zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 věcí, které možná netušíte o sexu po porodu

Nechuť na sex nemusí pociťovat po porodu jen žena, mívají ji i někteří muži
Autor: iStock Nechuť na sex nemusí pociťovat po porodu jen žena, mívají ji i někteří muži
anna kopečková , Vydáno: 07.03.2017
Sex po těhotenství je opravdu jiný než kdykoli předtím a je dobré to vědět a být připraven. Některá fakta jsou příjemná, některá trochu nepříjemná a některá celkem šílená.

reklama

Většinu žen trápí otázka, jak se po porodu změní jejich pochva a jaký bude mít příchod dítěte vliv na jejich sexuální život s partnerem. Je důležité nejdříve říci, že po porodu zůstane vagina větší, než byla předtím. Hned po příchodu miminka na svět se vagina roztáhne, je oteklá a mnohdy i poraněná. Není to ale napořád. Po několika dnech či týdnech otok ustupuje, vrací se běžný svalový tonus a vagina se zmenšuje. Podle odborníků by maminka měla začít se sexem až po uplynutí šestinedělí, tedy po první gynekologické prohlídce. Pochva se do normálního stavu vrací asi po třech týdnech po porodu, ale celková obnova je hodně závislá na hormonálním stavu ženy.

Začíná to v hlavě

Kromě přemýšlení o tom, zda první sex po porodu bude, nebo nebude bolet, se vám hlavou nejspíš honí myšlenky o tom, kdy a kde se vlastně milovat, když musíte neustále pečovat o miminko, které máte pravděpodobně hned vedle postele. Navíc si připadáte tlustá a oteklá, takže nízké sebevědomí posune vaše chutě ještě více pod bod mrazu. Na tohle všechno však zkuste zapomenout a zároveň si uvědomte, že sexuální život partnerů netvoří jen samotná soulož, ale patří do něj i autoerotika a další praktiky. Proto se s partnerem co nejvíce dotýkejte, hlaďte, líbejte a projevujte si svou lásku také verbálně.

Pocit po porodu

Ihned po porodu máte pocit, že už TO rozhodně nikdy nebudete dělat. A to hned z několika důvodů: že to bude bolet, že „ji“ máte povolenou, že nejste pěkné, že jste vyčerpané nebo že byste znovu mohly přijít do jiného stavu. Máme pro vás dobrou zprávu, tenhle pocit je dočasný. A někdy se týká i mužů. Nevěříte?

1. Nejen ženské libido je po porodu utlumené

Mužské libido může být potlačené kvůli hormonu vazopresinu, který mu umožňuje navázat pouto s dítětem, ale může ho také odradit od sexu.

2. Suchost pochvy je vážně problém

Vlhkost pochvy dost pravděpodobně nebude taková jako v minulosti. Běžně se při sexuálním vzrušení tvoří sekretu mnohem více, aby se ulehčil průběh sexuálního styku. Při hormonálních změnách (tedy po porodu nebo v průběhu laktace), ale nemusí být tvorba sekretu dostatečná. Styk bývá bolestivý a na sliznici pochvy mohou vznikat dokonce malé bolestivé ranky. Ty zjednodušují přenos pohlavních nemocí a napomáhají šíření infekcí. Problém je možné vyřešit vaginálním gelem, který kombinuje dvě účinné složky – kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou.

3. Pochva se opravdu dokáže stáhnout do původního stavu

O tom, že je pochva v šestinedělí „vytahaná“, se často vtipkuje. A do určité míry opravdu není taková, jako před porodem. Vazivo prodělalo velmi vážné a namáhavé napětí, ale můžete věcem trochu pomoct. Věnujte každý den pár minut svého času (a nemusí to být moc dlouho) Kegelovým cvikům. Jsou jednoduché, snadné a můžete je provádět kdykoli a kdekoli.

4. Kojení má jak pozitivní, tak i negativní vedlejší účinky

Samotné kojení zlepšuje pouto mezi vámi a vaším dítětem a dodá mu potřebnou výživu, ale také může vést k vysušování pochvy kvůli nižším hladinám estrogenu. Nenechte se tím rozladit, přijměte s radostí své novopečené mateřské instinkty a vraťte se k bodu dvě.

5. Sex může bolet, alespoň zpočátku

To je naprosto normální a rozhodně byste kvůli tomu neměla věšet hlavu (pokud ovšem bolest nepřetrvává, v tom případě si promluvte s vaším gynekologem). Je úplně běžné pociťovat při poporodním sexu určité nepříjemné pocity – poševní stěny mají za sebou pořádnou námahu, mohou být často nedostatečně zvlhčené a některé z vás budou mít ještě stále bolavé jizvy po nástřihu hráze. Buďte na sebe s partnerem něžní a brzy bude vše jako dřív.

Stejnou bolest při sexu po porodu může zažívat i maminka po císařském řezu. Tady odborníci tvrdí, že za suchostí a stažením pochvy stojí hormony. Vše by se mělo vrátit do starých kolejí nejpozději půl roku po porodu nebo po ukončení kojení.

6. Rozhodně můžete otěhotnět

Přestože šance na otěhotnění během šestinedělí jsou velice malé (vzhledem k tomu, že kojení přeruší váš menstruační cyklus), otěhotnět není úplně nemožné. Používejte kondomy, jen pro jistotu. Nikomu neublíží a vás budou chránit před malou, ale velmi skutečnou možností, že skončíte s dalším šťastným uzlíčkem dřív, než budete připravená.

7. Během orgasmu může dojít k úniku mléka

Tohle nejspíš není zrovna vtipné, ale je to něco, o čem byste měla vědět. Kvůli uvolňování oxytocinu během orgasmu může dojít ke spouštěcímu reflexu, díky čemuž žena začne vylučovat mléko během nebo bezprostředně po orgasmu.

8. Ani po šestinedělí nemusíte být připravená na sex

Obvyklá rada novopečeným rodičům je počkat šest týdnů po porodu, než spolu budou mít styk. To ale není pevně dané pravidlo. Může to trvat celé měsíce, než zjistíte, že skutečně máte chuť na sex. Nebuďte nervózní, pokud je tohle zrovna váš případ, a nenuťte se k tomu „mít to už za sebou“, abyste uspokojila svoji drahou polovičku. Milující a oddaný partner s vámi probere svoje problémy a počká na vás.

TIP: Využijte sílu přírody

Pomoci by vám mohla rovněž aromaterapie: levandulový olej, teatree nebo cypřiš urychlí hojení hráze, šalvěj, růže či jasmín zase pomohou stabilizovat rozhozené hormony. K ošetření jizev se vám bude hodit měsíčková mast nebo čistý šípkový olej.

 

Mohlo by vás taky zajímat:

7 důvodů, proč ženy zažívají bolest při sexu

Ze sexu bychom měli mít oba jen ty nejlepší pocity, a pokud se vám při tom kroutí palce u nohou, rozhodně by to nemělo být bolestí, ale rozkoší.

Nedávné výzkumy ale ukázaly něco děsivého. Vyšlo z nich totiž monstrózní číslo – 30 % žen zažívá během sexuálního aktu bolest, která může být příznakem vážného zdravotního problému, jako je například endometrióza. Častěji jsou však příčiny méně vážné.

Zde jsou typy bolestí, které některé ženy při styku pociťují:

Připadá vám, že je jeho penis vyroben z brusného papíru

bolest při sexu 1

Pravděpodobný viník je vaginální suchost. Nedostatek vlhkosti je nejčastější příčinou bolestivého sexu. Mohou za to možná léky, které žena užívá, jako například antidepresiva, léky na alergie, krevní tlak ale taky některé druhy hormonální antikoncepce.

 

Pomoc je snadná, aplikujte během předehry lubrikant na vodní bázi nebo ještě lépe vaginální mast či gel, které seženete v lékárně. Ženy, které je používají, pociťují méně bolesti a sex si více užívají. Pokud míváte tyto problémy, je dobré zvolit pozici, které vám umožní ovládat stimulace (měla byste být nahoře) a v případě potřeby zvolnit nebo zastavit akt.

 

Magnetická rezonance trochu jinak!

Video natočené na MRI: Jak vypadá líbání, sex a porod?

I v pokročilém stadiu těhotenství si můžete užívat sex

Sex v těhotenství: Víte o něm opravdu všechno?

reklama

Související témata: těhotenství , šestinedělí , orgasmus , děloha , vagina , sex po porodu

reklama

Přečtěte si také

reklama