Prima maminka

19. června 2016 04:30

Anna Kopečková

Vyrobte si: Domácí bezinkový sirup a limonáda se šalvějí

Sedíte na zahradě, sluníčko svítí a vy popíjíte doma vyrobenou voňavou limonádu. Tomu se říká RÁJ.

Spousta skvělých receptů vznikla proto, že byl někdo mlsný. A třeba ani nebyl vášnivý kuchař. Tak jako Denisa Bartošová, autorka skvělé knihy s názvem Láskominy, která o sobě tvrdí, že je jen obyčejná ženská, která je jen mlsná jako koza a vaření bere jako další příležitost pro kreativní řádění.

A tak se vyřádila i při přípravě skvělého domácího sirupu, který si podle jejího receptu můžete připravit i vy:

Bezinkový sirup

Co budete potřebovat:

• 70 velkých květenství bezinky

• 3 l vody

• 2 kg cukru

• 100 g kyseliny citronové

Nasbírejte 70 kusů květenství bezinky, rozložte na noviny do stínu a nechte vylézt všechny broučky.

Dva litry vody svařte s kyselinou citronovou a nechte chladnout. Do zchladlého roztoku namočte čisté květy a nechte macerovat dvacet čtyři hodin.

Mezitím svařte litr vody s dvěma kilogramy cukru do hustého sirupu a opět nechte vychladnout. Bezinkový macerát slijte přes plátýnko a pečlivě z něho vymačkejte všechnu šťávu.

Oba studené nálevy slijte dohromady, promíchejte a plňte jimi pečlivě vymyté suché lahve. Uložte v chladu a temnu.

Pokud chcete mít jistotu, že se sirup nezkazí a vydrží opravdu dlouho, můžete přidat pomůcku ke konzervování, sorban sodný. Když ale budete během celého procesu udržovat dokonalou čistotu, není to nutné.

TIP:

Lahve a víčka umyjte saponátem a ještě několikrát propláchněte vroucí vodou. Čisté lahve pak vložte do trouby na 150 °C, dokud nevyschnou. Tím bezpečně zlikvidujete případné bakterie.

Bezinková limonáda

Co budete potřebovat:

• bezinkový sirup

• 2 limetky

• lístky šalvěje

• ledovou drť

• drobné ovoce

Sirup nalijte do džbánu, vhoďte omytou limetku nakrájenou na měsíčky, lístky šalvěje, ovoce a ledovou drť. Zalijte vodou. Dospělým můžete přidat bílý rum!

Dětem pro zábavu nachystejte misky s limetkou a ovocem zvlášť, ať si mohou svou limonádu namíchat podle chuti.

Recepty jsme pro vás vybrali z velmi úspěšné knihy Láskominy Denisy Bartošové – Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok.

Denisa Bartošová je pověstnásvou kreativitou a nenechavýma rukama a její už druhá kniha by neměla chybět nikomu, komu není líno vdechnout dobrým nápadům život. Denisa vám pomocí podrobných postupů pomůže vytvořit věci, na které byste si sami možná netroufli, a to za pár chvil i za pár kaček! Nechte promluvit své tvořivé já a darujte blízkým nebo sami sobě ručně vyrobené láskominy!

Kniha Láskominy dokonce koncem května na soutěži kuchařských knih v čínském Yantai získala prvenství v kategorii „Nejzábavnější kniha roku“. Světové prvenství si Denisa Bartošová přivezla z Číny již jednou, v roce 2014, a to v kategorii „Design“ za svou první knihu Láska prochází kuchyní – uvařte, zabalte a věnujte jedlý dárek.

Knihu Láskominy vydalo nakladatelství Smart Press, mojelaskominy.cz

Mohlo by vám taky chutnat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.