Exkluzivní ukázka: Vojtěch Drahokoupil nažhavil u Krause trio hereček ke zpěvu

Show Jana Krause (26) - Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marika Šopovská zpívají s Vojtěchem Drahokoupilem

Hned tři skvělé české herečky Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marika Šoposká se představí v Show Jana Krause. Na červené pohovce se potkají se zpěvákem Vojtěchem Drahokoupilem, který si je hned naprosto podmaní.

Úvod středečního večera na Primě ovládnou v Show Jana Krause tři báječné herečky: Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marika Šoposká. Spojuje je nejen herecký talent a úspěch u diváků, ale nyní také hra Holky jako květ, jejíž premiéra ve Studiu DVA proběhne již za několik dnů. Jejími hrdinkami jsou ženy tří generací z jedné rodiny, kterým se během jednoho roku obrátí život vzhůru nohama. „Je to jeden rok jejich života, ve kterém se stane všechno, co se může stát,“ přibližuje Eliška Balzerová slavnou hru irské autorky Elaine Murphyové.

„Smrt, narození… je to zajímavě napsané, protože my se nikdy nepotkáme na jevišti. Jsme tam každá sama – je to napsané monologicky – ale přitom hrajeme o sobě. Vždycky ta jedna vypráví o těch dvou, takže se divákovi na konci zdá, že nás viděl pohromadě, ale přitom nás nikdy pohromadě neviděl.“

Hru začaly herečky zkoušet v závěru pandemie. „A už jsme měly dvě taková představení na zkoušku, jestli to bude fungovat,“ vysvětluje dále, „protože mezi herečkami nejen na jevišti, ale i mezi námi jako osobami, musí nastat takový dobrý, skoro rodinný vztah. Tudíž jsme se tak trochu hledaly a očuchávaly, protože hrajeme matku, dceru a vnučku. A kdyby nám na jevišti nefungovala ta chemie, tak to na diváka nebude působit.“

A Iva Pazderková se smíchem dodává: „Myslím, že už jsme v tom dosáhly úplného vrcholu, protože když jsme tady stály nachystané a říkaly jsme si, jak nám to sluší, Eliška povídá: jo, až na to, že se potíš jako dveře od chlíva.“

„A já si dokonce kontroluju, jestli mám stejně složené nohy jako holky,“ vstupuje do diskuze Marika Šopská, „takže my jsme hodně sehrané.“ Iva Pazderková však poznamenává, že v divadle funguje přísná hierarchie diktovaná věkem a mírou zkušeností a zásluh hereček a že tedy jejich šatně vládne Eliška. „Na Vinohradech měl výsostné postavení pan Kopecký, a to se zachovávalo, i když nebyl v divadle,“ uvádí příklad tradičního divadelního uspořádání vztahů podle důležitosti Eliška Balzerová.

Na premiéru, která je naplánovaná už na nadcházející neděli a na kterou dorazí i sama autorka hry, se všechny tři dámy podle svých slov moc těší a zcela se prý ztotožňují se slovy režiséra Evalda Schorma, že herec, který není na jevišti šťastný, nemůže být dobrý herec. „My jsme na jevišti moc šťastné, takže v neděli snad budeme i dobré!“ je přesvědčená Balzerová.

Postavy, které herečky na jevišti ztvárňují, jsou jim prý navíc z hlediska soukromého života velice blízké. „Když jsme to hráli poprvé před deseti lety, tak na první čtené jsme my s Ivou plakaly, protože jsme říkaly, že si nedovedeme představit, kdyby se to stalo,“ popisuje Eliška Balzerová. „A v mém životě se to tak trochu stalo, takže jsem do té role dozrála. Vím tedy moc dobře, o čem hraju.“ „Já sice nemám dceru, což je dost podstatná část té role, ale dokážu si to dobře představit, protože mám vysokou školu,“ říká s ironickým úsměvem pro odlehčení Iva Pazderková a na závěr ujišťuje diváky, že to rozhodně není představení jen pro ženské diváky.

Co dělají muži v divadle? Podívejte se v exkluzivní ukázce:

Vojtěch Drahokoupil napsal gospel: Miluju atmosféru amerického kostela

Dalším hostem bude zpěvák a muzikálový herec Vojtěch Drahokoupil, který nedávno vzbudil velký rozruch, když na sociálních sítích zveřejnil svoji fotku, kde stojí nahý v krajině. „Jsem na ní zezadu. Chtěl jsem i zepředu, ale to není tak dobrý,“ komentuje mladý umělec a vyznavač duchovního směru ukotvenosti v přítomnosti. „Tahle fotka vznikla proto, že jsem chtěl nějakým způsobem předat svobodu, kterou jsem zrovna v tu chvíli na té Šumavě cítil.“

Vojtěch hraje na řadu hudebních nástrojů, je členem několika kapel, píše písničky, zpívá v muzikálech, moderuje hudební pořad. Hektický způsob života mu nedovoloval odpočinout si, jeho životní postoj změnila až právě zmiňovaná filozofie přítomného okamžiku. Až díky tomuto prozření, kdy dokonce na nějakou dobu přestal pracovat, se naučil odpočívat a vychutnávat si život v jeho rozmanitosti. „Inspirovalo mě to i v mé vlastní tvorbě, a tak jsem napsal gospel,“ popisuje okolnosti vzniku své žhavé novinky, která prý nemá na české hudební scéně obdobu.

„Mým cílem bylo atmosféru z amerického kostela, což já miluju, přenést sem.“ Muzikant, který ovládá hru na piano, na kytaru, na baskytaru, na bicí, na saxofon, se divákům přiznává, že za jeho multiinstrumentalitou stojí především touha sbalit holku. Pohledem na přítomné dámy zhodnotí, že Ivu by balil na zpěv, Mariku na kytaru a Elišku na saxofon. „Kytaru si beru s sebou vždycky,“ vysvětluje Vojta a už ji začíná vybalovat. Přitom vypráví, že se nyní chystá na premiéru muzikálu Láska nebeská v divadle Broadway, ve kterém hraje a ve kterém se objeví krásné písně Waldemara Matušky. „Je tam jedna píseň, která není tak známá, ale věřím, že když budeme chtít, dokážeme se ji naučit,“ říká a už za všeobecného nadšení začíná hrát Slavíky z Madridu. A vnikne tak nový hudební kvartet, protože se k němu přidají i všechny tři herečky.

Posledním hostem bude porodník a gynekolog Patrice Awonseba Baba Musah, který sice pochází z Ghany, ale už patnáct let žije a pracuje v Česku jako vedoucí lékař gynekologické ambulance v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 8. září ve 21:35 na Primě. Reprízy oblíbené show můžete sledovat také každé úterý ve 21:05 na Prima COOL.