Kam a kdy letos na dovolenou? 4 tipy, které se mohou hodit už teď

Cestování se stalo v uplynulých letech jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a pokud chcete letos vyrazit na dovolenou do zahraničí, vyplatí se začít plánovat už teď. Není totiž radno zaspat. Poptávka je velká a kapacity omezené.

Chcete se rozhlédnout po Evropě? Využijte prodloužené víkendy

Prodloužené víkendy, kterých je letos poměrně dost, nabízejí jedinečnou možnost vycestovat do některé z evropských metropolí. Pár dní k načerpání atmosféry a odpočinku od každodenní reality bohatě stačí. První a rovnou čtyřdenní volno bude na přelomu března a dubna díky velikonočním svátkům. Stejný prostor pro cestování bude i v červenci, kdy státní svátky připadají jak na čtvrtek, tak i na pátek. O jeden den se potom víkend prodlouží také v září. Pokud se vám to zdá stále málo, můžete si vzít na konci dubna a v květnu jednodenní dovolenou a získat tak další dvě čtyřdenní volna. Svátky 1. a 8. května totiž letos připadají na úterý. Čeká nás tedy až pět prodloužených víkendů, z toho hned čtyři čtyřdenní.

Kdy letos využít prodloužený víkend?

30. března - Velký pátek

2. dubna - Velikonoční pondělí

5. července - čtvrtek, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. července - pátek, Den upálení mistra Jana Husa

28. září - pátek, Den české státnosti

1. května - úterý, Svátek práce

8. května - úterý, Den vítězství

Přemýšlíte-li o tom, že využijete státní svátky k cestování, neváhejte s nákupem letenek dlouho! „O letenky na prodloužené víkendy je enormní zájem. Některé termíny jsou už teď téměř vyprodané a zbývají jenom drahé letenky. Pokud si turisté chtějí být jistí, že letenky bez problémů pořídí, neměli by se rozmýšlet dlouho,“ radí Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Nenechte se překvapit podnebím

Pokud plánujete vyrazit někam dál, měli byste myslet na to, že je třeba počítat i s podnebím. Někde se střídají roční období stejně jako u nás, na jižní polokouli je mají naopak, někde je v létě až příliš horko a jinde vás mohou nepříjemně překvapit další vrtochy počasí, pokud se například s dovolenou trefíte do období dešťů nebo monzunů. Zjistěte si proto s předstihem, jestli aktuální počasí v oblasti, kam se chystáte, bude odpovídat vašim představám. Pokud nemáte jasno, kterou destinaci navštívit, ale máte již naplánovaný termín, máme pro vás malý přehled vhodných destinací podle ročních období:

Jaro: Spojené arabské emiráty, Kanárské ostrovy, Kapverdy

Léto: Filadelfie, Peking, Soul

Podzim: New York, Šanghaj, Vietnam

Zima: Thajsko, Mexiko, Dominikánská republika

V letošním roce je určitě z čeho vybírat. Z Prahy budou Češi moci létat přímými linkami hned do dvanácti dálkových destinací v Asii a Severní Americe. Poprvé se mezi nimi objeví i Filadelfie. Využít můžete i nové přímé lety do města, které nikdy nespí – spoje do New Yorku se rozšíří i mimo letní sezónu. Láká-li vás spíše východ, čekají vás pohodlnější přestupy v Dubaji.

Kterým destinacím se tento rok radši vyhnout?

Ne všude je stejně bezpečno. Jsou i destinace, které je lepší tento rok vynechat. Jestli vás to táhne za exotikou, plánujte opatrně a zbytečně neriskujte. Světové ekonomické fórum (The World Economic Forum, WEF) vydalo na konci minulého roku seznam nejméně bezpečných destinací současnosti, do kterých se turistům nedoporučuje cestovat. Mezi deset nejnebezpečnějších se zařadily: Kolumbie, Jemen, Salvador, Pákistán, Nigérie, Venezuela, Egypt, Keňa, Honduras a Ukrajina.

Opravdu nepodceňujte pojištění a doklady

Je to ohraná písnička, ale nezapomeňte si zřídit pojištění. Standardní cestovní pojištění už by mělo být samozřejmostí, v současné situaci je však dobré myslet i na pojištění proti úpadku letecké společnosti. „Cestovní kanceláře mají povinnost pojištěním proti úpadku disponovat ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte svoje letenky, můžete o peníze nadobro přijít,“ varuje Josef Trejbal. V posledních měsících se to přitom stalo nejednou, za všechny můžeme jmenovat německý Air Berlin nebo rakouskou NIKI. S pojištěním proti úpadku budete proti takové situaci chráněni a nebudete se muset o své letenky strachovat.

Myslete také na nezbytné doklady všech cestujících včetně dětí. Zjistěte si, jaké cestovní doklady potřebujete v zemích, do kterých se chystáte. Zatímco ve většině evropských států si vystačíte jen s občanským průkazem, jiné země vyžadují pas s biometrickými údaji nebo vízum. Informace o cestovních dokladech vám poskytne Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nebo cestovní kancelář, se kterou se na dovolenou chystáte.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.