10 zajímavostí o snech: Co se děje v noci ve vaší hlavě?

Sny jsou předmětem zkoumání od nepaměti. Hraje si s námi tajemno, nebo lze vše racionálně vysvětlit?

Podle jejich výkladu se vedly války i stavěla města. Dokonce i my obyčejní smrtelníci dáme někdy na to, co nám prozradí naše podvědomí. V tomto případě platí více než kdy jindy – víme to, že skoro nic o nich nevíme. Tušili jste například tohle?

1. Sny rychle zapomínáme

90 % snů zapomeneme dříve, než se pořádně probudíme. Do 5 minut zapomeneme polovinu snů, do desíti minut 90 procent.

2. I slepí lidé sní

Slepí lidé mají také sny. Nesní ale v obrazech, nýbrž v jiných smyslových projevech – jsou to pocity sluchu, hmatu, vůně, dotyků, emocí.

3. Zdají se nám sny každou noc?

Každý má sny. Pokud si myslíte, že se vám pravidelně nic nezdává, tak jste na omylu. Jen to hodně rychle zapomínáte. Dejte si na noční stolek diktafon nebo zápisníček a okamžitě po probuzení zaznamenávejte!

4. Můžeme snít o cizích lidech?

Podle vědců ve snech vidíme jen tváře lidí, které už jsme někdy viděli. Jenže samozřejmě v době internetu a televize každý za svůj život spatří tisíce obličejů. Náš mozek má tedy opravdu z čeho si vybírat.

5. Černobílé sny

Ne všichni mají v hlavě barevnou televizi. Až 12 procent lidí sní černobíle. Nebo alespoň občas. Ve věkové skupině do 25 let to jsou pouhá čtyři procenta – prý za to může přechod na barevnou televizi.

6. Detaily

Sny mohou být jen symbolické. Většinou nejsou doslovné a spojí je často jen pouhá maličkost.

7. Úzkost či orgasmus uprostřed noci

Nejčastějším pocitem, který ve snu zažíváme, je úzkost. Negativní emoce obecně jsou mnohem obvyklejší než příjemné emoce. Dobrou zprávou je, že ve snu můžeme zažít naopak daleko více intenzivní orgasmus než ve skutečnosti, protože se dokážeme konečně pořádně uvolnit.

8. Kolik snů stihneme za 1 noc?

V průměru máme za noc čtyři až sedm snů. Každý může trvat hodinu až dvě.

9. I zvířata sní

Zvířata sní také. Vědci naměřili spánkové vlny u zvířat úplně stejně jako lidí. Když váš pes ve spánku máchá tlapkami, znamená to, že se mu např. zdá, že někoho honí kolem domu.

10. Muži prý sní o mužích

V mužských snech figuruje až 70 procent mužů, zatímco v ženských snech se vyskytuje přibližně stejný počet žen jako mužů.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky emoce televize

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.