1. října 2020 05:00
Martina ČerňanskáDnes je mezinárodní den kávy: Co jste o ní možná nevěděli?
Dnes slavíme svátek kávy. Zajděte si do hezké kavárny anebo si jen uvařte svou oblíbenou kávu doma.
Přečtěte si pár zajímavostí o této plodině, bez jejíž existence si spousta z nás neumí představit každodenní život:
- Káva je ovoce. Keř kávovník se řadí mezí ovocné dřeviny a tudíž jeho plody – kávová zrna – jsou plody ovoce.
- Kávu objevily horské kozy. Za kolébku kávy, respektive kávovníku, je považována etiopská oblast Kaffa, kde si asi v 9. století pastevci všimli, že jejich kozy po požití plodů jistého keře nebývale skotačí.
- Káva byla původně potravina, ne pití. První africké kmeny, které kávu konzumovaly, z ní nedělaly lahodný nápoj, který známe dnes. V kombinaci kávového zrna s tukem se vytvoří energetická koule, která se žvýkala a dodávala tělu kofein.
- Prvními Čechy, kteří kávu ochutnali, byli Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic na sklonku 16. století. První kavárna u nás se objevuje v Brně v 18. století. V Praze kávu začal prodávat Arab známý jako Deodatus, který chodil po ulicích a nabízel lidem dosud neznámý nápoj hořké chuti.
- Jedním z největších konzumentů kávy byl Honoré de Balzac (1799–1850). Ve dnech intenzivní literární činnosti údajně vypil až 60 šálků denně.
- „Caffé Americano“ pochází z doby, kdy americkým vojákům ve druhé světové válce bylo nařízeno pít espresso s vodou, protože bez ní bylo příliš silné.
- Asi 100 šálků kávy je smrtelná dávka kofeinu. Většina případů předávkování kávy nepochází z běžného pití kávy, ale z trochu „kuriozního“ použití kávy, jako je například kávový klystýr. Takové množství kofeinu ve vašem těle může vést k infarktu nebo záchvatům.
- Poměrně rozšířeným druhem kávy je káva s alkoholem – Rusové přidávají do kávy vodku, Češi slivovici, Italové amaretto a například Finové brusinkový likér.
- V Česku připadá na osobu asi 4 kg kávy ročně (na prvním místě jsou Finové s 12 kg/osoba/rok, evropský průměr činí 5,7 kg/osoba/rok) a více než dvě třetiny Čechů sáhnou obvykle po mléku či pravé šlehačce.
- Káva je u nás stále vyhledávanějším teplým nápojem, což dokazují i statistiky. V současnosti se dokonce stala oblíbenější než čaj, ročně si jedna domácnost průměrně nakoupí v přepočtu 900 šálků, zatímco čaje je to necelých 500 šálků.
- Soudobí baristé prý poznají charakter svého zákazníka podle toho, co si objedná za kávu. Milovníci silného espressa jsou pro ně přímočaří a bez fantazie, latte si vychutnávají romantičtí snílci. Pokud si dáváte cappuccino, jste v srdci dětinští, a jestli máte rádi macchiatto, pracujete s nadšením, jste bystří a ambiciózní.
KÁVA: CO VE SKUTEČNOSTI DĚLÁ S NAŠÍM TĚLEM?
Nový trend – káva s rostlinným mlékem
Lidí, kteří dávají přednost rostlinným mlékům před těmi živočišnými, je stále více. A zdaleka nejde jen o vegany, ty, kteří trpí laktózovou intolerancí nebo alergií na bílkoviny. S tím, jak roste poptávka, samozřejmě roste i nabídka kaváren, které do svého sortimentu zařazují i kávy s různými alternativami kravského mléka. Velké popularitě se těší například mandlové mléko. Má jemnou chuť, která ladí s kávou. Ovesné mléko je neutrální, lehce nasládlé chuti. Používá se i jako náhrada za nízkotučné kravské mléko. Naopak kokosové mléko je výrazné chuti a patří mezi nejhustější rostlinná mléka. Máte-li rádi krémové latté nebo cappuccino, sáhněte po něm. Kávu s rostlinným mlékem nabízí již řada podniků, například Starbucks, Mamma Coffee, nově ji do své nabídky zařadil i řetězec kaváren Costa Coffee.
Co je to Latte Art?
Jednoduchým způsobem, jak si vylepšit váš nápoj, je zdobení pěny. Kreslením na pěnu se zabývá i celý obor zvaný Latte Art, který vznikl nezávisle na sobě hned v několika zemích, nicméně jeho kolébkou je Itálie. Umění je v nalití mléčné pěny do espressa tak, aby na povrchu kávy vytvořilo obrazec. Existují dvě základní techniky Latte Artu podle toho, co ke zdobení používáte. Použijete-li techniku free pour, tak nepotřebujete žádný nástroj, pouze naléváte mléčnou pěnu do šálku a krouživými pohyby vytváříte obrázek. Druhým způsobem je etching, kdy kreslíte pomocí topingu či kakaa za pomocí šablon, párátek nebo špejle. Latte Art se v posledním desetiletí těší velké oblibě a je to také disciplína, v které se konají nejrůznější soutěže, dokonce i mistrovství světa.
Latte Art povýšil Japonec Kazuki Yamamato, který kávu zdobí zajímavými 3D sochami z mléčné pěny. Vytvořit jednu figurku mu zabere asi 3–5 minut.