Prima maminka

16. května 2015 04:20

Anna Kopečková

Jaké je to mít doma dceru na vdávání? Potřebujete pevné nervy!

Sotva vyrostla z puberty a rodina dostala příležitost krátce si oddechnout, najednou je z ní – holka na vdávání. Což je skoro stejná pohroma, jako puberta.

I když mladá dáma statečně předstírá, že se vdávat nechce, protože je to děsně nemoderní, čtete jí v očích, že by za vidinu svatby upsala duši čertu. Zaslechla jste, jak říká kamarádce do telefonu: „Moje biologické hodiny bijí jako kostelní zvony!“ Dennodenně je podrážděná. Když najde v poště svatební oznámení, pohrdavě nad ním prská: „Ta slepice! Tý bude čepec slušet!“ Potají si utírá oči mokré od slz a zamyká se v koupelně, kde si zapaluje jednu cigaretu za druhou, ačkoli to má zakázané, a poddává se depresi. Známost sice má, chodí s jakýmsi Jirkou, kolegou ze zaměstnání, ale mluví o něm vyhýbavě a zjevně nerada. Přitom Jirka není ženatý. Je to snad ještě horší: Jirka dostává jen z pouhé představy manželského přístavu psotník.

Zlatá puberta

Jednoho dne přichází domů zjevně uplakaná. Teprve po týdnu z ní vydolujete, že se rozešla s Jirkou, neboť tento zpupný rebel odmítl její pozvání na nedělní rodinný oběd – prý mu to připadá příliš závazné. „Přitom je to úplně nevinná věc, jen oběd!“, ječí vaše holčička s cigaretou v jedné a velikou sklenicí vína v druhé ruce. „Bydlet se mnou nechce, ještě se na to necítí. Na oběd k nám nechce, ještě se na to necítí. Tak na co se hergot cítí? Do postele jsem mu dobrá, ale jinak…,“ zmlkne, neboť zaregistruje vyděšený obličej maminky, rudý jako vlčí mák.

Zlatá puberta, pomyslíte si, když pozorujete své drahé děvčátko, opilé a mající obscénní poznámky. Upečete její zamilovaný čokoládový koláč, ona vám pak pozdě večer padne kolem krku, jako by jí bylo sedm, a hořekuje: „Mami, půlka spolužaček je už vdaná. Je pozdě, chlapi jsou rozebraný, zbyli samí pitomci. Mami, já to nestihnu!“ Hladíte ji po vlasech, nutíte jí obrovský kus dezertu a chápavě mlčíte, protože cokoli řeknete, obrátí se proti vám.

Dvacet devět, mami!

Den před narozeninami se zhroutí. „Dvacet devět, mami. Tolik svíček se už ani nevejde na dort!“, lamentuje. Namítnete, že byste dala cokoli za to, aby vám bylo znovu dvacet devět. „V tom věku jsi už byla osm let vdaná," ječí ona. Velmi jemně jí připomenete, že ve třiceti jste se rozvedla. „To sice jo, ale aspoň jsi měla svůj velký svatební den. Svatební šaty, svatební dort, svatební polibek,“ říká zasněně. „Máš vzpomínku. Jakou vzpomínku budu mít já? Leda tu, jak mi Jirka líčí, že by radši umřel na žlutou zimnici, než se oženil.“ Další skandál se zrodí přímo v narozeninový den. Přicházejí blahopřát kamarádky, jedna z nich má báječnou novinku: bude se vdávat. Přináší horu časopisů, na založených stránkách ukazuje: „Takový budu mít účes, uzel, nějaké prameny budou padat do obličeje, v účesu stejné kytičky, jako ve svatební kytici. Tyhle šaty jsem si vybrala, líbí se ti? Klasika, bílá krajka. Tenhle dort…“ Dcera tupě přikyvuje. Posledním gratulantem je Jirka. Přišel se oslavenkyně zeptat, zda by souhlasila se společným bydlením.

Na dobré cestě?

Konečně je nějakou dobu klid. Vaše dcera je šťastná a Jirka je den za dnem manévrován směrem k pomyslnému oltáři. Dokonce už absolvoval nedělní oběd, chválil řízky, snažil se mluvit spisovně, vězel v obleku s kravatou (obleky nevýslovně nenávidí) a přinesl tři růže. Vše je na dobré cestě – možná. Vaše holčička si se zářícíma očima listuje svatebními magazíny, vybrané má už úplně všechno, od šatů přes kytici po figurky na svatebním dortu, a čeká se jen na to hlavní: na žádost o ruku.

Máte obavy, že se Jirka tak lehko nedá, nicméně jaké je vaše překvapení, když zjistíte, že… Jirka požádal o ruku! Úder přijde z úplně jiné strany. Divné je, že vám tuto zásadní skutečnost dcera sděluje jen tak na půl úst. „Proboha!“ vydechnete. „Copak ty nemáš radost?“ Odpovědí jsou oči plné slz. Nemá radost. Během vztahu s Jirkou se k smrti zamilovala do jeho nejlepšího kamaráda Kamila. „Co budeme dělat?“, hlesnete. Krčí rameny a pláče. A jste zase na začátku…

Eva Michorová

Sdílejte článek
Štítky dort

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.