším polibkům, jejichž průměrná délka činí 5–10 sekund. S narůstajícím věkem se logicky délka polibků postupně zkracuje, ale každý třetí člověk přiznává, že se už někdy líbal nepřetržitě od 5 do 15 minut. Kromě délky polibku je důležitá i partnerská sehranost – polovina z nás naklání při polibku hlavu napravo, jen pětina nalevo. Drtivá většina žen (80 %) v průzkumech také přiznala, že při líbání zavírá oči.

Líbejte se: 8 zajímavých postřehů, které jste o polibcích možná nevěděli

  1. Bylo dokázáno, že páry, které se často a pravidelně líbají, mají nejen šťastné soužití, ale jsou i více imunní proti onemocnění.
  2. Líbání a polibky prodlužují život a také ho dělají kvalitnějším. Vykašlete se na hledání receptu na dlouhověkost a líbejte se!
  3. Šestiminutové líbání vás zbaví 24 kalorií.
  4. Ve starém Egyptě se líbání nenosilo. Proto Kleopatra své milence a nápadníky nikdy nepolíbila. Nemyslíte, že se tato kráska okradla o mnohé?!
  5. Během líbání jsme nejšťastnější, mohou za to hormony štěstí a dobré nálady.
  6. Říká se, že od francouzských polibků je jenom krůček k milování. Nelze se tomuto tvrzení divit, vždyť tyto vášnivé polibky slouží jako dokonalý startér vášně.
  7. Líbání vám dokonale procvičí obličejové svalstvo a také sníží riziko zubního kazu. Jak je to možné? Může za to zvýšená tvorba slin.
  8. Polibky nás nejen utvrzují v lásce, ale bylo zjištěno, že pravidelné líbání se příznivě podepisuje na kvalitě našich životů – skvělá kariéra, spokojený vztah, zdraví a dobrá psychická kondice.

len


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.