Tajemství výroby gumových medvídků: Asi vás přejde chuť
Možná je taky v dobré víře dáváte svým dětem, protože jsou přece z želatiny…
Je těžké tomuto sladkému lákadlu odolat. I když všichni víme, že je v nich cukr, pořád jsou to bonbony, které tak nějak považujeme za menší zlo než ostatní cukrovinky. Mnozí si dokonce myslí, že jsou dietní, protože neobsahují žádný tuk. Není tedy divu, že průměrný Čech jich sní ročně kolem půldruhého kilogramu.
Jenže odkud se vlastně ta želatina bere? To, že pochází ze zvířat, ví většina z nás a stejně nám to chuť na medvídky nezkazí. Koneckonců, želatinu si můžeme koupit v každém obchodě ve formě prášku nebo plátků a ani jedno nijak nechutně nevypadá. Jedna věc je ale tohle všechno vědět a druhá vidět to na vlastní oči. Belgická filmařka Alina Kneepkens natočila jeden takový krátký film o tom, jak želatinové bonbony vlastně vznikají. Není to moc hezký pohled a po jeho shlédnutí asi každého chuť na dalšího medvídka rychle přejde. Celý film běží pozpátku. Začíná ukázkou finálního produktu – lákavého sáčku s bonbony. Postupně můžeme vidět všechny fáze výroby, včetně toho, jak želatina vzniká. Podívejte se sami:
Někdy je lepší určité věci nevidět, že? Pravda je, že želatina je považována za jakýsi elixír mládí, protože má blahodárný vliv na chrupavky, kosti, nehty, vlasy i kůži. Je to v podstatě protein, který se získává z kolagenu obsaženého ve šlachách, tkáních a vazech zvířat, tedy z jatečního odpadu. A konkrétně na výrobu medvídků a jiných želatinových bonbonů se používá prasečí kůže. Jinak to bohužel nejde.
Než ale úplně odsoudíte všechny želatinové bonbony, měli byste vědět, že ne všechny se vyrábějí stejně. Místo želatiny se do některých bonbonů přidává agar, který je rostlinného původu (získává se z mořských řas žijících v hloubce asi 80 metrů), nebo pektin, který se získává hlavně z citrusů a jablek. Potěšující je i to, že řada výrobců dnes místo umělých barviv používá do bonbonů ovocné, zeleninové a rostlinné extrakty a koncentráty z řepy, kopřiv, špenátu, černého rybízu, jablek a podobně. Je ale potřeba pečlivě číst složení každého výrobku.
-ak-