Prima maminka

27. května 2017 06:00

Martina Čerňanská

Mirka (34): Vyhráli jsme boj s exekucí, ale bylo to nejtěžší období v životě

Dostat se do dluhové pasti není vůbec tak těžké, jak se může zdát, a může to bohužel velmi snadno potkat kohokoliv z nás. A v tom nejhorším případě přichází na řadu exekuce. Ale vše je řešitelné. A ví to i čtenářka Mirka, která se s námi o svůj příběh podělila.

Život na Ostravsku byl vždycky trošku složitější. Práce tu nikdy moc nebyla a když už byla, tak většinou špatně placená. S manželem Tomášem jsme si ale nikdy nestěžovali. Já jsem pracovala v supermarketu a on jako ostraha ve skladu. Peněz jsme tedy moc neměli, ale stačilo nám to.

Vše se začalo hroutit

V roce 2011 se ale začalo všechno hroutit. Manžel šel na operaci s plotýnkou a pak několik měsíců nemohl pracovat. K tomu všemu jsem já přišla o práci, takže peněz rychle ubývalo. Za nějaký čas jsme už neměli na splátky na naše auto. Autobusy od nás moc nejezdí, takže bez auta bych se do města skoro vůbec nedostala. Věděla jsem, že pokud si mám znovu najít práci, bude to v Ostravě a pro dojíždění auto prostě potřebuji. S manželem jsem to probrali a rozhodli se si vzít půjčku, abychom o auto nepřišli. Vím, že brát si půjčku na splácení jiné půjčky není správné, ale co jsem mohla dělat? Zároveň jsem doufala, že manžel zase nastoupí do práce, já si najdu novou práci a všechno tedy brzy vyřešíme.

S půjčkou to šlo úplně snadno. Prostě jsme zašli do pobočky jedné úvěrové společnosti. Nikdo se na nic moc nevyptával a druhý den jsme měli peníze na účtě. V tu chvíli to byla ohromná úleva, kterou však brzy vystřídaly obavy – a ty bych nikomu nepřála zažít. Bezpečnostní agentura, pro kterou Tomáš pracoval, zkrachovala, takže se po uzdravení neměl kam vrátit. Já jsem pořád sháněla práci, ale bez úspěchu. Začínalo být jasné, že se řítíme do pořádného průšvihu, ale nebylo nic, čím bychom to mohli zastavit.

Na řadu přišla exekuce

Najednou šlo všechno strašně rychle. Obstavený bankovní účet a pak i návštěva exekutora. Sebrali nám nejen auto, ale i televizi, a dokonce i starý notebook. Byli jsme úplně na dně. Asi dva roky jsme žili z úplného minima a kdybychom si občas nepřivydělali nějakou tou brigádou, nevím, jak bychom vyšli. Jednoho dne jsme si s Tomášem sedli a bavili se o budoucnosti. Najednou nám bylo jasné, že pokud s našimi životy něco neuděláme, budeme v exekuci do konce života. Rozhodli jsme se, že zatneme zuby, najdeme si pořádnou práci, budeme makat, všechno splatíme a náš život bude zase jako dřív.

Brzy jsem začala pracovat v jedné továrně a asi měsíc na to si i Tomáš našel novou práci, takže jsem měla pocit, že jsme si už všechnu smůlu v životě vybrali. Z platu mi sice začali strhávat na exekuci, ale to mi nevadilo. Bylo to součástí plánu. Jenže po čase jsem zjistila, že dlužím asi pětkrát víc, než jsem si myslela. Propadla jsem depresi, protože tolik peněz z našich platů prostě splatit nedokážeme. Navíc bylo jasné, že náš dluh každý měsíc pořádně roste, takže jsme sice spláceli, ale dluh se skoro vůbec nezmenšoval.

Protiprávní exekuce

Naštěstí nám jeden známý poradil, ať si necháme exekuci prošetřit, jestli není protiprávní a nejde zastavit. I on měl dříve exekuci, kterou mu před časem zastavili. Řekli jsme si, že za zkoušku nic nedáme. A světe div se, dokonce i naše exekuce byla protiprávní, protože byla nařízena na základě neplatného rozhodčího nálezu. Dokonce nám i vysvětlili, že za ohromné navýšení našeho dluhu mohly protiprávní pokuty, které byly schovány v obchodních podmínkách úvěrové smlouvy. Takovou třešničkou na dortu bylo, že po zastavení exekuce jsme dokonce dostali nějaké peníze zpět. Nebylo to moc, ale potěšilo nás, že v tomhle státě ještě stále existuje spravedlnost.

Měli jsme tedy ohromné štěstí a tímto děkuji našemu kamarádovi Mirkovi. Zároveň všem lidem doporučuji, ať se nevzdávají a dál bojují, i když to vypadá, že to nemá moc smysl. I v našem případě vypadalo vše neřešitelně, ale nakonec jsme s Tomášem zase šťastni a konečně bez dluhů.

A co na to odborník?

Podle našich odhadů je v České republice stále vedeno na 200 tisíc exekucí, které byly nařízeny na základě neplatných rozhodčích nálezů. Tyto exekuce je možné zastavit. Doporučujeme, aby si lidé nechali vyhodnotit své exekuce co nejdříve, protože jakmile je exekuce jednou splacena, již pomoci nedokážeme. Lidé tak zbytečně přicházejí i o velké částky. Pokud někdo na jakémkoliv exekučním příkaze objeví slovo “rozhodce” nebo “rozhodčí nález”, je zde šance, že takovou exekuci bude možné zastavit. Lidé také mohou využít našich stránek exekutormasmulu.cz, kde exekuce zdarma vyhodnocujeme. (Ing. Tomáš Pospíšil, Ph.D.)

Mohlo by vás také zajímat:

-mm-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.