Reakce českých herců na tragický výstřel kolegy Baldwina

1. MISE (11) - upoutávka

Fatální chyba s nedozírnými následky – ostrý náboj ve zbrani namísto slepého. Koho by při natáčení scény ve vojenském seriálu napadlo, že se fiktivní situace stane za pár týdnů krutou realitou. Kauza hollywoodského herce Aleca Baldwina, který nešťastnou náhodu usmrtil kameramanku a postřelil režiséra, hýbe světem. Jak ovlivní natáčení seriálové novinky, v níž hrají zbraně výraznou roli?

Tragédie, která se stala při natáčení nového westernu Rust, při němž americký herec Alec Baldwin zastřelil kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra snímku Joela Souzu, bude mít dohru nejen pro všechny zúčastněné, ale ovlivní zřejmě celý filmový svět. Jiný přístup ke zbraním budou mít i herci vojenského seriálu 1. MISE, kteří je poměrně často drží v ruce.

„Myslím si, že je to zdvižený prst k uvědomění si, jak je opatrnost důležitá a jak důležité je, aby každá složka ke své práci přistupovala zodpovědně. Opatrnosti nikdy není dost,“ říká představitel lékaře Prokopa Hlinky Ondřej Rychlý, kterému scénář předepsal situaci až neuvěřitelně podobnou té, která se nyní přihodila Alecu Baldwinovi.

Společně s kolegyní Růžičkovou, kterou hraje Sandra Nováková, je vyslán jako zdravotní dozor na cvičiště. Při hrané střelbě ale dojde ke skutečnému zranění, neboť ve zbrani je z nepochopitelných důvodů namísto slepé patrony ostrý náboj. Když Ondřej scénu před více než dvěma měsíci natáčel, ani ve snu by ho nenapadlo, že by se něco takového mohlo skutečně přihodit.

„Ta zpráva mnou otřásla asi stejně jako všemi ostatními. Nedokážu si představit, jak se člověk může vyrovnat s takovou tragédií. Nemyslím jen Aleca Baldwina, ale i rodinu oběti a všechny, kterých se týká. Je to strašná situace,“ lituje všechny zúčastněné Ondřej.

Podle Ondřeje Rychlého se na 1. MISI neštěstí bát nemusíme

Že by se něco podobného mohlo stát při natáčení vojenského seriálu si ale nemyslí. „Na 1. MISI by se tohle podle mě nikdy nestalo. Mnohokrát jsem byl důrazně poučován o tom, že zbraní se nikdy nemíří na člověka, a že i když jen na prázdno stiskneme spoušť, i kdybychom drželi jen atrapu zbraně, vždycky se míří do země. A tak si myslím, že tam se k tomu přistupuje velmi zodpovědně,“ dodává Rychlý.

K nešťastnému incidentu se vyjádřila i mladá herečka a vnučka dlouholetého člena Činohry Národního divadla v Praze Miloše Nesvadby Annette. „Je to hrozná tragédie, která zřejmě změní přístup k používání zbraní na place i v divadlech. Nechápu, jak k této události mohlo dojít, je to obrovské neštěstí pro celý štáb i rodinu. A bude trvat dlouho, než se s tím vyrovnají,“ myslí si talentovaná herečka, kterou můžeme vídat v seriálu 1. MISE jako frekventantku Evu Dvořákovou.

Annette Nesvadbová bude mít ke zbraním ještě větší respekt

Sama Annette nikdy netočila se smrtícími nástroji ráda, po této tragédie ale bude ostražitá ještě víc. „Ke zbraním mám obrovský respekt a odteď ho budu mít o dost větší. Nikdy mi to není úplně příjemné, přestože vím, že zbraň není pravá. Od této chvíle budou asi všichni ještě o něco opatrnější a obezřetnější, aby se už nic podobného neopakovalo,“ je rozhodnutá krásná herečka.

„Během našeho natáčení jsme vždy byli pod dohledem profesionálů, dostali jsme samozřejmě jasné pokyny, jak se ke zbrani chovat a jak ji používat, abychom neublížili sobě nebo ostatním,“ popisuje Annette Nesvadbová podmínky při natáčení vojenského seriálu, v němž se herci často ocitají v situacích, kdy mají zbraně v rukou.

Její slova potvrzuje i kaskadér a odborný poradce seriálu Miroslav Manhart. „Na 1. MISI využíváme velké zbraně, které používají vojáci. Jsou to nefunkční zbraně, makety, z nichž nelze vystřelit. Pokud používáme krátké zbraně, ze kterých lze střílet, natáčení probíhá vždy za přítomnosti zbrojíře, který zbraň přiveze a zodpovídá za to, že má správné střelivo,“ uvádí Manhart s tím, že herci při natáčení 1. MISE ostrými nikdy nestřílí. Pokud je přece jen potřeba vystřelit, činí tak vždy profesionál, nikdy ne herec.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 12. 2023

Kéž by takhle snadné bylo více dní. Energie z těchto aspektů je oživující a umožní vám toho hodně stihnout. Pokud jste s něčím váhali, využijte přidané sebedůvěry tohoto dne a pusťte se do toho. Uspějete ve všem, do čeho se pustíte. Nenechte se strhnout k tomu, abyste dělali cizí práci, protože energie máte nadbytek.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.