Vánoce

23. prosince 2017 10:00

Martina Čerňanská

Jak zvládnout Vánoce, když jste se rozvedla nebo je trávíte s dětmi svého partnera?

Vánoce jsou svátky rodinné pohody, klidu a všudypřítomné harmonie. Jenomže, pokud jste rozvedení a děti pendlují od mámy zase k tátovi, nic nemusí být takové, jak se může zdát. Jak se s tím a s celou střídavou péčí v době svátků poprat?

„S Michalem jsme od sebe už druhý rok, a že by to byla kdoví jaká sranda, se taky říct nedá. Neustále se hádáme, obviňujeme jeden druhého a tu jeho blonďatou můru, co nám zničila manželství, nemůžu ani cítit. Natožpak když se mi dvakrát do měsíce stará o naši dceru,“ stýská si Martina, která bude letos o Štědrém dnu sama, protože loni měla dceru zase ona.

Domluvte se, jak to bude: Jaké jsou vůbec varianty?

Všechno záleží na tom, jak spolu umíte s drahým komunikovat. Jasně, není to žádná legrace. Kdysi jste byli na jedné vlně, a dnes je to porozumění a pochopení fuč. Dohodnout se nemusí být tak snadné jako za časů v manželství. Proto spoustu párů přistupuje k tomu, že svátky mají rozdělené podle týdne, kdo by se měl starat. V případě, že jste rozumní, zkuste milému navrhnout přijatelnou variantu. Třeba vy budete mít hlídaní na Štědrý den a Silvestr, za to milý dva po sobě navazující svátky vánoční.

„O Štědrém dnu mají být matky s dětmi, ty se zvládnou postarat a navodí našim nejmenším krásné Vánoce. Můj ex nezvládne ani uvařit brambory na salát, natožpak nazdobit stromek a obalit kapra. Díky tomu souhlasil, že o Vánocích jsou děti se mnou. Navíc jeho současná partnerka je na vaření i další domácí práce řekněme kopyto.“ Jana (33).

„Štědrý den trávíme jako sešívaná rodina společně. Dokonce další dva svátky obcházíme babičky s dědou a skvěle se pobavíme. Dokonce se někdy přistihnu, že je mi líto toho, že mého manžela má Klára a ne já.“ Tereza (28)

„Dětí jsem se vzdala ve prospěch svého muže, je mnohem více zodpovědnější, než já. Já si je beru k sobě na Štědrý den a Silvestr. Zbytek roku tráví s tátou. Všem to vyhovuje, všichni jsme spokojení. Mimo to se s nimi samozřejmě pravidelně stýkám. “ Johanna (45).

Žádná alternativa se nemusí zdát z vašeho pohledu ani špatná ani dobrá. Prostě jde o to, aby to pasovalo nejenom vám, ale hlavně vašim dětem. Pokud budou spokojení, máte splněno. A o to jde především.

Když jste macecha a máte na starost dítě jiné ženy

  • Chovejte se k nevlastnímu dítku vstřícně, kamarádsky a rozhodně žádné komplexy týkající se jeho biologické matky si na něm nechtějte léčit. I když je třeba jeho dcera tak podobna „té Dorotě“, tak by vás to mělo nechat absolutně chladnou. Vy přece máte rozum, a ta malá holčička za to přece nemůže, že je celá maminka se vším, co na ní nesnášíte.
  • Dárky kupujte rozumně. Pobavte se s drahým, co je tak akorát a nic navíc nepřikupujte. Lásku a náklonnost si koupit nedá, možná jen dočasně, avšak rozhodně ne napořád.
  • Nepomlouvejte „bio“ matku ani děti nenavádějte proti ní. Je to přece proti přírodě. Děti vždycky budou mít raději svoji mámu, než vás, tzv. cizí paní, co se sápe po krku jejich tatínka.
  • Dívejte se na novou situaci, co dětem vpadla do života, také jejich očima. Přece jen to nemají dvakrát snadné. A navíc mají teď hned dva domovy. Jeden s mámou a jednou s vámi a jejich tátou.
  • Mějte trpělivost a lásky na rozdávání. Bude ji potřebovat jak váš drahý, tak i jeho malí rarášci. Když vyčkáte a získáte si jejich pozornost, rázem obdržíte plusové body i od vůdce smečky. A to se vyplatí.

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.