Čarodějnice jsou tady! Umíte správně létat na koštěti?

Čarodějnice jsou tady! Umíte správně létat na koštěti?

Magická a hrůzostrašná filipojakubská noc, tedy noc z 30. dubna na 1. května, se zase ujímá vlády. Měli bychom se mít na pozoru, protože ožívají zlé a nečisté síly. Na druhou stranu obrovskou radost mohou prožít hledači pokladů, protože filipojakubská neboli Valpuržina noc je k nim štědrá srovnatelně s Velkým pátkem.

Kdo se nebojí duchů a přízraků, má o půlnoci naději, že se země anebo skála otevře a on pohádkově zbohatne, jen musí mít u sebe zlatý květ kapradí a svěcenou křídu. Kdo má z nadpřirozených sil obavy, schová se pochopitelně doma a my mu poradíme, jak spolehlivě ochránit sebe a stavení.

Jak se chránit

Před vrata domu a před chlévy položte čerstvě vyrýpnuté drny. Pokud se na vás chystá čarodějnice, než vejde, musí přepočítat veškerá stébla trávy. Jenže to do rána, kdy její kouzelná moc pomíjí, prostě nestihne. Stavení pokropte svěcenou vodou (což bude v případě velikého panelového domu docela oříšek), před dům zapíchněte do země pichlavé pruty a trnité větve, aby se o ně čarodějnice poranila, bude-li se k vám dobývat. K tomuto účelu poslouží i vidle.

Před nečistými silami chrání ze všeho nejvíce oheň, dejte si však pozor, kde ho rozděláte – v opačném případě se sice vyhnete útoku čarodějnice, ale přijdete o střechu nad hlavou. Zejména varujeme před zapalováním košťat a jejich vyhazováním do výšky. Nemluvě o skákání přes oheň!

Jak vzlétnout

Existují samozřejmě i hodné čarodějnice, které znají tajemství bylin, umějí zahánět nemoci a napravovat zlomeniny. Patříte-li k nim, bude dobré si vyjasnit, jak se správně a bez nehod dostat na čarodějnický slet. Kdo chce vzletět do povětří, musí se natřít kouzelnou mastí, která někdy zajistí i neviditelnost! Správné koště bývá zhotoveno z jasanového dřeva a z vrbových a březových proutků. Moderní čarodějnice se nebojí použít třeba i vysavač. Létání se povoluje osobám starším patnácti let a vždy jen v podnapilém stavu, jinak se kouzelnice vystavuje nebezpečí pokuty. Počítejte také s tím, že čarodějnický slet není pro slečinky. Tančí se pozpátku, jídla nemají chuť, nezaženou hlad a jsou netradiční, například ropucha nakyselo, krysí ocásky, slepé střevo a další lahůdky.

Kde se tu vzaly?

Pálení čarodějnic má kořeny patrně v keltském svátku beltine, což znamená: oheň na uctění boha Belena. Druidové neboli keltští duchovní – mimochodem, na druida se studovalo až dvacet let – zapalovali ohně, kolem kterých se tančily rituální tance. Noc patřila milencům, ale zajímavé je, že i naopak: během této magické noci se mohl pár i rozvést. Většina tehdejších manželství se uzavírala 1. srpna, a kdo už to nemohl vydržet, ten se v noci z 30. dubna na 1. května rozvedl, a měl po trápení. Z této doby pochází i zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlou třešní – což platilo samozřejmě jen pro zamilované. Ti rozvedení se kvetoucím třešním zdálky vyhýbali.

-em-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.