Sex a vztahy

6. prosince 2017 07:30

Anna Kopečková

Alkohol v posteli: Kdy ještě pomáhá a když už škodí?

To, že dlouhodobá konzumace alkoholu má devastující účinky na erekci mužů a u žen vyvolává nezájem o sex, je nesporné. Ke stejnému efektu dochází ovšem i nárazově, ve stavu silné opilosti. Nicméně v menším množství může alkohol učinit milostný život pestřejším.

Výhodou je, že nesmělým, hlavně mužům, pomáhá alkohol v seznámení, odstraňuje zábrany i komplexy, zvýší sebevědomí. I když ne stoprocentně. Reakce na něj totiž bývají různé. Někdo je po pár sklenkách veselý, jiný dostane melancholickou náladu, je tichý, plačtivý. Ten by pít raději neměl.

Představa, že k sexu s vytouženou osobou došlo jen díky alkoholu, je naivní. Podílí se sice na odbourávání napětí a komunikační bariéry, aby mohl být navázán vzájemný kontakt, ale nic víc.

Jen v malých dávkách

To, že je alkohol nejstarším stimulantem a nejpoužívanějším afrodiziakem od starověku, je nesporné, ovšem pouze v malých dávkách. Bonmot z filmu Limonádový Joe, že poté neškodí v jakémkoli množství, je humorný, ale mylný. Naopak brzy dochází k celkovému útlumu organismu, muž nejeví o pohlavní styk zájem. A i když ano, má potíže s erekcí. Pokud k ní přeci jen dojde, je chabá a muž obvykle není schopen dosáhnout ejakulace.

Nahoře bez

Ve stavu silné opilosti muže zajímá hlavně to, aby měl co pít. Dokonce přestane zcela reagovat i na výrazné erotické podněty, což při dotazování potvrdila většina servírek, které pracují „nahoře bez“. Ty tvrdí, že muži na tento poloviční striptýz reagují třemi způsoby. V první fázi, kdy jsou ještě střízliví, se spíše stydí a místo na jejich poprsí se často dívají raději někam jinam. Po požití pár skleniček s nimi naopak začnou flirtovat, dělat jim milostné návrhy, někteří dokonce nabízí peníze za to, aby si na jejich prsa mohli sáhnout. Pokud se dostanou do stavu, kdy, jak se říká, sotva stojí na nohou, ztratí o ně úplně zájem, a pomalu nevnímají, že nejsou oblečené.

Erotická atmosféra

Erotickou žádostivost ale nesporně zvýší vhodně navolená atmosféra. Láhev šampaňského, na stole zapálené vonné svíčky, příjemná hudba, to vše vytváří mix, kterému je těžké nepodlehnout. Při menších porcích alkoholu se zvyšuje zájem o experimenty, zkoušení nových technik - to už se týká obou pohlaví. Vypitý alkohol odstraní blok v mysli a jeden z partnerů začne druhého uspokojovat netradičním způsobem, který by jinak ze strachu z odmítnutí nenavrhnul. Často jde také o zkoušení nových poloh. Opět to platí jen při slabé podnapilosti. Zvýšení konzumace nad míru vede naopak k „rychlovkám“ spojeným často s nechráněným a pochopitelně rizikovým pohlavním stykem. Právě u náhodných známostí hrozí riziko nakažení pohlavními chorobami nebo nechtěné gravidity.

Mok pěnivý...

U alkoholu se musí vzít v úvahu, že každý nápoj působí na tělo jinak. Staré přísloví o pivu: „Mok pěnivý, ohon lenivý“ platí beze zbytku. Pivo je sice zdravé, ale jen maximálně půllitr denně. Obsahuje spoustu vitamínů, iontů, stopových prvků a dalších pro tělo důležitých látek, ale místo sexuální žádostivosti zvyšuje mnohem víc pocit hladu. I proto se po něm tolik tloustne. Chmelový nápoj totiž sám o sobě až zas tak moc kalorický není, jenže v kombinaci s topinkami, utopenci, nakládaným hermelínem… Navíc má značné tlumící a uspávací účinky. A ty logicky s vášnivým milováním dohromady nejdou.

Vzrušující víno

Naproti tomu víno v optimální denní dávce (4 dl denně muži a 2 dl ženy) dokáže obě pohlaví pořádně vzrušit. To platí i v o něco vyšších dávkách, přibližně tak do 0,7 litru, pak už se zvolna dostavuje útlum. I když je to individuální, záleží, jak je kdo na pití zvyklý.

Už počátkem devadesátých let minulého století byl vědecky popsán Francouzský paradox. V zemi Galského kohouta nedbají na životosprávu, necvičí, jedí tučná jídla, vypijí láhev vína denně, přesto mají nejméně infarktů na světě. Pro srovnání, Američané, mnozí posedlí běháním a zdravou výživou, jich mají třikrát tolik! Tento efekt může způsobit enormní rozdíl v pití vína. Ovšem pokud jde o milostný život, vliv na něj asi nemá. Je ale pravda, že když sexuologové zkoumali na dobrovolnících účinky vína před pohlavním stykem, odhalili, že půllitr prodlužuje u mužů dobu vzrušivosti, což vřele uvítají jedinci s předčasnou ejakulací. V poloviční dávce (tedy 2,5 dl) zase zlepšují ženský orgasmus.

Víno jako alibi?

Mírná „špička“ vede k tomu, že ji dámy používají jako morální alibi. „Střízlivá bych to nikdy neudělala“ je bezkonkurečně nejčastější výmluva, hned po vybájené bolesti hlavy spojené s nechutí na sex (přitom právě na ni sex naopak výtečně pomáhá!). Alkohol umí přechodně posilnit organismus, ovšem doba je dost krátká. Stav euforie trvá, za předpokladu, že člověk s pitím přestane a začne se věnovat milostným hrátkám, přibližně hodinu, někdy dvě. Alkohol pomáhá i v tom, že po něm neposuzujeme svůj protějšek tak kriticky. Muž či žena, kteří se zdáli být původně nepřitažliví, jsou náhle milí a sympatičtí.

Pití může u pánů tvorstva také odstranit strach z toho, že nepodají při sexu dobrý výkon, zvlášť pokud se jim to už někdy předtím stalo.

I když se to nezdá, sex, stejně jako vše, co v životě děláme, vyžaduje značnou míru soustředění. Po sklence či dvou může být o dost intenzivnější, vnímání prožitků se zvýší, dostaví se uvolněnost, dobrá nálada. S každou další sklenkou se ale pozornost naopak snižuje a erotický prožitek u mužů bývá obvykle nízký až nulový. Jak říkal jeden pornoherec: „Je to jen dřina“. I míra vzrušivosti v tomto stavu bývá výrazně postižena, stejně jako reakce třeba i na výrazně atraktivní protějšek.

Moravané vědí…

Moravské přísloví: „Po víně se zpívá, po kořalce blbne“ je docela výstižné. Tím, že tvrdší alkohol obvykle obsahuje 40 % – i víc – alkoholu, působí velmi rychle, takže ho tělo nestačí metabolizovat. Euforická fáze, tedy ta, která je vhodná k pohlavnímu styku, je u něj velmi krátká. Představuje vypití dvou, tří, maximálně čtyř „panáků“. Tím, že se lihoviny dostávají rychle do organismu, působí logicky mnohem intenzivněji. Navíc podpoří násilné chování u jedinců, kteří k němu mají tendence. Ve fázi, kdy jsou ještě schopni pohlavního styku, neberou ohled na partnerku a uskuteční styk i proti její vůli. Jejich cílem je především vlastní uspokojení.

Alkohol a agrese

Podle policistů u znásilnění hrají právě destiláty v drtivé většině případů hlavní roli. Agresivní sklony ovšem mají tito pachatelé už v sobě, působením alkoholu se jen zvýší. Pokud žena nemá k dispozici nástroj, kterým by se mohla bránit, jako je slzný plyn, pepřový sprej, je nejlepší neklást odpor. Ten ještě zvýší mužovu náruživost a kromě sexu pak dojde i k fyzickému napadání, typické jsou údery pěstí. I volání o pomoc má smysl jenom tehdy, pokud se oběť domnívá, že by ji mohl někdo slyšet, jinak spustí stejný efekt. Na druhou stranu je nutné co nejdřív po odchodu násilníka zavolat policii. Šance na odhalení jsou díky nasazení psů poměrně vysoké.

Dopadením se navíc sníží psychické trauma oběti a s trestem se dostaví i pocit zadostiučinění. Ohlášení navíc zabrání dalším podobným činům, drtivá většina sexuálních agresorů se jich totiž dopouští opakovaně. Nezajímá je vzhled, krása, vybírají si ženy podle postavy. Na vysokou či statnou si netroufnou, jsou zbabělci.

Když už jsme u něžného pohlaví, má slabinu v tom, že alkohol odbourává podstatně hůře a pomaleji než muži, ale o sex má zájem (na rozdíl od nich) i ve stavu silné opilosti. Ženy jsou ho také schopny, ale nijak je nevzruší, nemají orgasmus. Naopak mají problém sehnat partnera. Pohled na opilou ženu totiž většina mužů nesnáší.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.