Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Dnes je mezinárodní den kávy: Co jste o ní možná nevěděli?

Dnes slavíme svátek kávy. Oslavte ho kávovým kotejlem (recept najdete na konci článku), zajděte si do hezké kavárny anebo si jen uvařte svou oblíbenou kávu doma.
Vydáno: 01.10.2016, Martina Hrušková
Dnes je mezinárodní den kávy: Co jste o ní možná nevěděli?
Dnes je mezinárodní den kávy: Co jste o ní možná nevěděli? Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zkuste si letos vytvořit něco neobyčejného a oblíbený nápoj trochu vylepšete. S kávou můžete namíchat i neobvyklé drinky, jež vás překvapí dokonalým spojením kávové chuti, krémového likéru či jiného alkoholu. To zní lákavě, že?

Ale než vám ukážeme, jak si doma připravit skvělé Baileys Espresso Martini, přečtěte si pár zajímavostí o této plodině, bez jejíž existence si spousta z nás neumí představit život:

 

 • Káva je ovoce. Keř kávovník se řadí mezí ovocné dřeviny a tudíž jeho plody – kávová zrna – jsou plody ovoce.
 • Kávu objevily horské kozy. Za kolébku kávy, respektive kávovníku, je považována etiopská oblast Kaffa, kde si asi v 9. století pastevci všimli, že jejich kozy po požití plodů jistého keře nebývale skotačí.
 • Káva byla původně potravina, ne pití. První africké kmeny, které kávu konzumovaly, z ní nedělaly lahodný nápoj, který známe dnes. V kombinaci kávového zrna s tukem se vytvoří energetická koule, která se žvýkala a dodávala tělu kofein.
 • Prvními Čechy, kteří kávu ochutnali, byli Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic na sklonku 16. století. První kavárna u nás se objevuje v Brně v 18. století. V Praze kávu začal prodávat Arab známý jako Deodatus, který chodil po ulicích a nabízel lidem dosud neznámý nápoj hořké chuti.
 • Jedním z největších konzumentů kávy byl Honoré de Balzac (1799–1850). Ve dnech intenzivní literární činnosti údajně vypil až 60 šálků denně.
 • „Caffé Americano“ pochází z doby, kdy americkým vojákům ve druhé světové válce bylo nařízeno pít espresso s vodou, protože bez ní bylo příliš silné.
 • Asi 100 šálků kávy je smrtelná dávka kofeinu. Většina případů předávkování kávy nepochází z běžného pití kávy, ale z trochu „kuriozního“ použití kávy, jako je například kávový klystýr. Takové množství kofeinu ve vašem těle může vést k infarktu nebo záchvatům.
 • Poměrně rozšířeným druhem kávy je káva s alkoholem – Rusové přidávají do kávy vodku, Češi slivovici, Italové amaretto a např. Finové brusinkový likér.
 • V Česku připadá na osobu asi 4 kg kávy ročně (na prvním místě jsou Finové s 12 kg/os/rok, evropský průměr činí 5,7 kg/os/rok) a více než dvě třetiny Čechů sáhne obvykle po mléku či pravé šlehačce.
 • Káva je u nás stále vyhledávanějším teplým nápojem, což dokazují i statistiky. V současnosti se dokonce stala oblíbenější než čaj, ročně si jedna domácnost průměrně nakoupí v přepočtu 900 šálků, zatímco čaje je to necelých 500 šálků.
 • Soudobí baristé prý poznají charakter svého zákazníka podle toho, co si objednají za kávu. Milovníci silného espressa jsou pro ně přímočaří a bez fantazie, latte si vychutnávají romantičtí snílci. Pokud si dáváte cappuccino, jste v srdci dětinští, a jestli máte rádi macchiatto, pracujete s nadšením, jste bystří a ambiciózní.

Co je to Latte art?

Jednoduchým způsobem, jak si vylepšit váš nápoj, je zdobení pěny. Kreslením na pěnu se zabývá i celý obor zvaný Latte Art, který vznikl nezávisle na sobě hned v několika zemích, nicméně jeho kolébkou je Itálie. Umění je v nalití mléčné pěny do espressa tak, aby na povrchu kávy vytvořilo obrazec. Existují dvě základní techniky LatteArtu podle toho, co ke zdobení používáte. Použijete-li techniku free pour, tak nepotřebujete žádný nástroj, pouze naléváte mléčnou pěnu do šálku a krouživými pohyby vytváříte obrázek. Druhým způsobem je etching, kdy kreslíte pomocí topingu či kakaa za pomocí šablon, párátek nebo špejle. Latte Art se v posledním desetiletí těší velké oblibě a je to také disciplína, v které se konají nejrůznější soutěže, dokonce i mistrovství světa.

Latte Art povýšil Japonec Kazuki Yamamato, který kávu zdobí zajímavými 3D sochami z mléčné pěny. Vytvořit jednu figurku mu zabere asi 3–5 minut.

Podívejte se na Latte art v praxi:

Dnes je mezinárodní den kávy: Co jste o ní možná nevěděli? Foto:

A nyní si připijte si na Mezinárodní den kávy stylovým drinkem Baileys Espresso Martini:

Budete potřebovat:
40 ml Baileys Original Irish Cream
10 ml espresso káva
10 ml vodka
led

Postup:
Vložte do shakeru několik kostek ledu a přelijte Baileys. Přidejte espresso a vodku. Vše dokonale promíchejte do hladké jemné konzistence. Přes sítko přelijte do koktejlové sklenice, ozdobte třemi kávovými zrníčky a vychutnejte si každý doušek.

 

 

Připravila: Martina Hrušková/ PR/ Baileys

Článek je zařazen v: mezinárodní den kávy, caffé, coffee art, caffé latté, jak udělat dobrou kávu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama