Prima maminka

25. července 2015 04:30

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Jak si užít dovolenou?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Kam a kdy jet na dovolenou a co na té dovolené budu dělat? Tuto otázku si pokládá mnoho lidí hlavně v období před prázdninami. Dovolená má být plná relaxace a odpočinku. Mnoho lidí si však tento pojem vůbec nedokáže představit a relaxovat prostě neumějí.

Většina lidí si plánuje dovolenou s tím, že je nutností jet k moři. Což je však obecný ideál, který nemusí všem vyhovovat. Trend jezdit v létě k moři je zažitý a mnoho lidí se tomuto obecnému trendu podrobuje, aniž by to byl jejich sen. Důležité je zeptat se sami sebe: Co je pro mne skutečný odpočinek? Jak v mých představách vypadá relaxace? Kde se budu cítit nejlépe? Překvapivě se u některých lidí objevují v představách hory plné zelených kopců, nebo jen louka plná květů. Moře a dovolená s rodinou jsou u nich na míle vzdálené jejich potřebě odpočinku. Tito lidé se pak ze svých dovolených vracejí unavení a neodpočinutí.

Představy versus realita

Na dovolenou se většina z lidí těší a dělá si určité představy o tom, jak bude celé prostředí vypadat a celkově jak by se měla dovolená odvíjet. Skutečnost je však většinou podstatně jiná. Už na začátku pracuje na plné obrátky naše představivost, která vybírá ze všech obrazů, které jsme o dané destinaci viděli ty nejatraktivnější. Při příletu na místo však můžeme být zklamáni, protože uvidíme i věci, které se nám nebudou líbit. Přepadne nás velké horko, můžeme prožívat potíže se zažíváním, objeví se úzkosti, nuda, nebo i bezdůvodný smutek. Naše mysl si zvyká na to, že jsme mimo dosah našich povinností a stresových faktorů, na které jsme zvyklí, a musí se vyrovnat s tím, že jsme zde jen sami se sebou.

Očekávání radosti z dovolené se v prvních dnech nedostavují, a tak zažíváme šok. Objevují se i myšlenky na pracovní záležitosti a nevyřešené projekty. Nejsme schopni si vychutnat místo a dovolenou tak, jak jsme si to plánovali. Odpočinek a odpoutání se dostavuje většinou až po nějaké době a to už nás čeká návrat zpátky do naší reality a pracovního výkonu.

Jsme připojení

Problém je v tom, že většina z nás ztratila schopnost odpočívat a vypnout. Doba je zaměřená na to být stále v online nastavení a bez přístupu na internet si to nedokážeme představit. Jsme nastaveni na pracovitost, výkon, peníze a úspěch. Naše hodnota se odvíjí od toho, co dokážeme v práci a jak jsme výkonní. Kdo zvládne nepřipojit se aspoň týden na internet, nekontrolovat facebook nebo si vypnout mobil? Jsme neustále připojení a ztrácíme tak schopnost opravdu „vypnout“.

Při příjezdu do dovolenkové destinace chceme na povel vypnout, ale nic se neděje. Zažíváme vnitřní neklid a neschopnost být sami se sebou a nevíme si s tím rady. Den není naplněný pocitem, že musíme vydat výkon a hledáme svoji dávku stresorů. Následně podlehneme hysterii z nutného odpočinku a vše se zhorší.

Jak to chodí u nás

V poslední době mám klienty, kteří se mnou řeší svoji dovolenou. Zjišťujeme při koučování nebo terapii, kam chtějí jet na dovolenou a především jak se naučit na dovolené odpočívat a relaxovat. Chtějí dovolenou plnou zážitků, relaxace, ale i dobrodružství a neumí se rozhodnout, co je pro ně nejlepším řešením.

Svoji dovolenou řeším vždy podle nálady. O prázdninách si plánuji cestu po Čechách, protože mám pocit, že tady u nás je také krásně a chci více poznat naši zem. Moje práce mi dovoluje naplánovat si dovolenou na poslední chvíli a tak počkám vždy na předpověď počasí a pak vyjedeme vstříc krásám České republiky. Pobyt u moře si plánujeme buď před letní sezónou, nebo až po letní sezóně. Letos se chystám jen s dcerou na dovolenou po Čechách, protože mám pocit, že si potřebujeme užít jedna druhé a navíc je ve věku, kdy mne za chvíli už vůbec nebude potřebovat. Tak toho chci využít. Plánování s ní však bylo velice náročné, protože její představy dovolené jsou bazény a tobogány a já si zas představuji i nějaké hrady a zámky, nebo jen odpočinek v krásném městě. Nakonec jsme se domluvily na kompromisu a navštívíme nejen tobogány, ale i zámky, safari, zoologické a jiné atrakce.

Když byl plán hotov a bylo objednané ubytování, tak mi dcera oznámila: „ Mami já mám obavu, že se tam s tebou budu nudit. Raději bych byla, kdybychom jely ještě s nějakou holčičkou.“ A bylo to! Na poslední chvíli jsem obvolávala své známé a kamarádky. Samozřejmě, že jsem nikoho nesehnala. Takže to moje dcera bude muset vydržet jen se mnou. A na příští rok už to raději domluvím i s někým jiným, kdo má stejně staré dítě jako já. Vlastně nejsem ani zklamaná, naprosto ji chápu. V jejím věku mi rodiče připadali také hrozně nudní!

Co udělat, abychom si užili dovolenou?

Dovolte sami sobě nic nedělat! Netrapte se výčitkami o promrhaném čase.

• Svůj čas vymezte tak, že v něm nemusejí být cíle a úkoly, a soustřeďte se na to, co vás opravdu baví. Soustřeďte se na odpočinek- nicnedělání. Po ničem nedychtěte, jen vnímejte každý okamžik.

Dovolenou si plánujte dopředu s tím, že si položíte otázky: „Co je pro mne odpočinek? Jak vypadá můj odpočinek? Co si představím pod pojmem radostná dovolená?“ Pomocí těchto otázek zjistíte, kde se opravdu budete cítit dobře a jak by měla vypadat vaše destinace na odpočinek. Pokud rodina preferuje moře a vás tato destinace nenaplní odpočinkem, udělejte si ještě jednu kratší dovolenou do vámi zvolené destinace.

Vyhněte se rodinným konfliktům a hádkám, které vám mohou znepříjemnit celou dovolenou. Dopředu si sepište všechny návrhy na výlety a prodiskutujte je, než odjedete. Navrhněte společný program, který bude vyhovovat všem členům rodiny.

Pracovně vypněte a to jak přes internet, tak přes mobil. Zařiďte si v práci vše potřebné a delegujte svoji práci kolegovi. Všechno, co musíte udělat, si sepište a seznam vytáhněte, až se vrátíte znovu do práce. Upozorněte všechny kolegy a nadřízené, že jste na dovolené a nejste dostupní ani přes internet a ani přes mobil. Snažte se odehnat všechny myšlenky týkající se práce.

Naplánujte si dovolenou alespoň na 14 dní. Týden je na dovolenou málo. Tři dny trvá, než se mentálně zpomalíte a na konci dovolené se většinou už málo uvolníte.

Vypněte si mobil a internet. I na facebooku se můžete setkat s pracovními záležitostmi a tím svoji mysl nedokážete odpoutat. Zbavte se pocitů, že pokud nebudete stále pracovně na „příjmu“ tak o svoji práci přijdete.

• Nestyďte se zahálet a nic nedělat. Prostě vypněte!

Vážení, dovolená je od slova dovolit si a to znamená dovolit si vypnout, odpočívat a třeba vůbec nic nedělat. Je to doba, kdy odložíme všechny své problémy, práci a vlastně i sami sebe a jen budeme vnímat krásu odpočinku. Dovolte si i vy jednou za čas to tak udělat, vždyť se svět nezboří, když zrovna nejste na příjmu, nebo neřešíte pracovní problém. Věřte mi, vaše mysl a tělo vám to náležitě vrátí, až to budete potřebovat!

Přeji vám všem krásnou dovolenou plnou relaxace a odpočinku.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky moře dovolená Facebook odpočinek Česko volno relax Internet

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.