Z deníku koučky: Mám prokrastinační období!
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Všichni určitě známe ten pocit, kdy se nám nic nechce dělat. Máte problém dodělat nějaký úkol nebo projekt? Odkládáte vše na neurčito nebo splníte úkol těšně před termínem? Nechtějí se vám dělat ani úkoly, nebo jiné věci, které máte rádi? Stále se snažíte sami sebe přemluvit a nedaří se vám to? Pokud jste odpověděli převážně ano, znamená to, že prokrastinujete.
Prokrastinace je v poslední době často skloňované slovo. Jde o nový výraz, který definuje chorobné tendence k odkládání povinností a úkolů. Prokrastinace může být do určité míry normální psychologické chování, na druhou stranu chorobná prokrastinace může nést znaky vážné mentální poruchy. Lidé mají často strach vyhledat pomoc, protože si myslí, že prokrastinace je známkou lenosti, osoby s nízkými ambicemi, malé vůle a disciplíny.
Nová diagnóza: Prokrastinace
Prokrastinace vznikla v naší uspěchané době, kdy je všude cítit tlak a stres. V práci je nutné často vyřídit mnoho úkolů najednou a pracovníci jsou zavaleni velkou administrativou. Společnost, která prosazuje především výkon a žije konzumním způsobem života v tlaku na splnění povinností, vytvořila novou diagnózu prokrastinaci, aby měla co léčit. Tak někteří lidé vnímají, že jsou nemocní, když nemají chuť na svoji práci nebo plnění úkolů.
V zimě prokrastinuji
V současné době je období mého útlumu. Jsem letní člověk a zima mne ničí. I přesto, že jsem se narodila na horách, tak tvrdím, že to byl omyl. Miluji teplo a sluníčko a sníh je pro mne radostí pouze v období Vánoc. Jako malá holka jsem musela lyžovat a moji rodiče mne nutili s nimi běhat po kopcích. To mne odradilo na dalších pár desítek let a tak nelyžuji. V zimě se prostě zazimuji. Nelákají mne žádné zimní sporty. Na brusle jdu, jen když je to nezbytně nutné a přitom inline brusle jsou mojí nejčastější sportovní aktivitou v létě. Dokonce jsem na sobě vypozorovala, že mám alergii na zimu. Když jsem dlouho venku, tak se mi na tváři objeví vyrážka. Nejhorší měsíce jsou pro mne únor a březen. V prosinci mám ráda Vánoce a tak se mi zima jako dekorace moc líbí. V lednu ještě přežívám z atmosféry Vánoc a v únoru už mi dochází, že je zima a mráz.
Nemám přímo deprese, ale projevuje se u mne prokrastinace. Chybí mi motivace a chuť cokoliv dělat. Nejraději bych jen odpočívala pod dekou, pila horký čaj a koukala se na filmy. Letos jsem to vyřešila tím, že chodím pravidelně každý den cvičit. Zatím jsem disciplinovaná a daří se mi to. Tak si udržuji pravidelnou dávku endorfinů a moje prokrastinace není tak znatelná. Věřím, že až se mi podaří někdy splnit můj sen a odjet na konci roku někam do Karibiku, kde u moře zůstanu až do konce března, tak se ze své zimní prokrastinace vyléčím. Jen doufám, že to bude co nejdříve!
Ten kdo prokrastinuje, není lenoch. Většinou se bojí, že neodvede dobrou práci nebo selže a nebude dost dobrý. Odkládáme nejčastěji práci, na které nám opravdu záleží.
Prokrastinace může vyústit ve stres, pocit viny, psychickou krizi a ztrátu produktivity. Spojení těchto pocitů může vést k další prokrastinaci, vytvářejíc tak určitý kruh. Když prokrastinujeme, máme výčitky svědomí a nakonec si tím snižujeme i naše sebevědomí.
Jak z toho ven?
• Začněte něco tvořit. Nemusíte vyřešit celou záležitost nebo problém, ale důležité je začít.
• Rozdělte si vše na dílčí části a pak je postupně začněte plnit.
• Najděte v sobě novou motivaci a podívejte se na celý problém z jiného úhlu. Snažte se na dané záležitosti, do které se vám nechce, najít něco pozitivního, radostného. Uvědomte si, že nemůžete nic pokazit. Když nejde o život, nejde o nic!
• Zbavte se špatných návyků a snažte se naučit se ty nové, které nám pomáhají k větší efektivitě.
• Organizujte si den tak, abyste dělali nejdříve to, co vás naplňuje a baví, a mezi tím udělejte i věc, která pro vás není zábavou, ale nutností.
• Než začnete pracovat na úkolu, který vám přijde jako velmi náročný, připomeňte si, kolik jiných úkolů jste zvládli. Jak jste výjimečný a skvělý pracovník, že se nemáte čeho obávat.
• Snažte se naučit se soustředit na jednu věc. Časté nesoustředění nás od práce odvádí. Vypněte televizi, rádio a vytvořte prostředí, kde se můžete lépe soustředit.
• Znovu si projděte, proč daný úkol chcete splnit. Co vám přinese? Co se na úkolu můžete naučit? Jaká bude vaše odměna? Komu tím prospějete? Důležité body si zapište.
• Sepište si seznam, co celý úkol obnáší a do jaké doby je nutné ho vypracovat. Rozdělte ho na dílčí úkoly a každý si vždy odškrtněte. Za odvedený dílčí úkol se pochvalte.
• Stanovte si, co za splnění úkolu dostanete. Dejte si odměnu, která je pro vás opravdu radostná.
• Sepište si své výmluvy, kterými omlouváte odkládání vyhotovení úkolu a zamyslete se nad nimi.
• Projděte si svůj time managment- stanovte si priority. Úseky kdy budete pracovat, si pohlídejte. Můžete pracovat třeba jen 5 minut, ale snažte se začít. Stanovte si úkol dne.
• Položte si před úkolem otázku: Když budu mít jeden jediný krok, jak posunout daný problém, co udělám?
• Nechtějte vše udělat úplně dokonale. Udělejte vše s tím nejlepším vědomím, že jste do splnění úkolu dali vše, co jste mohli.
Je spousta lidí, kteří prokrastinují, protože potřebují ten správný drive v plnění úkolů na poslední chvíli. Vím, o čem mluvím, protože patřím mezi tyto lidi. Tito lidé potřebují svoji dávku adrenalinu, aby vydali ten nejlepší výkon. Zde se ukazuje, jak časový stres pomáhá lidem optimalizovat jejich výkon. V koučování jde o „efekt cílové pásky“, tedy zvýšení výkonnosti s blížícím se koncem. Najděte svůj motivační faktor a uvědomte si, co vám splnění úkolu přinese. Vraťte se k pocitům malého dítěte, které za splněný úkol dostane tu nejsladší odměnu.
Přeji vám málo prokrastinace a mnoho báječných odměn
Vaše Šárka
Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie