Tátové ovlivňují své dcery mnohem víc, než si myslí
Malé holčičky jsou často obrazem svých matek. Ale jejich psychický vývoj a budoucí štěstí hodně závisí na tom, jaký vztah mají se svým otcem.
Pokud jde o výchovu dětí, jsou mámy nejdůležitější osobou. Platí to jak pro chlapce, tak pro dívky, pro něž se máma stává důležitou rádkyní i v choulostivých situacích života. Pokud mají dobrý vztah, přijdou za ní s první menstruací, problémy s přítelem i make-upem. To často vzbuzuje u mužů pocit, že pro své dcery nejsou tak důležití. Jenomže to rozhodně není pravda.
Role otců se během posledních několika generací změnila a unesou to jen vyzrálé osobnosti. „Ještě před několika lety nebyla normální ani přítomnost otců u porodu, dnes je to běžné. Dnešní otcové jsou také mnohem více informovaní, zapojují se do péče o své potomky, aktivně se podílejí na jejich výchově, a to od nejranějšího věku – mění plíny, krmí z lahvičky, převlékají, přebalují, koupají, čtou...“ tvrdí rodinný terapeut Gary Brown.
Podle něj tento posun ve vztahu rodičů vede k významným přínosům jak pro otce, tak pro jejich dcery. Už během raných let totiž mají muži šanci utvořit se svými dcerami silný vztah, který je směsí zdravé závislosti, lásky a pomoci. Dcery se učí, že nejen matky jsou stálým zdrojem péče, bezpečnosti, ochrany, respektu a lásky. „To dá dětem silný pocit jistoty, z něhož můžou čerpat, až budou poznávat svět a komunikovat s ostatními,“ vysvětluje Brown.
S věkem roste i důležitost
Jak dcery dorůstají do školního věku, tátové získávají ještě důležitější roli – pro jejich fyzické i psychické zdraví a pohyb ve společnosti. „Otcové mají velmi silný vliv na utváření názorů svých dcer na jejich vlastní představu o světě, na hodnoty, sexualitu, vztahy a právo rozhodovat o průběhu svých vlastních životů. Pokud v tomto období nemají otcovu plnou podporu, jen obtížně se s tímto handicapem v budoucnu vyrovnávají,“ uvádí psycholog.
A různé výzkumy jeho tvrzení podporují. Mladé dívky, které mají vřelé, blízké vztahy se svými otci, lépe zvládají každodenní stresové stavy, jsou méně náchylné k depresi a úzkosti a jsou lépe schopné mluvit o svých pocitech. U takových dcer je pak mnohem menší riziko, že budou hladovět a žít v chudobě.
Puberťačky své táty potřebují
V pubertě pak mohou nastat problémy. Kvůli narůstajícímu počtu pohlavních hormonů a rostoucí potřebě individualizace může vztah dcery a otce utrpět. Přesto je podle psychologů puberta obdobím, kdy dívky potřebují své táty stejně, nebo dokonce více než v dětství. „Některým mladým dámám se bude kvůli jejich povaze lépe svěřovat otci než matce. Například mohou upřednostňovat mužský pohled na randění nebo i mezilidské vztahy. To je důvod, proč musí tátové přestat na své dcery koukat jako na malé holčičky, kterými kdysi byly. Když využijí příležitost, vybudují si silnější vztah s mladou ženou, kterou se jejich dcera stává,“ vysvětluje Brown.
Tvrzení opět podporují vědci. Ve studii publikované v odborném časopise Journal of North American Psychology uvádějí, že dospívající dívky, o něž jejich otcové pečovali a starali se, mají vyšší sebevědomí a celkově jsou se svým životem mnohem více spokojené. Ty, na které neměli tátové čas, mají bouřlivé vztahy s druhým pohlavím. Další studie zase uvádí souvislost mezi vztahy s otcem a poruchami příjmů potravy.
Otec jako životní rádce
A otcové ze života svých dcer nevymizí ani v dospělosti, jen se jejich role opět změní. „Když mladé ženy začínají být nezávislé, z otců se stanou životní rádci,“ tvrdí psycholog. Pro milující táty může být proměna bolestná, ale je to nezbytná a důležitá součást vývoje. „Pokud už v raném věku položili základy vztahu, budou se jejich dcery cítit dobře, když si přijdou k tátovi pro radu o vztazích, kariéře či životě,“ dodává.
Nejde o ženskou věc
Navzdory přínosům pro obě strany, někteří muži stále podceňují vztah, který si se svou dcerou vybudují. Částečně ze strachu a částečně kvůli přetrvávajícím zažitým stereotypům. „Problémy odbydou s tím, že jde o ženskou věc a že jim máma porozumí lépe. Vyhnou se tak tématům, jako je sex, randění a dalším ´nepříjemnostem´. Ale kde mají mladé dívky hledat pravdivé odpovědi, když ne u svých otců?“ táže se Brown. Podle něj je i mnoho mužů, kteří mají omezený pohled na to, co znamená být otcem mladé ženy. Věří, že jejich jediná role je živitel a ochránce, a proto se uzavřou v práci a přicházejí o další důležité aspekty vztahu otec–dcera.
Pokud nejsou vztahy u vás v rodině zrovna ideální, na nápravě se podle psychologů dá začít pracovat kdykoliv. I malé zlepšení přináší pro obě strany velké přínosy. „Vzpomínám si, když byly mé dcery v pubertě, lidé říkali: Počkejte, až budou straší, puberťačky jsou nejhorší. Ale víte co? Byl jsem rád součástí jejich životů v jakémkoliv věku a nikdy bych neměnil,“ uvádí Brown. Takže nedovolte zažitým stereotypům poškodit váš vztah s dcerou. Ujměte se rodičovské role naplno a užijte si ji.
Na to, jak vypadá výchova v podání tatínků, se můžete podívat v novém seriálu Tátové na tahu. Každou neděli od 20.15 na Primě.