zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Týrání seniora a vyhrocené rodinné drama. Tohle se může stát i u vás doma

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žaneta Dernerová, foto FTV Prima , Vydáno: 01.12.2021
Nelítostné týrání seniora. Vojenský seriál otevře další závažné téma, o kterém se moc nemluví. Mladá frekventantka bude muset řešit totální zanedbání péče a otřesné chování syna vůči otci. Jelikož se jedná o jejího dědu, neudrží se a rozhodne se ve finále vše vyřešit pěstmi. Podívejte se na exkluzivní ukázku.

reklama

Jen na Linku seniorů zavolá každý den o pomoc nejméně jedna seniorka nebo senior, kteří jsou oběťmi domácího násilí. Podle šetření WHO se v EU někdy setkal s týráním či zanedbáním péče každý třetí senior, u nás hovoříme o více než pětině Čechů starších 60 let, přičemž 90 % z nich jsou ženy.

Ukázkový případ týraného seniora

Krásnou Sáru Rychlíkovou čeká jako frekventantku Mariku Klocovou v seriálu 1. MISE nemilé zjištění. V rubavské nemocnici se nečekaně objeví její děda, který je na první pohled v hrozném stavu. Drobný stařeček, jenž je doslova kost a kůže, se snaží vnučce Marice namluvit, že si jen vyrazil na výlet. Takovou povídačku mu ale samozřejmě nevěří a uhodí na něho: „Jsi podvyživenej a dehydratovanej. Tak mi řekni, co se stalo,“ naléhá na něho Marika. Nechápe totiž, proč se o dědu nepostaral jeho syn, Maričin strýc. 

Týraný senior se často nedokáže násilí bránit.
Autor: FTV Prima Týraný senior se často nedokáže násilí bránit.

Nakonec děda přece jen přizná pravdu. „Zavřel mě do sklepa a dával mi jíst jenom zbytky. Dneska mi měnil kýbl, tak se mi podařilo utýct,“ přizná šokované Marice. Namísto starostlivé péče, kterou by si ve svých letech od syna zasloužil, se dočkal jen odporného zacházení. Jeho synovi neleželo na srdci blaho starého otce, nýbrž pouze jeho důchod a přídavky na péči. Zdá se vám tento případ přehnaný? Není. 

Strach z přiznání pravdy o týrání

 „Velká skupina obětí trpí a doufá, že násilník sám přestane. Domácí násilí ale samo od sebe neskončí, naopak má tendenci eskalovat,“ sdílí zkušenosti z praxe Klára Gramppová z Linky seniorů. „Našim seniorským klientům trvá někdy až několik let, než se odváží říct si o pomoc. V cestě jim stojí již zmíněný stud a také obavy, že se násilí zhorší, ohlásí-li situaci policii,“  potvrzuje.

Pro týraného seniora je psychicky velmi těžké vyrovnat se se skutečností, že tyrany jsou blízké osoby jako děti, vnoučata nebo pečovatelé. „Tendence obětí je svůj problém tajit. Převládá strach z potrestání, stud, pocity bezradnosti či izolace. To vše jsou důvody k mlčenlivosti, zatajování příznaků a následků ubližování,“ uvádí Robert Pitrák, vedoucí sekce krizové pomoci ŽIVOT 90

Připomeňme, že domácí násilí je trestným činem. Odehrává se beze svědků mezi lidmi, kteří k sobě mají blízký vztah. Nastupuje nenápadně, prvních příznaků si oběť často ani nevšimne. Pokud se ovšem hned v počátcích nezastaví, opakuje se a fyzická napadení jsou stále surovější.  

Bezostyšné týrání dědy: Vstávej, ty podrazáku!

Strýc seriálové Mariky nelení a svého otce přijde hledat do nemocnice. Ne však proto, že by o něj měl bůhvíjaký strach. Právě naopak. „Co si myslíš, ty v*le? Že mi budeš zdrhat?“ nastoupí na něj jeho syn Patrik a na uvítanou vlepí bezmocnému staříkovi pořádnou facku. „Dělej, vstávej! Vstávej, ty podrazáku! Jdeme domů,“ rozkazuje mu a tahá ho z nemocničního lůžka. Nemá se starým člověkem žádné slitování. 

Naštěstí jde v tu chvíli okolo dědova pokoje Marika, která vletí jako tajfun dovnitř a žene se za svého dědečka prát. A to doslova. Když jí totiž strýc přes prvotní zapírání na rovinu přizná, že mu jde jen o tátovy peníze a nehodlá se o něho nijak starat, navrch ji ještě odstrčí, aby nemohla dědu bránit, Marika se neudrží a vrazí strýcovi pěstí. 

Týrání seniorů

Týrání seniorů? Bývá zřejmě běžnější než žen a dětí!

Je jasné, že ačkoliv si ránu Maričin strýc bezpochyby zasloužil, nezůstane tohle její chování bez následků. Přísný plukovník Hofman vyžaduje disciplínu a ovládání za každé situace a touto neplánovanou zkouškou Marika rozhodně neprošla. 

Vytočí to Hofmana natolik, že ji z kurzu vyrazí? A podaří se mladé kadetce uchránit dědu před strýcem? To se dozvíte již ve středu od 20:15 na Primě, kdy běží další díl seriálu 1. MISE. Nezapomeňte se dívat. Pokud se nemůžete dočkat, pusťte si díl již nyní ve Videopůjčovně. Na předchozí epizody mrkněte v archivu na iPrima.cz.

Manželé Hofmanovi.

Pokus o sebevraždu a šokující obvinění! Koho mají manželé Hofmanovi na svědomí?

reklama

Související témata: 1. MISE , seriál 1. MISE , Sára Rychlíková , Marika Klocová , týrání seniorů , rodinné drama , plukovník Hofman , facka , FTV Prima , domácí násilí

reklama

Přečtěte si také

reklama