Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Z deníku koučky: Jak si užít dovolenou?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Vydáno: 25.07.2015, Anna Kopečková
Nebojte se o dovolené nic nedělat. Od toho ji máte.
Nebojte se o dovolené nic nedělat. Od toho ji máte. Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kam a kdy jet na dovolenou a co na té dovolené budu dělat? Tuto otázku si pokládá mnoho lidí hlavně v období před prázdninami. Dovolená má být plná relaxace a odpočinku. Mnoho lidí si však tento pojem vůbec nedokáže představit a relaxovat prostě neumějí.

Většina lidí si plánuje dovolenou s tím, že je nutností jet k moři. Což je však obecný ideál, který nemusí všem vyhovovat. Trend jezdit v létě k moři je zažitý a mnoho lidí se tomuto obecnému trendu podrobuje, aniž by to byl jejich sen. Důležité je zeptat se sami sebe: Co je pro mne skutečný odpočinek? Jak v mých představách vypadá relaxace? Kde se budu cítit nejlépe? Překvapivě se u některých lidí objevují v představách hory plné zelených kopců, nebo jen louka plná květů. Moře a dovolená s rodinou jsou u nich na míle vzdálené jejich potřebě odpočinku. Tito lidé se pak ze svých dovolených vracejí unavení a neodpočinutí.

Reportáž - Letní dovolená s předstihem

Dovolená s manželem: Hlavně bez zbytečných sporů

 

Představy versus realita

Na dovolenou se většina z lidí těší a dělá si určité představy o tom, jak bude celé prostředí vypadat a celkově jak by se měla dovolená odvíjet. Skutečnost je však většinou podstatně jiná. Už na začátku pracuje na plné obrátky naše představivost, která vybírá ze všech obrazů, které jsme o dané destinaci viděli ty nejatraktivnější. Při příletu na místo však můžeme být zklamáni, protože uvidíme i věci, které se nám nebudou líbit. Přepadne nás velké horko, můžeme prožívat potíže se zažíváním, objeví se úzkosti, nuda, nebo i bezdůvodný smutek. Naše mysl si zvyká na to, že jsme mimo dosah našich povinností a stresových faktorů, na které jsme zvyklí, a musí se vyrovnat s tím, že jsme zde jen sami se sebou.

Očekávání radosti z dovolené se v prvních dnech nedostavují, a tak zažíváme šok. Objevují se i myšlenky na pracovní záležitosti a nevyřešené projekty. Nejsme schopni si vychutnat místo a dovolenou tak, jak jsme si to plánovali. Odpočinek a odpoutání se dostavuje většinou až po nějaké době a to už nás čeká návrat zpátky do naší reality a pracovního výkonu.

Už jsi zase koukal na tu blondýnku vedle pod slunečníkem...

Zakázané věty: Tohle na dovolené neříkejte

 

Jsme připojení

Problém je v tom, že většina z nás ztratila schopnost odpočívat a vypnout. Doba je zaměřená na to být stále v online nastavení a bez přístupu na internet si to nedokážeme představit. Jsme nastaveni na pracovitost, výkon, peníze a úspěch. Naše hodnota se odvíjí od toho, co dokážeme v práci a jak jsme výkonní. Kdo zvládne nepřipojit se aspoň týden na internet, nekontrolovat facebook nebo si vypnout mobil? Jsme neustále připojení a ztrácíme tak schopnost opravdu „vypnout“.

Při příjezdu do dovolenkové destinace chceme na povel vypnout, ale nic se neděje. Zažíváme vnitřní neklid a neschopnost být sami se sebou a nevíme si s tím rady. Den není naplněný pocitem, že musíme vydat výkon a hledáme svoji dávku stresorů. Následně podlehneme hysterii z nutného odpočinku a vše se zhorší.

 

Jak to chodí u nás

V poslední době mám klienty, kteří se mnou řeší svoji dovolenou. Zjišťujeme při koučování nebo terapii, kam chtějí jet na dovolenou a především jak se naučit na dovolené odpočívat a relaxovat. Chtějí dovolenou plnou zážitků, relaxace, ale i dobrodružství a neumí se rozhodnout, co je pro ně nejlepším řešením.

Svoji dovolenou řeším vždy podle nálady. O prázdninách si plánuji cestu po Čechách, protože mám pocit, že tady u nás je také krásně a chci více poznat naši zem. Moje práce mi dovoluje naplánovat si dovolenou na poslední chvíli a tak počkám vždy na předpověď počasí a pak vyjedeme vstříc krásám České republiky. Pobyt u moře si plánujeme buď před letní sezónou, nebo až po letní sezóně. Letos se chystám jen s dcerou na dovolenou po Čechách, protože mám pocit, že si potřebujeme užít jedna druhé a navíc je ve věku, kdy mne za chvíli už vůbec nebude potřebovat. Tak toho chci využít. Plánování s ní však bylo velice náročné, protože její představy dovolené jsou bazény a tobogány a já si zas představuji i nějaké hrady a zámky, nebo jen odpočinek v krásném městě. Nakonec jsme se domluvily na kompromisu a navštívíme nejen tobogány, ale i zámky, safari, zoologické a jiné atrakce.

Když byl plán hotov a bylo objednané ubytování, tak mi dcera oznámila: „ Mami já mám obavu, že se tam s tebou budu nudit. Raději bych byla, kdybychom jely ještě s nějakou holčičkou.“ A bylo to! Na poslední chvíli jsem obvolávala své známé a kamarádky. Samozřejmě, že jsem nikoho nesehnala. Takže to moje dcera bude muset vydržet jen se mnou. A na příští rok už to raději domluvím i s někým jiným, kdo má stejně staré dítě jako já. Vlastně nejsem ani zklamaná, naprosto ji chápu. V jejím věku mi rodiče připadali také hrozně nudní!

 

Co udělat, abychom si užili dovolenou?

Dovolte sami sobě nic nedělat! Netrapte se výčitkami o promrhaném čase.

• Svůj čas vymezte tak, že v něm nemusejí být cíle a úkoly, a soustřeďte se na to, co vás opravdu baví. Soustřeďte se na odpočinek- nicnedělání. Po ničem nedychtěte, jen vnímejte každý okamžik.

Dovolenou si plánujte dopředu s tím, že si položíte otázky: „Co je pro mne odpočinek? Jak vypadá můj odpočinek? Co si představím pod pojmem radostná dovolená?“ Pomocí těchto otázek zjistíte, kde se opravdu budete cítit dobře a jak by měla vypadat vaše destinace na odpočinek. Pokud rodina preferuje moře a vás tato destinace nenaplní odpočinkem, udělejte si ještě jednu kratší dovolenou do vámi zvolené destinace.

Vyhněte se rodinným konfliktům a hádkám, které vám mohou znepříjemnit celou dovolenou. Dopředu si sepište všechny návrhy na výlety a prodiskutujte je, než odjedete. Navrhněte společný program, který bude vyhovovat všem členům rodiny.

Pracovně vypněte a to jak přes internet, tak přes mobil. Zařiďte si v práci vše potřebné a delegujte svoji práci kolegovi. Všechno, co musíte udělat, si sepište a seznam vytáhněte, až se vrátíte znovu do práce. Upozorněte všechny kolegy a nadřízené, že jste na dovolené a nejste dostupní ani přes internet a ani přes mobil. Snažte se odehnat všechny myšlenky týkající se práce.

Naplánujte si dovolenou alespoň na 14 dní. Týden je na dovolenou málo. Tři dny trvá, než se mentálně zpomalíte a na konci dovolené se většinou už málo uvolníte.

Vypněte si mobil a internet. I na facebooku se můžete setkat s pracovními záležitostmi a tím svoji mysl nedokážete odpoutat. Zbavte se pocitů, že pokud nebudete stále pracovně na „příjmu“ tak o svoji práci přijdete.

• Nestyďte se zahálet a nic nedělat. Prostě vypněte!

 

Vážení, dovolená je od slova dovolit si a to znamená dovolit si vypnout, odpočívat a třeba vůbec nic nedělat. Je to doba, kdy odložíme všechny své problémy, práci a vlastně i sami sebe a jen budeme vnímat krásu odpočinku. Dovolte si i vy jednou za čas to tak udělat, vždyť se svět nezboří, když zrovna nejste na příjmu, nebo neřešíte pracovní problém. Věřte mi, vaše mysl a tělo vám to náležitě vrátí, až to budete potřebovat!

Přeji vám všem krásnou dovolenou plnou relaxace a odpočinku.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: dovolená, volno, odpočinek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama