Prima maminka

30. listopadu 2017 06:00

Anna Kopečková

Vánoční rozvrh: Kdy začít uklízet, péct, nakupovat a ještě si užívat atmosféru

Jak si užít vánoční atmosféru, když víte, že musíte důkladně vygruntovat, rozeslat všem přání, nakoupit dárky a jídlo a napéct X druhů cukroví? Máme pro vás rozvrh, kterého když se budete držet, stihnete se na příchod Ježíška nejen připravit, ale i těšit.

První advent: začíná 3.12.

První posel blížících se svátků je tady. Ano, na scénu opět přichází oblíbený adventní věnec a s ním i zapálená první svíčka. Dřív, než se snese soumrak, vytáhněte z půdy nebo dílny vánoční osvětlení a naaranžujte jej na okno, zábradlí či balkón. Možná vás napadne, že to na tu chvíli nemá cenu, ale jakmile se budete vracet z práce a váše okno nebo celý dům bude svítit duchem Vánoc, nebudete se moci svátků dočkat. Na dveře pověste věnec, do obýváku na stůl položte zase ten adventní a večer společně zapalte svíčku. Pusťte si koledy, napište s dětmi Ježíškovi a užívejte si prima večer.

Máte v plánu upéct perníčky? Pusťte se do nich s předstihem, všichni moc dobře víme, že potřebují trochu času navíc, aby se rozplývaly na jazyku. U nich totiž platí pravidlo čím starší, tím lepší. Pošlete děti s tatínkem nebo babičkou na procházku a využijte volna buď na nabrání nových sil, první gruntování, nebo chcete-li na sestavení plánu, co se týká rozsahu pečení, úklidu a finančního limitu pro vánoční nadílku.

Láká vás kamarádka na vánoční trhy do Norimberku, Vídně, Budapešti, nebo polského Krakova? Udělejte tak v prvním týdnu a nejlépe ve všední den, kdy budou trhy probíhat v komornější společnosti. A rozhodně spojte dobré s užitečným a poohlédněte se tam i po dárcích.

Tip: Pokud milujete ryby, přivezte si z Polska čerstvou uzenou makrelu. Nemá chybu!

Druhý advent: začíná 10.12.

U nás se vždycky sejdeme u pečení s maminkou a babičkou a v nadšeném halasu a povídání si o všem možném a nemožném zaděláváme těsta na oblíbené pracny, vanilkové rohlíčky, rumové košíčky, linecké hvězdičky a išlifánky. Po celou dobu hnětení těsta popíjíme domácí svařák, horkou čokoládu, vzpomínáme na období, kdy jsem byla malá, prozpěvujeme si falešně koledy a jakmile máme hotovo, jdeme se ruku v ruce projít směrem k náměstí na vánoční trhy. Tam ostatně vyrážíme každou adventní neděli.

Tip: Letos tomu ale bude jinak, před vánočním shonem uteču do vyhřáté náruče Karibiku a vrátím se těšně před příchodem Štědrého dne. Takže jestli se vám nechce nic chystat, udělejte to podobně...

Nejvyšší čas je také pro odeslání objednávek v rámci nakupování na síti, přece jen chcete mít jistotu, že všechny dárky stihnou doručit včas. Dbejte na to, abyste podstatnou část dárků měli už doma, stres vás tak nebude nutit zbytečně utrácet. Přijít na jiné myšlenky můžete na jednom z několika vánočních koncertů, které podle mého patří k těm vůbec nejkrásnějším ze všech. Jestli jste ještě na žádném koncertě nebyli, vyrazte na vánoční premiéru, nebudete litovat.

Třetí advent: začíná 17.12.

Máte v plánu sáhnout letos po živém vánočním stromečku? Vyrazte si pro ten svůj. Opět platí, že smrk patří k nejlevnějším, kdežto jedle k těm nejdražším. Když je doma neumístíte klasicky do stojanu, ale do nádoby s vodou, vydrží vám mnohem déle. Promyslete si také vánoční ozdoby, zvolíte výzdobu ve stylu slaměných ozdob s nasušenými kolečky pomeranče a rudými mašlemi, nebo máte raději zlaté, červené, stříbrné či dokonce petrobarevné kouličky a ozdoby?

Dotáhněte do finiše úklid, překontrolujte, zda máte pro všechny dárky, které jste měli v plánu pořídit, zaskočte si do květinářství pro vánoční hvězdu.

Vezměte hypermarkety útokem a nakupte zásoby, v tuto dobu bude už všude panovat blázinec, ale vy se nestresujte, jste na tom s časem dobře. Dopečte všechno cukroví, dozdobte ho a schovejte před dětmi a manželem.

A protože letos adventní období začalo trochu později a netrvá klasicky čtyři týdny, ale jen tři, dotáhněte v tomto týdnu vánoční přípravy do konce. V kuchyni si už zakažte připékat ještě poslední druhy cukroví, nanejvýš připravte vánoční likér nebo uvařte svařák a pozvěte rodinu. Klidně s předstihem nazdobte vánoční stromeček. Jakmile budete mít chvilku, zabalte dárky, rozešlete poslední pohledy nebo e-maily, kupte kapra, den před Štědrým dnem připravte bramborový salát a prostě se....těšte.

Čtvrtý advent: 24.12.

Tento den advent končí a vy si to užijte. Jděte se s rodinou projít, povídejte si s dětmi, ať jim to čekání trochu usnadníte, koukněte se na hezkou pohádku v televizi, usmažte kapra a užívejte si tu krásnou atmosféru, která přichází jen jednou za rok. A nám v redakci nezbývá nic jiného, než vám popřát pohodové, šťastné a veselé Vánoce!!!

-lz-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.