Žijte na balkoně: 10 rad, jak ho zařídit!
Žijte na balkoně: 10 rad, jak ho zařídit!
Vytvořit si ideální podmínky pro relaxaci, kulinářské experimenty i práci můžete bez velkých nákladů také na balkoně, lodžii nebo terase.
1. Vyhazujte!
Špinavý balkon, který připomíná skladiště, k relaxaci rozhodně nevybízí. Odložené věci proto nejdříve pečlivě roztřiďte a nemilosrdně se zbavte všeho, co nepotřebujete. Pokud narazíte na rozbitou dlažbu, ukopané rohy, oprýskané stěny nebo jiné nedostatky, opravte je a v případě potřeby zakryjte. Elegantně zakrýt nedokonalosti podlahy vám pomohou podlahové dlaždice ze dřeva. Nejčastěji mají rozměr 30 x 30 cm a na hranách jsou zakončeny praktickými očky a háčky. Instalace je proto snadná a rychlá.
2. Obklopte se květinami
Pobyt na čerstvém vzduchu prospěje nejen bylinkám, ale také palmám, datlím, yukám, dracénám, ibišku i vzrostlým kaktusům. Zajímavé oživení představují i balkonové květiny, keře nebo jehličnany.
Sedněte si s nápadem
Chcete-li si skutečně odpočinout, pořiďte si na balkon nebo terasu ergonomicky tvarované posezení. Šikovný výběr nábytku vám ulehčí spoustu práce a starostí později. Při nákupu proto berte ohled nejen na velikost prostoru a počet lidí, které chcete na balkoně usadit. Zásadní roli hraje materiál, ze kterého je nábytek vyroben, stabilita, kvalita zpracování, životnost a nároky na pravidelnou údržbu. Pozornost věnujte také hmotnosti nábytku a možnosti skladování.
Menší balkon není problém
Na menší balkon se vejde bez problémů menší kulatý nebo půlkruhový stolek ze dřeva. Hodí se k němu subtilnější křesílka, která lze v případě potřeby snadno složit. Nejčastěji bývají vyrobena z lehkého eukalyptu. Prostornější terase bude slušet větší stůl, polohovací křesla, lavice nebo komfortní lehátka.
Pozor na vady
Každý kus sedacího nábytku zkontrolujte pečlivě už v obchodě na rovné ploše. Drobné vady a ostré hrany, které mohou vzniknout při lisování, snadno odhalíte hmatem.
Z materiálů je pro svou odolnost vůči vlivům počasí a snadnou péči oblíbená severská borovice. Dobrými vlastnostmi a zajímavým vzhledem se mohou pochlubit i exotické dřeviny – třeba teak, meranti či balau.
Dbejte na životaschopnost
U dřevěného nábytku by neměly chybět polstrované potahy či pohodlné sedáky. Některé typy jsou voděodolné a nepoškodí je dokonce ani UV záření. Pozor, levnější varianty vyrobené z potištěné bavlny zpravidla nepřečkají sezonu. Jejich životnost výrazně zkracuje také voda – ať už dešťová nebo z mokrých plavek. O trvanlivosti úchytů – nejčastěji jde o gumičky, suchý zip a šňůrky – ani nemluvě.
Slunečník!
Jestliže máte štěstí na dobrou orientaci ke světovým stranám a můžete si užívat odpolední slunce, určitě nezapomeňte na praktický slunečník. Tam, kde je méně místa, oceníte typse střechou, kterou lze oboustranně naklánět a otáčet až o 360 stupňů. Další možností jsou různé typy stínění pomocí vytahovacích rolet nebo plachet.
8. Pracovna na čerstvém vzduchu
Pokud můžete pracovat z domova, neseďte zbytečně uvnitř a přestěhujte kancelář na čerstvý vzduch. Stačit vám bude prodlužovací kabel s odpovídajícím počtem zásuvek, stůl a pohodlná kancelářská židle. Kromě dobrého stínění není od věci ani nákup šikovného větráku.
Grilování bez kouře a zápachu
Podvečerní siesta si přímo říká o rozdělání ohně v grilu a přípravu nějaké té dobroty. Pokud patříte mezi náruživé labužníky, můžete si klidně vyvařovat na terase nebo balkonu, aniž byste přitom obtěžovali okolí kouřem nebo zápachem. Vsadit můžete na přenosný nebo stolní gril, fondue či praktickou přenosnou udírnu.
Posviťte si!
Kromě obligátních svíček, luceren, loučí a asijských lampionů se vám nabízí celá řada možností. Efektní atmosféru po setmění vykouzlí třeba LED osvětlení. Kromě dobrého designu uživateli nabízí nízké náklady na provoz a bezpečnost.