Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Milujete jedno dítě víc než to druhé? Nebojte se, nejste divná!

I když máte dvě vytoužené děti, tak zjišťujete, že Aničku máte raději než Pepíka – nebo obráceně? Myslíte si, že jste mrcha? Co s tím? Čtěte dále, dnešní článek vám naservíruje nejenom vysvětlení, ale i tipy, jak dále být dobrou matkou.
Vydáno: 13.03.2018, Martina Hrušková
Když jedno dítě milujete víc, než to druhé!
Když jedno dítě milujete víc, než to druhé! Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Po vymodleném umělém oplodnění se nám narodily dvě holčičky – Adéla a Laura. Laura je celá já a samozřejmě se v ní vidím, a o to víc ji zbožňuji, což si všímá i mé okolí. Moje máti mě dokonce upozornila, abych to s protežování Laury nepřeháněla, protože je to do očí bijící fakt. Jenomže co mám dělat, když mám neustálou potřebu ji držet v náručí, mazlit se s ní a dávat jí najevo svoji vřelost? Ne že bych Adélu ráda neměla, to zase ne, ale srdci neporučíš. Natožpak srdci matky,“ svěřuje se čtenářka Kateřina, která nám do redakce zaslala tento dopis.

Nejsme stroje a tak jako lidé cítíme, v srdci nám doutnají emoce. A právě z těchto důvodů se i nám, dospělým, může přihodit, že máme jedno z našich dětí raději než to druhé. Prostě jsme jen lidé, co nejsou dokonalí.

Proč tomu tak je?

Každé dítko je jedinečné svou povahou, přístupem a také vzhledem. Více či méně něco zdědí po svých rodičích či prarodičích. A samozřejmě to, co má po vás, jako po matce, je vám z pochopitelných důvodů bližší. Pokud máte třeba dvě děti, z nichž je jedno temperamentnější a průraznější jako vy, je tu mnohem větší pravděpodobnost, že k němu budete tíhnout. Prostě v něm spatřujete kus sebe, svého já.

Co s tím?

Správná máma si moc dobře uvědomuje, že má jednoho ze svých potomků raději. Ale přesto usiluje o to, aby ani jedno z dětí nedošlo na to, že tomu tak opravdu je. Vnitřně se kvůli tomu kdovíjak netrapte, spíše věnujte čas tomu, abyste se oběma dětem věnovala stejně.

Jsou i horší případy, kdy si ženy tento stav nechtějí připustit a jedno z dětí prostě milují o něco víc. Tehdy je to problém. Děti nejsou bez rozumu a jsou vnímavě až až, proto na to přijdou a mohou začít svého sourozence, v tomto směru soupeře, nenávidět.

„Ze všeho nejvíc zbožňuji syna Petra, ale natolik se za své pocity kárám, že jsem se k němu naučila tento nadřazený cit potlačit a neustále se věnuji dcerce Klárce. Ve skutečnosti to tedy vypadá, že preferuji dceru, avšak moje srdce zbožňuje právě malého Petříka. V životě nikdy bych to ani své kamarádce neprozradila, natožpak svému muži. Vám do redakce, ale můžu,“ svěřuje se smutně čtenářka Marie (41).

Jak i navzdory tomu být dobrou matkou?

  • Kromě narozenin a svátků obdarovávejte děti stejně. Taktéž dávkujte kritiku i chválu.
  • Povídejte si s dětmi, jedině tak zjistíte mnohé, ale také naučíte naše nejmenší komunikovat.
  • Dávejte jim najevo svůj zájem spravedlivě.
  • Dodržujte rituály, jako je čtení na dobrou noc, pusa na rozloučenou nebo společné snídaně, pokud je to jen trochu možné.
  • Hrát si s dětmi je zábava. Navíc na to dítka budou vzpomínat celý svůj život.
  • Ukažte jim, že kromě jich máte ráda i jejich tatínka. Lásky v rodině není nikdy dost.

Přečtěte si také:

Šťastných dětí v Česku stále ubývá

Jaké jsou české děti? Čím dál méně šťastné a dospívají rychleji než dřív

Otec je pro dceru důležitý v každém období jejího života

Tátové ovlivňují své dcery mnohem víc, než si myslí

autor: LZ

Článek je zařazen v: láska, rodičovství, mateřství, vztahy v rodině
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama