Prima maminka

11. září 2018 06:00

Anna Kopečková

Tátové ovlivňují své dcery mnohem víc, než si myslí

Malé holčičky jsou často obrazem svých matek. Ale jejich psychický vývoj a budoucí štěstí hodně závisí na tom, jaký vztah mají se svým otcem.

Pokud jde o výchovu dětí, jsou mámy nejdůležitější osobou. Platí to jak pro chlapce, tak pro dívky, pro něž se máma stává důležitou rádkyní i v choulostivých situacích života. Pokud mají dobrý vztah, přijdou za ní s první menstruací, problémy s přítelem i make-upem. To často vzbuzuje u mužů pocit, že pro své dcery nejsou tak důležití. Jenomže to rozhodně není pravda.

Role otců se během posledních několika generací změnila a unesou to jen vyzrálé osobnosti. „Ještě před několika lety nebyla normální ani přítomnost otců u porodu, dnes je to běžné. Dnešní otcové jsou také mnohem více informovaní, zapojují se do péče o své potomky, aktivně se podílejí na jejich výchově, a to od nejranějšího věku – mění plíny, krmí z lahvičky, převlékají, přebalují, koupají, čtou...“ tvrdí rodinný terapeut Gary Brown.

Podle něj tento posun ve vztahu rodičů vede k významným přínosům jak pro otce, tak pro jejich dcery. Už během raných let totiž mají muži šanci utvořit se svými dcerami silný vztah, který je směsí zdravé závislosti, lásky a pomoci. Dcery se učí, že nejen matky jsou stálým zdrojem péče, bezpečnosti, ochrany, respektu a lásky. „To dá dětem silný pocit jistoty, z něhož můžou čerpat, až budou poznávat svět a komunikovat s ostatními,“ vysvětluje Brown.

S věkem roste i důležitost

Jak dcery dorůstají do školního věku, tátové získávají ještě důležitější roli – pro jejich fyzické i psychické zdraví a pohyb ve společnosti. „Otcové mají velmi silný vliv na utváření názorů svých dcer na jejich vlastní představu o světě, na hodnoty, sexualitu, vztahy a právo rozhodovat o průběhu svých vlastních životů. Pokud v tomto období nemají otcovu plnou podporu, jen obtížně se s tímto handicapem v budoucnu vyrovnávají,“ uvádí psycholog.

A různé výzkumy jeho tvrzení podporují. Mladé dívky, které mají vřelé, blízké vztahy se svými otci, lépe zvládají každodenní stresové stavy, jsou méně náchylné k depresi a úzkosti a jsou lépe schopné mluvit o svých pocitech. U takových dcer je pak mnohem menší riziko, že budou hladovět a žít v chudobě.

Puberťačky své táty potřebují

V pubertě pak mohou nastat problémy. Kvůli narůstajícímu počtu pohlavních hormonů a rostoucí potřebě individualizace může vztah dcery a otce utrpět. Přesto je podle psychologů puberta obdobím, kdy dívky potřebují své táty stejně, nebo dokonce více než v dětství. „Některým mladým dámám se bude kvůli jejich povaze lépe svěřovat otci než matce. Například mohou upřednostňovat mužský pohled na randění nebo i mezilidské vztahy. To je důvod, proč musí tátové přestat na své dcery koukat jako na malé holčičky, kterými kdysi byly. Když využijí příležitost, vybudují si silnější vztah s mladou ženou, kterou se jejich dcera stává,“ vysvětluje Brown.

Tvrzení opět podporují vědci. Ve studii publikované v odborném časopise Journal of North American Psychology uvádějí, že dospívající dívky, o něž jejich otcové pečovali a starali se, mají vyšší sebevědomí a celkově jsou se svým životem mnohem více spokojené. Ty, na které neměli tátové čas, mají bouřlivé vztahy s druhým pohlavím. Další studie zase uvádí souvislost mezi vztahy s otcem a poruchami příjmů potravy.

Otec jako životní rádce

A otcové ze života svých dcer nevymizí ani v dospělosti, jen se jejich role opět změní. „Když mladé ženy začínají být nezávislé, z otců se stanou životní rádci,“ tvrdí psycholog. Pro milující táty může být proměna bolestná, ale je to nezbytná a důležitá součást vývoje. „Pokud už v raném věku položili základy vztahu, budou se jejich dcery cítit dobře, když si přijdou k tátovi pro radu o vztazích, kariéře či životě,“ dodává.

Nejde o ženskou věc

Navzdory přínosům pro obě strany, někteří muži stále podceňují vztah, který si se svou dcerou vybudují. Částečně ze strachu a částečně kvůli přetrvávajícím zažitým stereotypům. „Problémy odbydou s tím, že jde o ženskou věc a že jim máma porozumí lépe. Vyhnou se tak tématům, jako je sex, randění a dalším ´nepříjemnostem´. Ale kde mají mladé dívky hledat pravdivé odpovědi, když ne u svých otců?“ táže se Brown. Podle něj je i mnoho mužů, kteří mají omezený pohled na to, co znamená být otcem mladé ženy. Věří, že jejich jediná role je živitel a ochránce, a proto se uzavřou v práci a přicházejí o další důležité aspekty vztahu otec–dcera.

Pokud nejsou vztahy u vás v rodině zrovna ideální, na nápravě se podle psychologů dá začít pracovat kdykoliv. I malé zlepšení přináší pro obě strany velké přínosy. „Vzpomínám si, když byly mé dcery v pubertě, lidé říkali: Počkejte, až budou straší, puberťačky jsou nejhorší. Ale víte co? Byl jsem rád součástí jejich životů v jakémkoliv věku a nikdy bych neměnil,“ uvádí Brown. Takže nedovolte zažitým stereotypům poškodit váš vztah s dcerou. Ujměte se rodičovské role naplno a užijte si ji.

Na to, jak vypadá výchova v podání tatínků, se můžete podívat v novém seriálu Tátové na tahu. Každou neděli od 20.15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.