Prima maminka

26. července 2016 04:50

Martina Čerňanská

Bobuloviny – elixír zdraví a mládí

Léto je skvělé z mnoha důvodů a jedním z nich je i fakt, že právě teď můžeme hodiny a hodiny trávit na zahradě a v lesích a sbírat drobné ovoce jako borůvky, maliny, ostružiny či rybíz.

Tyto drobné plody jsou přímo nabité antioxidanty, stimulují všechny hlavní orgány v našem těle, mají lví podíl při detoxikaci, posilují metabolismus a pomáhají tělu lépe spalovat tuk.

Borůvky

Borůvky jsou takový malý modrý zázrak. Jsou bohatým zdrojem pektinu, který snižuje hladinu cholesterolu, má silné antioxidační vlastnosti – působí proti stárnutí a zlepšují krevní oběh. Také látky v nich obsažené podporují tvorbu kolagenu a pomáhají zlepšovat stav kůže.

Maliny

Mnoho lidí neví, že maliny obsahují velké množství vitaminu C a patří mezi nejlepší ovocné zdroje vlákniny – mají mírně projímavé účinky a jsou velmi užitečné při nadýmaní. Působí také blahodárně v období premenstruačního syndromu a malinový čaj se již odpradávna doporučuje rodičkám, protože napomáhá stahům dělohy. Najdete v nich také antokyany s protizánětlivými vlastnostmi, chránící například před artritidou.

A jak maliny a borůvky právě teď ideálně zpracovat? Máme pro vás tipy:

Rybíz

Jestli máte na zahradě červený, bílý nebo černý rybíz je vlastně jedno. Jezte jakýkoliv, protože všechny druhy tohoto letního ovoce jsou zdravé, plné vitamínů a jsou ideální svačinkou do letních dnů. Zajímavostí je, že černý rybíz obsahuje až čtyřikrát víc vitaminu C než pomeranče. Tento vitamin působí proti volným radikálům, zvyšuje obranyschopnost organismu a podporuje obnovu i růst tkání a buněk. A jelikož má v sobě také hodně draslíku, je výborným pomocníkem při zadržování tekutin v těle a proti vysokému krevnímu tlaku.

Vyzkoušejte tonikum z černého rybízu proti vráskám

Budete potřebovat: 60 g černého rybízu, 10 kuliček hroznového vína, 1 lžíci citronové šťávy a plátno.Postup: Rybíz rozmixujte a šťávu proceďte přes plátno. Odměřte 75 ml šťávy. Rozmixujte hroznové víno, také proceďte a taktéž odměřte 75 ml. Poté všechny šťávy včetně té citronové smíchejte a přelijte do lahvičky. Nanášejte na obličej a krk dvakrát denně pomocí vatových tamponků a nechte vždy přirozeně oschnout. V lednici vydrží v zavřené lahvičce cca 48 hodin

A pokud vás honí mlsná, máme pro vás nálož skvělých receptů, kde hlavní roli hraje právě rybíz:

Ostružiny

Tyto černé lesní plody patří mezi nejbohatší zdroje vitaminu E – ten pomáhá neutralizovat volné radikály způsobující srdeční onemocnění a předčasné stárnutí kůže. Také obsahuje hodně salicyátu, což je účinná látka obsažená v aspirinu, která pomáhá organismu v boji proti nákazám a má prý dokonce protirakovinné účinky. Pokud ostružiny přidáte do müsli, usnadníte tak organismu vstřebávání železa z obilovin.

A pro ty, kdo hledají ten pravý recept na moučník z ostružin, máme tuhle dokonalou bábovku:

Podobné články


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.