Šetřit na jídle se nevyplácí! Na co si dát obzvlášť pozor?

Nakupování zlevněných jídel na hraně použitelnosti je poměrně nebezpečné. Často jsou totiž v obchodních regálech „výhodně“ k mání právě potraviny, jejichž datum minimální trvanlivosti či použitelnosti je na samé hranici, nebo dokonce za ní.

Jaká hrozí rizika při nákupu takových potravin? A co s prošlými potraviny v lednici?

Škodí i co oko nevidí

Prošlé a zkažené jídlo může na první pohled vypadat docela normálně. Jenže v něm bují oku neviditelné procesy. V lepším případě mohou způsobit zažívací potíže, v horším vážně poškodit zdraví. A to i tehdy, když plesnivějící část potraviny odřízneme a naivně si myslíme, že zbytek je v pořádku.

I malá ložiska plísně na kompotu, zavařenině, chlebu, jogurtu nebo pečených výrobcích nás upozorňují, že jsou s velkou pravděpodobností v celé potravině přítomny nebezpečné látky zvané mykotoxiny. Vznikají při rozkladu potraviny plísní a bakteriemi a mohou vyvolat lehčí, ale i těžké otravy organismu. Mykotoxiny navíc poškozují játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve.

Vykrajujete ovoce?

Zvláštním nešvarem je odkrajování plesnivých částí ovoce či zeleniny. Právě tyto potraviny totiž bývají kvůli vysokému obsahu vody zaručeně kontaminované kompletně.

Co když chcete navařit dopředu?

Specifickou kategorií je trvanlivost ohřívaných jídel. Pokud zbylé upravené jídlo uložíte do chladničky, měli byste ho sníst do dvou dnů a neohřívat jej vícekrát než jednou. Samozřejmostí je, že se neohřívá vždy vše, ale jen část, kterou se chystáte sníst. Uvařené jídlo byste měli uložit do chladničky do dvou hodin po úpravě.

Šetřit na jídle se tedy nevyplácí. Nakupujte kvalitní čerstvé potraviny a mějte jich v lednici či spíži uloženo přiměřené množství, nikoli pomalu plesnivějící velké zásoby.

Autor: Petr Havlíček pro pořad Jste to, co jíte, který můžete sledovat každé pondělí ve 21.30 na Primě. A pokud vám utekl 1. díl nové série, podívejte se na něj na Prima PLAY právě teď.

Mohlo by vás také zajímat:

Vše, co potřebujete vědět


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.