Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Toužíte po tom, aby váš muž doma uklízel a vařil? Jeďte do Švédska!

Chtěla byste žít v zemi, kde jsou ženy ve vedení firem samozřejmostí, kde si mohou užít mateřskou a která je pro ně doslova zaslíbená? V tom případě zamiřte na sever, konkrétně do Švédska.
Vydáno: 21.03.2015
Asi žádná Švédka by se nechtěla ze své domoviny odstěhovat
Asi žádná Švédka by se nechtěla ze své domoviny odstěhovat Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Švédsko je dlouhodobě číslo jedna v žebříčku nejlepších míst pro život žen. Nejen feministky si tu musejí připadat jako v ráji. Rovnost pohlaví tady mají snad i zakódovanou v DNA. Podíl žen ve vysoké politice je jeden z nejvyšších na světě, téměř polovina poslanců jsou ženy. A obecně tu nemá diskriminace žen, například kvůli dětem, místo. Stálou práci má osmdesát procent matek.

“Je to téma, které se hodně diskutuje a hodně se hlídá. Je to ve společnosti důležitá otázka. Já sama jsem za čtyři roky ve Švédsku byla minimálně jednou ročně na oficiálním semináři věnovaném rovnoprávnosti žen v pracovním prostředí,” říká Jana Šponarová, která několik let žila v Linkopingu.

 

Máš děti, pracuj méně

Velmi časté je ve Švédsku zaměstnávání žen na částečný úvazek. “Já se s tím setkávala především u kolegyň, které se vracely po mateřské dovolené do práce. Běžně chodily nejprve na dva až tři dny v týdnu a až po čase přecházely na plný úvazek,” líčí Šponarová. Pro Švédky je totiž zásadní realizovat se jak v rodinném, tak i v pracovním životě. “Tento trend je i oficiálně podporovaný státem,” dodává Češka.

A jak se to projevuje? Třeba tak, že zdejší rodiče mají ze zákona nárok na zkrácení pracovní doby o čtvrtinu, a to až do chvíle, kdy jejich dítě oslaví osmé narozeniny. Úměrně tomu se jim však pochopitelně krátí i plat. Navíc je tu velmi dobrá síť jeslí a školek, které jsou otevřené až do pozdního odpoledne.

Svycarsko a Švedsko Foto:

Jana Šponarová

Muži na mateřské

A když už jsme u toho rodičovství, jak je na tom Švédsko s mateřskou dovolenou? Švédi mají nárok na 480 dní placené dovolené, z toho 60 je vyhrazeno výhradně pro ženu a 60 pro muže. Pokud tedy s dítětem zůstane doma matka, po dobu dvou měsíců čeká péče i na otce. Rodičovskou dovolenou si přitom Švédi mohou protáhnout až do osmi let věku dítěte.

“Navíc jsem se setkala s tím, že se dovolená čerpá po dnech. Takže kolegyně se vracely na pár dní a zbytek týdne čerpaly volno právě z mateřské,” popisuje Šponarová, která ve Švédsku pracovala na univerzitě jako vědecká pracovnice.

Více než rok, konkrétně 390 dní, dostává matka (nebo otec, protože ve Švédsku není neobvyklé, aby s miminkem zůstal doma právě on), necelých osmdesát procent platu. Poté pobírají přídavky, které jsou stanovené plošně. Tím ale podpora státu stále nekončí. Až do šestnácti let dítěte dostávají rodiče dávky ve výši 1 050 švédských korun (asi 3 100 Kč), které mají pomoci pokrýt náklady na dítě. A čím více dětí máte, tím vyšší dávky dostanete. Krásné, že?

Co ještě můžeme Švédkám závidět, je například jízdné zdarma, pokud jedou veřejnou dopravou s kočárkem. Platí to ovšem jen v některých městech, například v tom hlavním.

10 věcí, které my ženy závidíme mužům

Každé pohlaví má něco, v čem vyniká a v čem zase ne. Muži například mají lepší orientační smysl, více síly a umějí se lépe a uvážlivěji rozhodovat. Ženy zase umí dělat víc věcí najednou, jsou obdařeny silnou intuicí a jsou schopny (a to nám muži zcela nepochybě závidí) dosahovat několika orgasmů za sebou. Ale i mužům lze některé věci závidět.

Lépe stárnou

Lépe stárnou

Podle průzkumů by si zhruba 40 procent žen přálo vypadat mladší. Ženy svůj věk hodně řeší, mají pocit, že stárnout není povolené, že ztrácejí krásu a svou cenu. Takové ženy pak na tvář nanášejí stále víc omlazujících přípravků, make-upu nebo se rovnou vrhají pod kudlu plastickým chirurgům.

To muži tolik svá léta neřeší, věk je pro ně často jen číslo, které mají někde napsané. A možná právě proto jim přibývající léta tak nějak víc sluší. I starší muži mají v sobě kus malého kluka a nebojí se ho ukázat. Jsou tak charismatičtější a pro ženy stále žádoucí.

 

 

 

Úklid věcí cti

A jak se ještě projevuje rovnoprávnost pohlaví? Například tak, že se v městských parcích s kočárky neprocházejí jen matky, ale i pěkná řádka mužů. A nestydí se za to! Téměř čtvrtina rodičů na mateřské jsou otci, tedy číslo, které je snad v každé jiné zemi otázkou daleké budoucnosti. A přitom švédská vláda by chtěla tento podíl ještě zvýšit.

“Také práce v domácnosti je pro švédské muže věcí cti,” uzavírá Jana Šponarová. Spisovatelka Kateřina Janouchová, která ve Švédsku žije od svých deseti let, to vysvětluje jednoduše. “O domácnost se se ženami dělí, nepomáhají jim. Musíme se podělit a neočekávat, že žena jako šéf domácnosti prosí manžela o pomoc,” řekla v jednom televizním rozhovoru. Mladí Švédi jsou vychováváni tak, aby se sami uměli postarat o domácnost a nečekali, že to budou dělat jen jejich mámy a později ženy.

Jen aby tam nezůstaly žádné šmouhy

7 největších omylů o uklízení

 

Idylka? Snad, ale...

Je život Švédek opravdu tak idylický? Možná... I tady ale najdete plno stinných stránek. Ozývají se hlasy, že zdejší ženy tolik pracují jen proto, aby naplnily kvóty. Jejich platy beztak dosahují jen asi 83 procent platů mužů. A Amnesty International Švédsko kritizuje za to, že dostatečně neřeší domácí násilí a diskriminaci jiných etnik.

Záleží tedy na úhlu pohledu. Japonky žijí déle, Američanky vydělávají víc, Řekyně mají nižší procento výskytu rakoviny prsu a Italky si více užijí s muži. Podle průzkumu totiž právě Italové líbají nejlépe na světě. Zeptejte se ale Švédek, kde by chtěly žít, a nenajdete snad ani jedinou, která by se ze své domoviny chtěla odstěhovat.

 

Anna Dvořáková

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama