zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

6 nepříjemných otázek o penězích, v kterých musíte mít s partnerem jasno

Když vám vadí, že musíte něco platit, nestyďte se o tom partnerovi říct
Autor: iStock Když vám vadí, že musíte něco platit, nestyďte se o tom partnerovi říct
anna kopečková , Vydáno: 04.03.2017
Přiznejme si to, rozhovor o penězích může být pro partnery někdy pěkně nepříjemný, a tedy i velkým zdrojem stresu. Přitom peníze ovlivňují partnerské soužití od prvního dne – vždyť už na prvním rande přijde na řadu otázka, kdo bude platit.

reklama

Další složité rozhovory pak přijdou, když se dva sestěhují do jednoho bytu. A když pak založí rodinu a matka se ocitne na mateřské, získají další rozměr.

Aby však mohla rodina fungovat, musí oba partneři znát navzájem svou finanční situaci. Tedy nejen kolik vydělávají, ale jaké mají kde závazky. Nebyla na partnera v minulosti vyhlášena exekuce? Nemá dluhy na sociálním a zdravotním pojištění? Kolik platí měsíční splátky na hypotéku a auto? Na všechny tyhle a další podobné otázky musíte znát odpověď, než se rozhodnete fungovat společně jako rodina. V opačném případě na vás jednou může čekat nepříjemné překvapení…

 

Naštěstí existují způsoby, jak tyto nezbytné rozhovory udělat příjemnější. Koučka Denise Hughesová doporučuje zkombinovat vážný rozhovor s nějakou zábavou. „Myslím, že diskuze o penězích musí být nejen otevřená, ale i odlehčená. Bez ohledu na to, jak důležitá pro pár je. Možná to znamená jít na večeři, možná uvařit slavnostní večeři doma. Při jídle si pak otevřeně popovídejte,“ radí Hughesová. Ta prý chodí s manželem na procházku na začátku každého roku a při chůzi spřádají plány – kam pojedou na dovolenou, co bude potřeba zařídit na domě a co v domácnosti. A přitom všem přemýšlí, kde na to vezmou.

Ať už to uděláte jakkoli, zde je 6 otázek, které byste si měli položit:

Jak na tom jsme?

„Může se to zdát překvapivé, ale mnoho párů žije v takovém stereotypu, že vůbec netuší, jak si rodina finančně stojí. Takže položit si alespoň jednou za rok otázku, jak na tom jsme, může být doslova životně důležité,“ tvrdí Hughesová. Průzkum u 4500 rodin a domácností zjistil, že finanční neshody jsou nejčastějším důvodem rozvodu. Takže pokud chvilkové rozpaky nad nepříjemným rozhovorem dokáží odvrátit pozdější rozvod, vyplatí se to, ne? Páry na začátku vztahu by k sobě měly být otevření hlavně v otázkách výše platu, úspor a dluhů, zavedené páry by pak měly posoudit své účty, výdaje a udělat plány do budoucna.

Pomáhá utrácení vám jako páru?

V případě, že rozhovor odhalí, že nemáte výdaje úplně pod kontrolou, doporučuje Hughesová sledovat každý finanční výdaj jeden až dva měsíce. „Podívejte se na rodinný rozpočet bez předsudků. Vaším cílem je nejdřív pochopit, jak peníze proudí. Pak se zeptejte, za co utrácíte. Pomůže vám útrata naplnit nějakou psychologickou potřebu vás jako páru? Pokud ne, musíte s tím přestat,“ doporučuje Hughesová. Podle ní je tedy lepší neutrácet za večeři s přáteli, ale vyjít si na večeři s partnerem je v pořádku. Čas strávený společně je totiž velmi důležitý.

Na co chceme šetřit?

Naléhavé potřeby změní pohled na celou finanční situaci. Proto si každý rok stanovte, na co vlastně budete šetřit. Na vzdělání dětí, nebo na letošní dovolenou? Oboje je v pořádku, pokud to rodině vyhovuje. Také si však stanovte, jakým způsobem budete šetřit. Budete míň utrácet za jídlo, nebudete tolik chodit do společnosti, nebo jak to uděláte? Mít společný cíl pomáhá partnerskému soužití.

Jaký vztah k penězům má partnerova rodina?

Tato otázka může být neuvěřitelně poučná bez ohledu na stadium vašeho vztahu. Možná jste vy nebo váš partner vyrůstali v rodině, kde byl nedostatek peněz. Možná naopak jeden z vašich rodičů nadbytečně utrácel za hlouposti. Každá rodina má svou finanční historii, která se vpisuje někam hluboko do mysli a která ovlivňuje naše jednání, když dospějeme. Tím, že pochopíte partnerovu finanční historii a historii jeho rodiny, snadněji pochopíte, proč jedná tak, jak jedná.

Za co se stydíte?

Sex a peníze jsou pro mnohé lidi na stejné úrovni, protože o obojím se podle Hughesové lidem špatně mluví. Proto když budete s partnerem hovořit o těchto citlivých tématech, nabídněte soucit a pochopení. Rozhodně nesuďte a neobviňujte, protože i vy máte určitě nějaký citlivý bod.

Kolik budete přispívat do rodinného rozpočtu?

Pokud vyděláváte stejně, je zřejmě spravedlivé, abyste i stejně peněz dávali do rodinného rozpočtu. Pokud však jeden vydělává výrazně více, měl by se poměr odvedených peněz nějakým způsobem upravit. Je jen na vás, jak se domluvíte. Můžete odvádět nějaká procenta, nebo se domluvit, že jeden bude platit jídlo a druhý věci spojené s bydlením. „V konečném uspořádání nezáleží na tom, co kdo zaplatí, ale na tom, že oba víte, co se děje s vašimi penězi, a souhlasíte s tím,“ doporučuje koučka.

A uspořádání samozřejmě nemusí být neměnné. Třeba až bude žena na mateřské, poměr sil se nejspíš výrazně změní. Pak je třeba otázku znovu otevřít a o všem si promluvit.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

8 otázek o sexu, na které jste se styděli zeptat

Což je důvod, proč jsme to udělali za vás – a dostalo se nám odpovědí na všechny dotazy. Tady jsou…

Opravdu je možné zlomit penis?

Ranním sexem neposílíte jen ducha, ale i tělo :)

Není to kost, ale je pravda, že může dojít k bolestivému zranění, pohmoždění. Ztopořený penis je přeplněný krví a jeho výrazné ohýbání během agresivní sexuální hry může vést k tomuto vážnému zranění, které se vlastně zlomenině podobá. A co byste měli udělat, pokud si myslíte, že se to stalo vašemu partnerovi? Vypravte se na rentgen! Určitě doporučujeme urgentní chirurgickou léčbu. Není to žádná legrace a zranění je velmi bolestivé.

Děti si většinou peněz vůbec neváží

Děti a peníze: Vychováváme konzumní generaci?

 

 

reklama

Související témata: peníze , spoření , rodinný rozpočet , jídlo , škola , účet , nákupy , partner , mateřská

reklama

Přečtěte si také

reklama