Prima maminka

19. června 2016 04:30

Anna Kopečková

Vyrobte si: Domácí bezinkový sirup a limonáda se šalvějí

Sedíte na zahradě, sluníčko svítí a vy popíjíte doma vyrobenou voňavou limonádu. Tomu se říká RÁJ.

Spousta skvělých receptů vznikla proto, že byl někdo mlsný. A třeba ani nebyl vášnivý kuchař. Tak jako Denisa Bartošová, autorka skvělé knihy s názvem Láskominy, která o sobě tvrdí, že je jen obyčejná ženská, která je jen mlsná jako koza a vaření bere jako další příležitost pro kreativní řádění.

A tak se vyřádila i při přípravě skvělého domácího sirupu, který si podle jejího receptu můžete připravit i vy:

Bezinkový sirup

Co budete potřebovat:

• 70 velkých květenství bezinky

• 3 l vody

• 2 kg cukru

• 100 g kyseliny citronové

Nasbírejte 70 kusů květenství bezinky, rozložte na noviny do stínu a nechte vylézt všechny broučky.

Dva litry vody svařte s kyselinou citronovou a nechte chladnout. Do zchladlého roztoku namočte čisté květy a nechte macerovat dvacet čtyři hodin.

Mezitím svařte litr vody s dvěma kilogramy cukru do hustého sirupu a opět nechte vychladnout. Bezinkový macerát slijte přes plátýnko a pečlivě z něho vymačkejte všechnu šťávu.

Oba studené nálevy slijte dohromady, promíchejte a plňte jimi pečlivě vymyté suché lahve. Uložte v chladu a temnu.

Pokud chcete mít jistotu, že se sirup nezkazí a vydrží opravdu dlouho, můžete přidat pomůcku ke konzervování, sorban sodný. Když ale budete během celého procesu udržovat dokonalou čistotu, není to nutné.

TIP:

Lahve a víčka umyjte saponátem a ještě několikrát propláchněte vroucí vodou. Čisté lahve pak vložte do trouby na 150 °C, dokud nevyschnou. Tím bezpečně zlikvidujete případné bakterie.

Bezinková limonáda

Co budete potřebovat:

• bezinkový sirup

• 2 limetky

• lístky šalvěje

• ledovou drť

• drobné ovoce

Sirup nalijte do džbánu, vhoďte omytou limetku nakrájenou na měsíčky, lístky šalvěje, ovoce a ledovou drť. Zalijte vodou. Dospělým můžete přidat bílý rum!

Dětem pro zábavu nachystejte misky s limetkou a ovocem zvlášť, ať si mohou svou limonádu namíchat podle chuti.

Recepty jsme pro vás vybrali z velmi úspěšné knihy Láskominy Denisy Bartošové – Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok.

Denisa Bartošová je pověstnásvou kreativitou a nenechavýma rukama a její už druhá kniha by neměla chybět nikomu, komu není líno vdechnout dobrým nápadům život. Denisa vám pomocí podrobných postupů pomůže vytvořit věci, na které byste si sami možná netroufli, a to za pár chvil i za pár kaček! Nechte promluvit své tvořivé já a darujte blízkým nebo sami sobě ručně vyrobené láskominy!

Kniha Láskominy dokonce koncem května na soutěži kuchařských knih v čínském Yantai získala prvenství v kategorii „Nejzábavnější kniha roku“. Světové prvenství si Denisa Bartošová přivezla z Číny již jednou, v roce 2014, a to v kategorii „Design“ za svou první knihu Láska prochází kuchyní – uvařte, zabalte a věnujte jedlý dárek.

Knihu Láskominy vydalo nakladatelství Smart Press, mojelaskominy.cz

Mohlo by vám taky chutnat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 6. 2023

Berani, kdybyste měli ve firmě na starosti personální oddělení, začali byste dnes kompletně měnit náborový proces. Zaměřili byste se spíše na lidský faktor než na diplomy a ocenění, kterými lidé mávají na důkaz svých schopností. Důvěra v lidi v kombinaci s důvěrou ve vlastní instinkty by se vám mohla vyplatit více, než si dokážete představit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.