Prima maminka

4. prosince 2014 04:50

Anna Kopečková

Kouč Aleš Kalina radí: Jak vyřešit vánoční návštěvu u příbuzných

Dokud jsme byli dětmi, bylo všechno snadné. Dárky přinesl Ježíšek, stromek jsme zdobili společně, kapra koupili s tátou, cukroví pekli s mámou a na Štědrý večer jsme se všichni sešli u jednoho stolu. Ale teď? Zůstat na Štědrý den doma jen s partnerem, nebo ho strávit s rodiči? S jeho? Se svými?

Vánoce a stres

Vánoce nejsou pro mnohé z nás jen svátky klidu a míru, ale jsou také obdobím, kdy je třeba se rozhodovat a dělat kompromisy. Možná i vy patříte mezi ty, které netrápí, zda dědovi koupí zelené nebo modré bačkory, ale spíše si lámou hlavu nad tím, jak a kde sváteční dny strávit.

Společně s partnerem jste se dohodli, že nebudete trávit vánoční svátky ve vašem novém bytě vzdáleném sto kilometrů od vašich rodin, ale že je prožijete tam, kde jste vyrostli. Jste na své rozhodnutí pyšní, několik vteřin se dokonce radujete z toho, že nebudete muset připravovat bramborový salát a smažit kapra, ale pak vám to dojde. Právě začíná velké dohadování o tom, kde na Štědrý večer být. Místo pohody se objevuje stres.

Řešení číslo 1: Dva Štědré večery

Nejjednodušším způsobem, jak problém vyřešit, je oslavit Vánoce dvakrát, sníst dvě sváteční večeře a dvakrát rozbalovat dárky. Jedině tak nepřijdou vaši rodiče, ani rodiče partnera zkrátka.

Jediný problém je, kde budete 24. prosince a kde den předchozí či následující. Od tohoto těžkého rozhodování vás může zachránit jedině fakt, že někdo ze zúčastněných bude muset ve svátek do práce. Pokud však všichni mají to štěstí, že o svátcích pracovat nemusí, jeví se jako nejspravedlivější řešení obyčejný hod mincí.

Řešení číslo 2: Jeden společný Štědrý večer pro všechny

Pokud se vaši a partnerovi rodiče znají a dobře spolu vycházejí, není nic snazšího, než oslavit Vánoce dohromady. Čím víc lidí, tím větší zábava. Než se spustí hádky týkající se toho, u kterých rodičů večeře proběhne, vyberte ten vhodnější a větší prostor a navrhněte, že s přípravami všichni pomohou.

Řešení číslo 3: Nejdřív slavnostní oběd, potom slavnostní večeře

Jestli vaši rodiče a rodiče partnera bydlí nedaleko od sebe (úplně stačí, pokud žijí v jednom městě), přichází v úvahu i možnost poobědvat na jednom místě a povečeřet na druhém. Rodičům, na které letos vyjde „pouze“ vánoční oběd, můžete například slíbit, že příští rok u nich pro změnu povečeříte.

Řešení číslo 4: Sami dva

Snažili jste se vánoční dilema vyřešit, ale ať jste svým příbuzným navrhli cokoliv, vždy byl někdo nespokojený? Přestaňte se stresovat a zůstaňte na Štědrý den s partnerem sami dva a za rodiči a dalšími příbuznými vyrazte až po Štědrém dnu. Bude to určitě lepší, než donekonečna poslouchat něčí výčitky nebo se snažit vyhovět všem a úplně si tak zkazit celé svátky.

Řešení číslo 5: Vánoce mimo Českou republiku

Zabalte kufry a vyrazte do teplých krajin nebo třeba do romantické Paříže. Vyhnete se tak nekonečnému rozhodování a plánování návštěv, připomínkám svých rodičů a výčitkám těch partnerových. Oznamte své rozhodnutí svým příbuzným jako hotovou věc a nenechte se zviklat. Vánoční punč si tentokrát zkrátka společně vypijete o týden později.

Proberte situaci s partnerem

Nikdy nerozhodujte za partnera a nestavte ho před hotovou věc. Je pochopitelné, že raději strávíte Vánoce se svými rodiči, než s těmi jeho, ale uvědomte si, že on to může cítit úplně stejně. Než se rozhodnete pro jakékoliv z výše uvedených řešení (či pro řešení úplně jiné), vždy se nejdřív ujistěte, že se nejedná pouze o vaše přání a že partner s tím souhlasí. Nezapomínejte, že to, aby se všichni o Vánocích cítili příjemně a spokojeně, je mnohem důležitější než množství dárků, které se objeví pod stromečkem.

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody Emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.