Když prarodiče hlídají děti: Jak se vyhnout pohromě
Mít rodiče, kteří vám jsou podle potřeby ochotni pomoci s hlídáním potomků, je přímo požehnáním. Přestože jste za to nesmírně šťastní, občas to trochu drhne. Vaši nebo partnerovi rodiče totiž mívají na výchovu svých vnoučátek poněkud odlišné metody. Jak to řešit?
Mít a vychovávat děti je sice závazek na celý život, ale pokud máte štěstí, sem tam vám s nimi vypomohou vaši nebo manželovi rodiče. Ačkoliv jste jim za to nesmírně vděčná, je to hodně tenký led. Babičky a dědečkové většinou vaše potomky příliš rozmazlují. Takže je pak úplně jedno, že vy sama se snažíte být důsledným rodičem. Ve finále to dopadne tak, že vy jste ta přísná a zlá máma, která nechce dětem nic povolit.
Jak tedy podobné situace řešit, když někdy hlídání opravdu nutně potřebujete a nechcete si u rodičů zavřít dveře? Vyzkoušejte následující postup:
1. Oceňte to
Pokud mají vaše děti babičky a dědečky, které o ně mají zájem, važte si toho. A to navzdory tomu, že někdy máte pocit, že je svým chováním rozmazlují. Snažte se být více tolerantní a nevyhledávat každý okamžik, kdy byste mohla svým rodičům něco vytknout. Pokuste se vcítit do jejich role. Roky se těší na vnoučata, a když je konečně mají, rádi jim dopřejí, co mohou.
2. Jednejte s dětmi na rovinu
Hned na začátku vašim dětem vysvětlete, že vy i prarodiče máte během výchovy různá pravidla. Samozřejmě při tom zohledněte jejich věk, aby vám rozuměly. Pro děti je velmi důležitý pocit jistoty, proto by měly vědět, že s vámi si mohou dovolit něco jiného než s babičkou a dědečkem. Díky tomu pak budou schopné respektovat oba výchovné styly. Navíc tím dostane návštěva u prarodičů své osobité kouzlo, na které jistě sama dodnes vzpomínáte.
Foto: iStock
3. Nenechte se sebou manipulovat
Když máte pocit, že se vaši nebo partnerovi rodiče snaží podkopávat před dětmi vaši autoritu, nenechte si to líbit. Snažte se jim vysvětlit, že frázi typu: „Maminka a tatínek ti to nedovolí, ale já ano,“ by měli přestat před svými vnoučaty používat. Pokuste se řešit tuto situaci v samotném zárodku. Čím dříve, tím lépe. Pak by z toho totiž mohl být velký a nepříjemný problém, proto není v tomto případě na místě vůči rodičům přehnaná benevolence a tolerance.
4. Vážně si promluvte
Navazujeme na předchozí situaci. Je opravdu nezbytné si s rodiči v klidu sednout a začít s nimi probírat, co se vám z jejich strany nezdá na výchově vašich dětí. Ano, je to hodně náročné, ale skutečně důležité. Je totiž dost možné, že si vaši rodiče některé problémy ani neuvědomují. Proto je třeba jim na rovinu říct, jaké konkrétní situace nebo věty se vám nelíbí. Vy jste rodič a nikdo by neměl podrývat vaši autoritu.
5. Vysvětlete jim vaše důvody
Ujistěte se, že vaši nebo partnerovi rodiče pochopili, v čem je problém, co vám vadí. A doufejte, že se to do příští návštěvy změní, že se prarodiče pokusí vyvarovat toho, s čím nesouhlasíte. Samozřejmě jim nezapomeňte říci, jak si jejich pomoci vážíte. Komplimenty vždycky dokážou odzbrojit.
6. Zkuste si vyměnit role
Pokud vám přijde, že vaši rodiče stále nevidí, v čem je zakopaný pes, pokuste se navodit situaci, kdy si s nimi vyměníte role. Řekněte jim, ať si představí, že jsou na vašem místě. Vy se naopak přetransformujte do vašich rodičů a sehrajte jim menší představení, jak se chováte ke svým vnoučatům. Samozřejmě se zaměřte na problematické scény. Jakmile to vaši uvidí, je velmi pravděpodobné, že si leccos uvědomí. Jestliže se vám nechce do „hraní“, alespoň začněte konverzaci souvětím: „Jak by ti bylo, kdybys měla děti a tví rodiče by jim říkali, že jsou lepší než ty?“ Uvidíte, že je to nenechá chladnými.
7. Mějte vše předem naplánované
Domluvte se s rodiči dopředu, že s nimi potřebujete probrat nějaké nejasnosti ohledně hlídání vašich potomků. Můžete i naznačit, čeho se to konkrétně týká. Díky tomu budete všichni naladěni na podobnou vlnu – tedy řešení problému. Prarodiče, kteří už mají vaši výchovu za sebou, se spíše soustředí na to, jak vnoučata pobavit, než aby je napadlo zabývat se vašimi úzkostmi a obavami ze správné výchovy.
8. Vymezte si hranice
Jestliže nic z předchozích rad pořádně nezafungovalo, může se sice nabízet jednoduché řešení v omezení kontaktu s rodiči, ale není to až příliš radikální? Zkuste ještě jednu věc – nastavit si s rodiči pravidla. Tím s nimi můžete efektivně obnovit důvěru, pokud tedy selhala předchozí diskuze. V případě překročení hranic je důležité se tím hned zabývat a neodkládat to. Vaši rodiče i děti musí pochopit, že se tato situace už nebude opakovat. Důslednost se zkrátka vyplácí.
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat: