Seriály a filmy

6. června 2020 12:57

Petr Král

Od 96 hodin ke Komandu: 6 nejnapínavějších filmových únosů

Nechte se unést našim výběrem těch nejparádnějších.

Máte rádi napětí? Máte ho mít. Příběhy o únosech totiž platí za osvědčený recept thrillerů. Hned v pátek večer od 21.40 na Primě si můžete užít 96 hodin, únos podle scénáře Luca Bessona a Roberta Marka Kamena.

1. 96 hodin

Zatoulaná dcerka se stane obětí albánských únosců, ti se ale pro tentokrát škaredě přepočítali! Její papínek je totiž veterán tajných služeb s tváří Liama Neesona – rychle proto sedne na letadlo mířící do Města světel, zruší spoustu aut a jednu budovu (anebo to byl přívěs?) a zachrání ji, než bys řekl švec! Tak hodně štěstí!

2. 48 hodin v Paříži

To kardiolog Harrison Ford v thrilleru 48 hodin v Paříži to měl nápadně těžší. Jeho omylem unesená manželka se totiž neprovdala za profesionálního hrdlořeza – alespoň ne v původním smyslu toho výrazu – Ford však přesvědčivě zahrál i mimózního doktůrka postaveného před nelehký úkol.

3. Pot a krev

Když ve filmu dojde na únos, většinou ho sledujeme z pohledu zachránce. I příběh z opačné strany barikády, tedy za únosce, má však leccos do sebe! Michael Bay si před třemi lety dal pauzu od mluvících megarobotů a natočil právě příběh inspirovaný skutečným únosem boháče, který provedla parta posilujících nemehel. A stal se z toho jeho nejlepší film za hodně dlouhou dobu!

4. Fargo

V coenovském Fargu se pak oba nápady spojily dohromady. Zatímco část postav řeší hledání zmizelé manželky, zároveň můžeme sledovat i její neschopné únosce. Výsledkem je tragická moralitka, ze které pálí u srdce i bránice. Původně ne-úplně-zlý plán na falešný únos manželky jejím manželem se totiž nakonec zcela vymkne z kloubů a zničí život celé baterii postav. Prostě zábava pro celou rodinu!

5. Gone, Baby, Gone

Nejvíce však naše centrum napětí polechtal režijní debut Bena „Batmana“ Afflecka, který se zabýval zmizením malé holčičky. Případu se ujme drsný soukromý detektiv a postupně rozkrývá komplikované pozadí její rodiny, na jejímž konci je všecko úplně jinak, než jak se zdálo být na počátku. Složité morální otázky i brutálně napínavá dvojice akčních scén dělá z Gone, Baby, Gone jeden z nejlepších filmů svého žánru.

6. Komando

Nemlich identickou story – tentokrát však jen s chabými 11 hodinami na záchranu – mělo i Arnoldovo komando. Ruku ale na srdce, spíše než o drama kolem únosu tu šlo o akci. Ve filmové hantýrce se tomu říká „excuse plot“ neboli příběh, který je jen výmluvou pro akční rotyku. Ne však, že bychom si stěžovali!

Ještě více akčních a napínavých bijáků najdete kdykoliv on-line v archivu iPrima.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.