Plýtváte jídlem? 6 jednoduchých způsobů, jak to omezit (a ušetřit spoustu peněz)

Rve vás za srdce, když musíte vyhazovat jídlo? A přitom jsme na to v Evropě takoví přeborníci!

Z tiskové zprávy z minulého roku vyplývá, že ročně se v EU vyhodí 90 milionů tun potravin, což je asi 180 kilogramů na obyvatele na rok. Češi se přitom na tomto čísle podílí nejvyšší měrou.

Jednou v tom supermarkety…

No není to úplně tak, že by všechny ty zmiňované kilogramy potravin letěly do koše z našich ledniček. Polovinou se na tom podílí potravinové řetězce, které nesmí nabízet prošlé (i když třeba jedlé) zboží a tak je často raději vyhazují, než aby je darovaly humanitárním organizacím. Ve světě proti tomu čile zbrojí. V některých zemích (například ve Francii) je podobný postup zakázán zákonem a všechny prošlé jedlé výrobky jdou do potravinových bank, které je dále přerozdělují potřebným. Jinde se snaží supermarkety k podobně zodpovědnému chování motivovat slevami na daních a dalšími výhodami. U nás jsme zatím ve fázi, kdy je rozumné nakládání se zbytky dobrovolné, alespoň mu ale již nebrání zákon o 15% darovací dani, který platil do roku 2014.

…ale i my sami

Jenže i když těch šílených 180 kilogramů nespotřebovaných zbytků za rok na hlavu vydělíme dvěma, zbyde nám stále dost hrozné číslo. Ve Velké Británii, kde tenhle problem řeší o něco déle než my, spočítali, že rodinu se dvěma dětmi přijde plýtvání jídlem v přepočtu na 20 tisíc korun za rok.

Jestli si chcete zamést před vlastním prahem a mít jistotu, že část své peněženky nevyhazujete úplně zbytečně do koše, zkuste do svých nákupních rituálů zakomponovat tato pravidla:

Michaela Kovářová

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.