Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Češi mají z pátku 13. velký respekt, více se však bojí jiných věcí

Více než 80 % dospělých Čechů hned ráno zaregistruje, že je čeká pátek 13. Celá pětina si pak v tento den dává větší pozor a je ve svých rozhodnutích a aktivitách opatrnější. A co vy? Jste také pověrčiví?
Vydáno: 13.04.2018
Věříte, že pátek 13. je špatný den?
Autor: istock.com Věříte, že pátek 13. je špatný den?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stejně jako v loňském roce i letošní kalendář zahrnuje hned dva pátky s datem 13. Pro většinu lidí je tento den znamením smůly anebo si přinejmenším dávají větší pozor než obvykle. Najdou se ale i tací, kteří tento den považují naopak za šťastný. Ale jsou v drtivé menšině, pouze 15 % ze všech dotazovaných věří, že se jim v pátek 13. bude dařit více než obvykle.

Největším postrachem je černá kočka

K určitému druhu pověrčivosti se v průzkumu přiznala skoro polovina Čechů (47 %). Seznamu nejobávanějších pověr vévodí přeběhnutí černé kočky přes cestu, které se bojí přes 42 % odpovídajících. Rozebíraný pátek 13. se umístil na třetí pozici hned za sedmiletým neštěstím v podobě rozbitého zrcadla. Stejně jako se lidé bojí pověr a z nich plynoucí smůly, tak věří v celou řadu talismanů a různých jevů, které jim naopak přinesou štěstí. Například 55 % Čechů potají vysloví své přání při padání hvězdy na obloze. Téměř polovina lidí se snaží odvrátit neštěstí zaklepáním na dřevo či zuby a stejné množství respondentů si schová čtyřlístek s vidinou příjemných událostí v budoucnu.

Černá kočka přes cestu je pro mnoho zlé znamení Foto: Černá kočka přes cestu je pro mnohé zlé znamení. Foto: istock.com

Operace na pátek 13. jen pro odvážné

Svatba, operace, pohovor nebo také cestování letadlem – to vše jsou události, které by většina dotázaných jen nerada absolvovala v pátek s datem 13. Naproti tomu bezmála třetina Čechů považuje za dobrý nápad si v tento den vsadit. Ačkoliv je z výsledků průzkumu zřejmé, že lidé mají pátek 13. v hlavě spojený s možností neočekávaných událostí, téměř 85 % respondentů uvedlo, že jim zatím nikdy pátek 13. smůlu nepřinesl.

zdroj: TZ, Sazka (průzkum provedla agentura IPSOS na vzorku 500 obyvatel)

Článek je zařazen v: neštěstí, pověry, pátek 13., černá kočka, talismany, rozbité zrcadlo
Reklama