Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Peklo s cholerikem. Co radí odborníci?

Ve sladkých začátcích známosti se cholerici a diktátoři většinou drží zkrátka, kontrolují své chování, aby nic netušící partnerku zbytečně nevyplašili. Jakmile mají "oběť" jistou, popustí uzdu své divokosti.
Vydáno: 03.03.2016
Tohle by si neměl nikdo nechat líbit!
Tohle by si neměl nikdo nechat líbit! Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Místy je téměř úsměvná, některé rodiny si ze svých tatínků-choleriků dělají legraci, ale pokud se hlasité scény opakují příliš často, humor končí a situace začíná být obtížná a únavná. Máte také doma svého cholerika, kterému nervy selhávají několikrát denně?

Řízek k svačině

K těm lehce humorným vzpomínkám partnerky jednoho takového divočejšího pána patří například ta na dávnou cestu do Bulharska. Rodina se dvěma dětmi se vypravovala dlouho a komplikovaně, paní několik dní připravovala zásoby jídla. K svačině do auta udělala každému chleba s řízkem. Hospodyňkám netřeba připomínat, kolik práce tato obětavá žena musela vynaložit, aby vybavila rodinu jídlem na čtrnáct dní. Byla unavená. Vyjeli, a po několika hodinách nastal čas posvačit. Sjeli na loučku u dálnice, usedli na lavičku, vybalili chleby. Hlava rodiny ostrým pohledem změřila velikost řízků. Poté pán vyskočil z lavičky a svou svačinu hodil do koše, což doprovodil vzteklými výkřiky. Z nich se dalo vytušit, že se vzteká, protože jeho řízek mu připadal nejmenší.

 

Tohle by si neměl nikdo nechat líbit! - Obrázek 1 Foto:

 

Domácí úkol

Cholerici rozbíjejí nádobí, křičí jako na lesy, bývají infarktově rudí, až to budí strach, ale v mnoha případech se vyzuří a za chvíli už o ničem nevědí. A protože záchvaty se opakují, rodinní příslušníci trpí. Není to dobré zejména v případě dětí, které se takového tatínka bojí a ještě k tomu získávají navýsost špatný návod, jak se chovat ke svému okolí. Traduje se příběh holčičky do první třídy, se kterou psal úkol tatínek. Byla to výjimečná situace, maminka věděla, že tatínek není schopen dohlížet na dceru píšící domácí úkol, ale byla na schůzi s tím, že se vrátí až večer. Když se dostavila domů, nalezla zde dítě v slzách a sešit na domácí přípravu roztrhaný. Na kusy byl ovšem roztrhaný i školní sešit, tři gerbery, které ještě ráno trůnily na stole ve váze, a ubrus.

 

 

Pozor, nedráždit!

Cholerik je člověk, který je dynamický a výbušný, někdy jeho chování může vyústit v agresivitu. Na druhou stranu tito lidé mají i kladné stránky – jsou rozhodní, dokážou vše rychle a bez váhání vyřešit, čímž mnohdy dosahují vytyčených cílů. Pokud doma cholerika máte, je dobré si uvědomit, na co je citlivý, zbytečně ho nedráždit, naopak v něm podporovat kladné vlastnosti. Cholerici umí ovládnout své emoce, když k tomu mají dobrý důvod. Budou si lépe rozumět s ženami, které jsou spíše submisivní a nepotřebují se hádat o poslední slovo.

 

Tohle by si neměl nikdo nechat líbit! - Obrázek 4 Foto:

 

Šťastný život s cholerikem?

Pokud je však stupeň cholerikovy agresivity neúnosný a omezuje to jak vztah, tak třeba i celou rodinu, je dobré vyhledat odborníka, který může pomoci objasnit i jiné příčiny. Je však potřeba, aby se k tomu agresor rozhodl sám nebo s pomocí rodiny, protože by se měl chtít hlavně on změnit. A to je ta dobrá zpráva: Ano, i cholerici se podle psychologů mohou naučit lépe ovládat emoce a vylepšit tak i své chování, je však potřeba, aby k tomu měli důvod. Když si uvědomí, že agresivitou a vztekem omezují hlavně sami sebe, mají motivaci, protože za výsledek ručí sobě. A cholerici neradi prohrávají. Jakmile už se do něčeho pustí, umí to většinou dotáhnout do konce. I s cholerikem může být nakonec partnerství docela šťastné, když mají snahu oba dva.

 

Manipulátor si ani sám neuvědomuje, co dělá a věří tomu, co říká

19 tipů, jak poznat muže, od kterého je lepší rychle utíkat pryč!

 

-em-

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama