Prima maminka

30. června 2016 04:50

Anna Kopečková

Dáváte svému dítěti na zadek? Nedělejte to, radí vědci

Vědci z texaské univerzity publikovali studii, která na vzorku 150 000 dětí v časovém rozpětí více než padesáti let zkoumala vliv „dávání na zadek“ na psychiku dětí. Výsledky? Naše babičky by nad nimi asi jen nevěřícně kroutily hlavou.

Je ovšem otázka, co přesně si pod anglickým pojmem „spanking“, který v češtině nejlépe vystihuje obligátní „dát na zadek“, přesně představit. Americká studie totiž rozlišuje mezi jednorázovým plácnutím, které provází polehčující okolnosti, a klasickým „spanking“.

V českých reáliích ovšem „dát na zadek“ znamená spíše to jednorázové plácnutí, než nějaký seriózní výprask, takže vy, drazí rodiče, kteří svému dítěti občas nějakou tu lupnete, nehruťte se prosím nyní při čtení následujících řádek. Ještě pořád je šance, že z vašeho dítěte pod vlivem vašich zastaralých výchovných prostředků nevyroste zdeprimovaný agresivní jedinec. Doufejme.

Ale k výsledkům zmíněné studie. Jak asi tušíte, zastánce pevné výchovné ruky nepotěší. Fyzické trestání dětí vede podle ní k agresi, antisociálnímu chování, duševním problémům, nízkému sebevědomí a dalším strastem. Pozitivní výsledek má nulový.

Podle vědců nepomůže ani argument: „Já taky dostával/dostávala na zadek a nijak mě to nepoznamenalo.“ Oponují, že to člověka nijak nepoznamenalo, PŘESTO, že dostával na zadek, ne v důsledku toho. Je to podobné jako s autosedačkami. Když jste byli malí, nejspíš jste je v autě neměli. A určitě neříkáte: Já jsem taky jezdil/jezdila bez autosedačky a nic se mi nestalo. Tak to není. Nic se vám nestalo proto, že váš tatínek nenaboural.

Rodičům, kteří si nyní lámou hlavu nad tím, jak tedy nezpůsobovat duševní újmu své ratolesti a přitom s ní žít v harmonickém vztahu, který je definován přesně danými hranicemi, radí vědci býti důslední, trpěliví a jít vzorem. Děti nemusíte mlátit proto, abyste ukázali svou moc nad nimi.

Zkuste to.

Zkoušejte to znova a znova.

A když vám rupnou nervy, neskrývejte své naštvání, ale to plácnutí přes zadek zkuste tentokrát vynechat. Když nic jiného, můžete se pak hřát pocitem, že jste překonali sami sebe.

Michaela Kovářová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.