zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Domácí násilí je nebezpečné i v tom, že se o něm mlčí. Nebojte se promluvit...

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

iva.kropackova , Vydáno: 14.07.2015
Mlčení bolí! O domácím násilí se nemluví, přitom zkušenosti s ním má přes milion žen. Za zavřenými dveřmi se často dějí neuvěřitelné a smutné věci.

reklama

Facky, kopance, sexuální zneužívání, zákazy, psychické týrání, neustálé kontroly, ponižování, vulgarismy, zamezení přístupu k penězům. To jsou jen některé ze znaků domácího násilí, které se odehrává za zavřenými dveřmi a okolí rodiny často o něčem takovém nemá ani ponětí. A ačkoliv se nejčastěji děje mezi mužem a ženou, týrané bývají i děti, a to jak ze strany rodičů, tak i prarodičů. Nejde o jednorázové vzájemné napadání, ale o opakované, dlouhodobé a stupňující se násilí jednoho člena rodiny vůči druhému.

Fyzické násilí je jen část toho, co se za zavřenými dveřmi může odehrávat

Domácí násilí: Facky a bití? Může toho být mnohem víc!

Prolomit mlčení...

To, že se tak děje, je v mnoha ohledech neomluvitelné. A že se o domácím násilí mlčí, je pak velmi smutné a často bez šance na nápravu. Podle posledního průzkumu se 26 procent obětí domácího násilí nikomu nesvěří. Nebojí se ale mluvit jen oběti, ale i případní svědkové, zavřené oči mívají také instituce. Prolomit mlčení o utrpení, které se děje uvnitř rodinného kruhu, má kampaň a projekt Asociace intervenčních center ČR, která pomáhají obětem domácího násilí. Do kampaně se zapojila i řada celebrit. Podívejte se na video pod úvodní fotografií a poslechněte si, jaké má zkušenosti s domácím násilím ze svého okolí moderátorka Gábina Kratochvílová nebo herečka Ilona Svobodová, a proč stojí za to, aby se o všem začalo mluvit.

Za domácí násilí většina z nás považuje hlavně fyzické týrání. To psychické ale často může být mnohem horší.

Mýty a fakta o domácím násilí: Nevěřte všemu, co se říká

Co je domácí násilí?

O domácí násilí se jedná, když blízká osoba požaduje naprostou kontrolu nad vším, co děláte! Obětí agresora jste, pokud vás opakovaně uráží, vyhrožuje a zastrašuje, ponižuje před ostatními, nutí k sexuálním praktikám, se kterými nesouhlasíte, nebo je přes váš odpor vykonává. Je možné, že vám neustále zakazuje styk s přáteli, kontroluje vaše finance, ničí vaše věci nebo jakkoli fyzicky ubližuje. Lidé, kteří jsou ohroženi domácím násilím, by neměli skrývat svůj problém, nestydět se a hledat radu a pomoc. Pokud vy znáte někoho ve svém okolí, kdo je ohrožen domácím násilím, podpořte ho a inspirujte, aby problém řešil...

reklama

Související témata: domácí násilí

reklama

Přečtěte si také

reklama