Prima maminka

26. září 2015 04:50

Anna Kopečková

Svatováclavské slavnosti jsou tady! Kam vyrazíte?

Státní svátek na počest svatého Václava připadá tentokrát na pondělí, takže si celý prodloužený víkend můžete užívat nejen volno, ale i nejrůznější slavnosti.

Na začátek se sluší zmínit, kdo to vlastně svatý Václav byl a proč slavíme Den české státnosti.

Václav, syn knížete Vratislava a Drahomíry, si u českého lidu získal velké sympatie. Nadevše miloval babičku Ludmilu, tíhl k víře, pomáhal chudým a o život ho připravil jeho bratr Boleslav. A to přesně 28. září 935 a právě na jeho počest slavíme státní svátek – Den české státnosti.

Jak to tehdy bylo

Kolem zbožného Václava bylo hned několik mocichtivých a závistivých. Začít můžeme u jeho matky Drahomíry, která na nic nečekala a v době, kdy se ujala vlády Ludmila, babička Václava, ji podle všeho nechala zavraždit, aby sama mohla vládnout. Poté usedá na trůn Václav, který za svého panování šířil dobro, křesťanství, pečoval o chudé a nemohoucí a i přes svůj původ sázel vinnou révu a obilí. Trnem v oku však byl pro bratra Boleslava, který chtěl pro sebe vždycky něco víc. Pozval ho bratrsky na návštěvu k sobě do Staré Boleslavi, kde jej udeřil a povolal na něj několik mužů. Jeho záměrem byla Václavova smrt a získání trůnu. Vše se mu bohužel podařilo.

Za den volna navíc v podobě státního svátku tedy vděčíme této tragické události v podobě bratrovraždy. Bohužel, touha po moci a nadbytku mnohdy převyšovala nad láskou, byť i nad tou bratrskou.

A jak si tedy nejlépe užít prodloužený víkend?

Vydejte se s rodinou na slavnosti, kterých bude po celé republice víc, než dost. Nebou chybět stánky, řemeslné jarmarky, pochutiny všeho druhu i ukázky historického šermu spolu s průvodem. Neseďte doma a pojďte se pobavit, zasmát či zaplnit bříško něčím dobrým z grilu a zapít to štiplavým burčákem. Máme pro vás pár tipů:

Svatováclavská jízda veteránů v Mladé Boleslavi

Jak jinak by mohli ve městě se zakořeněným automobilovým průmyslem oslavit tento svátek, než za zvuku skřípání brzd a spokojeného klokotání motoru. Okružní jízda ve stařičkých vozech vypukne přesně 28. září v 9 hodin.

Foto: mb-net.cz

Kutná Hora ožije slavnostmi

Pojďte se rozloučit s létem a naopak přivítat podzim. V Kutné Hoře se svatováclavské slavnosti konají už nějaký ten pátek a jedno je jisté - skvěle se pobavíte, pochutnáte si a třeba si i zazpíváte za doprovodu živé hudby. Můžete se zúčastnit svatováclavské mše nebo ochutnat víno od českých a moravských vinařů. Kdy? V sobotu 26. září. Slavnosti začínají ranní mší v 9:30, hlavní program je od 13 hodin na Palackého náměstí.

Foto: rakovnicko.cz

Křivoklání: akce, která nemá v Česku obdoby

Milujete magické prostředí hradů? Pak přijměte pozvání na Křivoklání, velkolepou šermířskou akci na hradě Křivoklát, kde se zastavil čas a vy se právě o tomto víkendu ocitnete ve středověku se vším, co s ním souvisí. Letos se koná už 21. ročník. Uvidíte rytířské souboje, podívat se můžete do unikátní Bakchovy jeskyně a podstoupit pijácký rituál, pro děti je připravena stezka odvahy tajemnými zákoutími hradu a chybět nebude ani dobová hudba, tržiště s dětskými dílničkami nebo průvod Karla IV. Myslíme, že víc netřeba dodávat. Máte-li chuť a čas, rozhodně neváhejte! Křivoklání se koná od 26. do 28. 9. a dopravit se na něj můžete i parním vlakem!

Foto: janackovyhukvaldy.cz

Hukvaldy ve znamení Svatého Václava

Rušno bude i na moravskoslezském hradě Hukvaldy, kde se svatováclavské slavnosti konají 27. a 28. září. Medovina i víno potečou proudem, nádvoří provoní hradní grilování a právě sem se sjedou i rytíři v naleštěných brněních, aby se utkali v souboji na život a na smrt. Vyhrát totiž může jenom jeden! V neděli i v pondělí začíná program v 11 hodin.

-lz-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.