Prima maminka

3. března 2016 04:40

Lucie Průchová

Peklo s cholerikem. Co radí odborníci?

Ve sladkých začátcích známosti se cholerici a diktátoři většinou drží zkrátka, kontrolují své chování, aby nic netušící partnerku zbytečně nevyplašili. Jakmile mají "oběť" jistou, popustí uzdu své divokosti.

Život s cholerikem může být místy téměř úsměvný, některé rodiny si ze svých tatínků nebo maminek-choleriků dělají i legraci, ale pokud se hlasité scény opakují příliš často, humor končí a situace začíná být obtížná a únavná. Máte také doma svého cholerika, kterému nervy selhávají několikrát denně?

Život s cholerikem: řízek k svačině

K těm lehce humorným vzpomínkám partnerky jednoho cholerika patří například ta na dávnou cestu do Bulharska. Rodina se dvěma dětmi se vypravovala dlouho a komplikovaně, paní několik dní připravovala zásoby jídla. K svačině do auta udělala každému chleba s řízkem. Hospodyňkám netřeba připomínat, kolik práce tato obětavá žena musela vynaložit, aby vybavila rodinu jídlem na čtrnáct dní. Byla unavená. Vyjeli, a po několika hodinách nastal čas posvačit. Sjeli na loučku u dálnice, usedli na lavičku, vybalili chleby. Hlava rodiny ostrým pohledem změřila velikost řízků. Poté pán vyskočil z lavičky a svou svačinu hodil do koše, což doprovodil vzteklými výkřiky. Z nich se dalo vytušit, že se vzteká proto, že jeho řízek mu připadal nejmenší.

Život s cholerikem: domácí úkol

Cholerici rozbíjejí nádobí, křičí jako na lesy, bývají infarktově rudí, až to budí strach, ale v mnoha případech se vyzuří a za chvíli už o ničem nevědí. Ale protože se záchvaty opakují, rodinní příslušníci trpí. Zejména v případě dětí nejde o dobrý otcovský model, obvykle se tatínka bojí a do života získávají špatný návod, jak se chovat ke svému okolí.

Příkladem je příběh holčičky, se kterou psal její tatínek domácí úkol. Byla to výjimečná situace, maminka věděla, že tatínek "nemá nervy" na malé dítě píšící domácí úkol, ale byla na schůzi s tím, že se vrátí až večer. Když se dostavila domů, nalezla zde dítě v slzách a sešit na domácí přípravu roztrhaný. Na kusy byl ovšem roztrhaný i školní sešit, ubrus a tři gerbery, které ještě ráno trůnily na stole ve váze.

Život s cholerikem: pozor, nedráždit!

Cholerik je člověk, který je dynamický a výbušný, někdy jeho chování může vyústit v agresivitu. Na druhou stranu tito lidé mají i kladné vlastnosti – jsou rozhodní, dokážou vše rychle a bez váhání vyřešit, čímž mnohdy dosahují vytyčených cílů. Pokud máte doma cholerika, je dobré si uvědomit, na co je citlivý, zbytečně ho tím nedráždit a naopak v něm podporovat jeho kladné vlastnosti. Cholerici umí ovládnout své emoce, když k tomu mají dobrý důvod. Budou si lépe rozumět s ženami, které jsou spíše submisivní a nepotřebují se hádat o poslední slovo.

Šťastný život s cholerikem?

Pokud je však stupeň cholerikovy agresivity neúnosný a omezuje jak partnerský vztah, tak i celou rodinu, je dobré vyhledat odborníka, který může pomoci objasnit příčiny agresivity cholerika. Důležité však je, aby se k tomu agresor rozhodl sám, on by se měl chtít změnit. Ano, i cholerici se podle psychologů mohou naučit lépe ovládat emoce a vylepšit tak své chování ke svému okolí, je však potřeba, aby k tomu měli důvod. Když si uvědomí, že agresivitou a vztekem omezují hlavně sami sebe, mají motivaci, protože za výsledek ručí sobě. A cholerici neradi prohrávají, takže i s cholerikem může být nakonec partnerství docela šťastné, ale musejí chtít oba partneři.

Co o cholericích říká astrologie?

K nejvíce cholerickým znamením patří Berani a Štíři, kterým vládne bojovná planeta Mars. Pěkně vztekat se dokážou i Býci, ale ty musíte dráždit hodně dlouho, z jejich klidu je hned tak něco nevyvede. Pokud s nimi chcete vyjít, astrologie radí:

- svého cholerika co nejvíce chvalte, na kritiku jsou citlívi a dost ji nesnášejí.

- zeptejte se ho, jak by konfliktní situaci řešil on, budete se divit, jak se rychle zklidní a začne rozumně uvažovat.

- vždy ho nechejte trochu vyhladnout, nesnažte se s ním něco řešit v největším amoku, většinou se velmi rychle uklidní a je s ním rozumná řeč. Hlavně se zbytečně nehádejte o maličkosti.

-em-, -jik-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.