Prima maminka

18. listopadu 2014 04:45

Anna Kopečková

Sexuální obtěžování dítěte: Dělejte něco dřív, než k tomu dojde

Nikdy není příliš brzy na to začít s dětmi mluvit na toto téma. Naučte děti jednoduchým pravidlům, zkuste s nimi mluvit otevřeně. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že pokud se bude něco dít, nebude se vaše dítě stydět za vámi přijít a svěřit se.

Tvoje tělo je jen tvoje

Je třeba děti poučit o tom, že jejich tělo patří jen jim a mají vždycky právo odmítnout fyzický kontakt, dokonce i od blízkých lidí. Nemusí se bát rezolutního NE, všemu, co je jim nepříjemné. Je třeba s dětmi otevřeně mluvit o tom, že zejména oblast genitálií je intimní místo, kde se nemá právo jich dotýkat žádný dospělý, ani učitel ve škole nebo strýček. Jedinou výjimkou je lékařská prohlídka. Pokud k takovému kontaktu dojde, veďte dítě k tomu, aby se nestydělo a svěřilo se. Zdůrazněte, že je to ostuda dospělého, ne dítěte, a že se na něj nebudete v žádném případě zlobit, když vám něco takového svěří.

Dobrý dotyk a špatný dotyk

Toto pravidlo úzce souvisí s předešlým pravidlem. S dětmi je třeba otevřeně mluvit o jejich těle a rozlišovat zóny, které jsou intimní a kam by neměl dospělý v žádném případě sahat. Tato část těla se snadno popíše hranicí, kde je spodní prádlo, tam by neměl nikdo nejen sahat, ale určitě by neměl dítě ani okukovat, a to pod jakoukoliv záminkou. Znovu je třeba dítě vést k tomu, aby takové chování svěřilo rodičům nebo někomu, komu důvěřuje, a případně to s dospělým probrat, pokud si není jisté.

Dobrá tajemství a špatná tajemství

Tajemství bývá hlavní taktikou pachatelů sexuálního zneužívání. Mluvte s dětmi o tom, že pokud mají tajemství, kvůli kterému se cítí nepříjemně, je lepší se svěřit někomu, komu věří. Je rozdíl mezi tajemstvím, jako je například nějaké překvapení pro maminku nebo kdo koho miluje ve třídě, a mezi tajemstvím, které má mít dítě s dospělým. Poučte svoje dítě o tom, že dospělí s dětmi zpravidla tajemství nemívají a už vůbec ne taková, kvůli kterým by se dítě mělo cítit smutně nebo provinile.

Ochrana je věcí dospělých

Věta „Když to někomu povíš, tak mě vyhodí z práce a budu moc smutný“ pronesená z úst dospělého směrem k dítěti rozhodně není na místě. Dítě tu není od toho, aby chránilo dospělého. Dospělí mají chránit děti a pokud se k dítěti někdo chová nevhodně, nemusí se dítě bát vše říct. Dospělí nepotřebují od dětí pomoc a ochranu, ale naopak. Vysvětlete toto dětem, že nejsou zodpovědné za to, jak se dospělý chová. Za svoje chování si dospělí odpovídají sami.

Bezpeční dospělí

Dítě by mělo znát svoji „bezpečnou“ síť dospělých, na které se může obrátit. Také by mělo vědět, kdo je dospělý, kterému může věřit. Je takový člověk rodič, babička, soused, učitel? Když mi někdo nosí pravidelně dárky, znamená to, že mu můžu důvěřovat? Často jsou pachateli lidé, které dítě zná (podle statistik téměř se 41 % všech zjištěných případů fyzického či sexuálního násilí odehrává v úplných rodinách, tedy rodinách na první pohled spořádaných, s matkou i otcem). Pro dítě je obtížně pochopitelné, že by mu mohl ublížit někdo, koho zná, nebo je dokonce dítětem vnímán jako autorita. Pachatelé sexuálních deliktů si velice často připravují „půdu“ nošením dárků, povídáním si s dítětem, až si nakonec získají jeho důvěru. Upozorněte dítě, že takové chování dospělého je něco, co by vám mělo říct. Dospělí se obvykle s dětmi nekamarádí.

Neznámí lidé

Samozřejmostí je poučit dítě o chování k dospělým, které nezná. Nesedat k nikomu do auta, nebrat dárky, nemluvit s dospělým, kterého neznám, nikam s ním nejít.

Pomoc

Poučte svoje dítě, kam se může obrátit o pomoc, jak se volá policie nebo linka důvěry. Učte je, že policisté a hasiči jsou přátelé. Také je obecně vhodné se obracet spíš na ženy než na muže.

Nenechte svému dítěti ubližovat!

Projekt Nenechte si ubližovat je zaměřený proti násilí na ženách a dětech. Autorem projektu je společnost Krav Maga, která se tak snaží přispět k větší bezpečnosti těchto cílových skupin. Projekt je realizován společně s nadací Avon proti domácímu násilí. Krav Maga, o.s. se zabývá osobní bezpečností prostřednictvím pravidelných kurzů a seminářů pro veřejnost, pořádá přednášky a semináře pro instituce, školy i komerční subjekty.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.