Prima maminka

15. listopadu 2021 04:30

Martina Čerňanská

Je vaše dítě nervózní a náladové? Naordinujte mu jídelníček, který ho zklidní

Někdy mají i děti právo na špatnou náladu, vztek nebo nervozitu. Ale pokud je křik a agresivita na denním pořádku, něco nehraje. Možná je to způsobené nevhodným jídlem! Zkuste děti zklidnit správně zvolenými potravinami.

Nervové buňky břiše vytvářejí v těle asi 95 % tzv. hormonu dobré nálady, serotoninu. Tento hormon podmiňuje také správné trávení. Pokud je ho málo, má dítě nejen bolesti břicha, ale i výkyvy nálad! Pokud je tedy vaše dítě neposedné, nervózní nebo hyperaktivní, můžete ho zkusit zklidnit novou skladbou jeho jídelníčku. Poradíme jak na to.

Chleba se salámem? Ne denně!

Nejprve pojďme vyloučit jídla, která dětem ke klidu a pohodě nepřispívají. Asi nebude žádným překvapením, že to jsou potraviny vesměs nezdravé. Pokud svému dítěti každý den připravíte ke svačině chleba s paštikou nebo salámem v dobré víře, že se je to běžná česká “sváča”, moc mu to neprospívá. Uzeniny jsou totiž plné přidaných látek, soli a koření. Do dětského klidového jídelníčku se naprosto nehodí. Stejně jako uměle barvené potraviny. Ty jsou zapovězené i dětem s diagnozou hyperaktivity. My si toto pravidlo vezměme za své a vše, co je přibarveno, vylučme ze svačin a přesnídávek..

Cukr? S tvarohem můžete

Samostatnou kapitolou je cukr. Děti ho samozřejmě naprosto milují, a pokud k tomu nejsou vážné zdravotní důvody, zřejmě se sladkému čas od času nevyhnou. Cukr má v podstatě účinky slabé drogy. Bezprostředně po jeho užití je dítě nadšené a zažívá pocit slasti, ale o pár desítek minut později mu rozkolísaná hladina krevního cukru může přivodit špatnou náladu, a dokonce i sklon k agresi.

Samozřejmě, že sladké bude děti lákat a občas jim ho dopřejte, ale ne v podobě pytlíku bonbonů. Raději upečte domácí tvarohový koláč. Pokud cukr a mouku či škrob smícháme se surovinami jako tvaroh, mléko, tuk, pak se využití cukru znatelně zpomalí. Sladké také nahrazujte ovocem, které chutě uspokojí, ale zároveň prospěje dětskému organismu.

Přidejte béčko, zinek i rybí tuk!

K pohodě a klidnému chování vašeho potomka pomohou potraviny s vysokým obsahem vitaminů řady B, což jsou hlavně mléčné výrobky a obilné vločky. Nepostradatelné jsou i minerály – vápník, hořčík, mangan, chrom, zinek. Nacházejí se hlavně v mléčných výrobcích, ořeších nebo zelenině. Zinek dětem doplníte v kvalitním mase. Naučte své děti jíst ryby a máte vyhráno! Pro činnost mozku jsou totiž zásadní zdravé tuky z tučných mořských ryb. Pokud jim ryby nechutnají, vsaďte na řepkový olej a nebo vlašské ořechy!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.