zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Je vaše dítě nervózní a náladové? Naordinujte mu jídelníček, který ho zklidní

Je vaše dítě nervózní a náladové? Naordinujte mu jídelníček, který ho zklidní
Autor: iStock Je vaše dítě nervózní a náladové? Naordinujte mu jídelníček, který ho zklidní
Kamila Ulčová , Vydáno: 15.11.2021
Někdy mají i děti právo na špatnou náladu, vztek nebo nervozitu. Ale pokud je křik a agresivita na denním pořádku, něco nehraje. Možná je to způsobené nevhodným jídlem! Zkuste děti zklidnit správně zvolenými potravinami.

reklama

Nervové buňky břiše vytvářejí v těle asi 95 % tzv. hormonu dobré nálady, serotoninu. Tento hormon podmiňuje také správné trávení. Pokud je ho málo, má dítě nejen bolesti břicha, ale i výkyvy nálad! Pokud je tedy vaše dítě neposedné, nervózní nebo hyperaktivní, můžete ho zkusit zklidnit novou skladbou jeho jídelníčku. Poradíme jak na to.

Chleba se salámem? Ne denně!

Nejprve pojďme vyloučit jídla, která dětem ke klidu a pohodě nepřispívají. Asi nebude žádným překvapením, že to jsou potraviny vesměs nezdravé. Pokud svému dítěti každý den připravíte ke svačině chleba s paštikou nebo salámem v dobré víře, že se je to běžná česká “sváča”, moc mu to neprospívá. Uzeniny jsou totiž plné přidaných látek, soli a koření. Do dětského klidového jídelníčku se naprosto nehodí. Stejně jako uměle barvené potraviny. Ty jsou zapovězené i dětem s diagnozou hyperaktivity. My si toto pravidlo vezměme za své a vše, co je přibarveno, vylučme ze svačin a přesnídávek..

Cukr? S tvarohem můžete

Samostatnou kapitolou je cukr. Děti ho samozřejmě naprosto milují, a pokud k tomu nejsou vážné zdravotní důvody, zřejmě se sladkému čas od času nevyhnou. Cukr má v podstatě účinky slabé drogy. Bezprostředně po jeho užití je dítě nadšené a zažívá pocit slasti, ale o pár desítek minut později mu rozkolísaná hladina krevního cukru může přivodit špatnou náladu, a dokonce i sklon k agresi.

Samozřejmě, že sladké bude děti lákat a občas jim ho dopřejte, ale ne v podobě pytlíku bonbonů. Raději upečte domácí tvarohový koláč. Pokud cukr a mouku či škrob smícháme se surovinami jako tvaroh, mléko, tuk, pak se využití cukru znatelně zpomalí. Sladké také nahrazujte ovocem, které chutě uspokojí, ale zároveň prospěje dětskému organismu.

Přidejte béčko, zinek i rybí tuk!

K pohodě a klidnému chování vašeho potomka pomohou potraviny s vysokým obsahem vitaminů řady B, což jsou hlavně mléčné výrobky a obilné vločky. Nepostradatelné jsou i minerály – vápník, hořčík, mangan, chrom, zinek. Nacházejí se hlavně v mléčných výrobcích, ořeších nebo zelenině. Zinek dětem doplníte v kvalitním mase. Naučte své děti jíst ryby a máte vyhráno! Pro činnost mozku jsou totiž zásadní zdravé tuky z tučných mořských ryb. Pokud jim ryby nechutnají, vsaďte na řepkový olej a nebo vlašské ořechy!

 

 

Otec je pro dceru důležitý v každém období jejího života

Tátové ovlivňují své dcery mnohem víc, než si myslí

Babičky jsou požehnáním, ale i ony musí dodržovat pravidla

Když prarodiče hlídají děti: Jak se vyhnout pohromě

reklama

Související témata: nervozita , náladové dítě , jak zklidnit dítě

reklama

Přečtěte si také

reklama