Budete s partnerem šťastnější, když budete mít víc sexu?

Více sexu váš vztah bezpochyby ovlivní. Záleží ale na tom, o kolik víc ho bude. Pokud zdvojnásobíte počet milostných aktů, povede to postupně k hádkám. Tvrdí to alespoň vědci.

Sex je klíčovou součástí šťastného a trvalého vztahu, samozřejmě společně s dalšími důležitými věcmi, jako je vzájemný respekt, důvěra, láska, společné cíle a podobný životanázor. Dávalo by tedy smysl tvrzení, že více milostných styků udělá vztah ještě lepším. Ale podle nové studie zveřejněné v časopise Journal of Economic Behavior and Organization to je přesně naopak.

Vědci z univerzity Carnegie Mellon v americké Pensylvánii provedli pokus s 128 zdravými muži a ženami ve věku mezi 35 a 65 lety. Účastníky výzkumu rozdělili do dvou skupin – jednu skupinu požádali, aby zdvojnásobila množství sexuálních styků, které má za týden. Druhá skupina účastníků žádné instrukce nedostala.

Obě skupiny vědci pozorovali tři měsíce a účastníci podávali zprávu o spokojenosti ve vztahu – nejprve na začátku studie, pak každý den v průběhu experimentu a ještě na jeho konci.

A zde je ten překvapivý výsledek: Vědci zjistili, že páry, které měly sexu více, vlastně zaznamenaly pokles pocitu štěstí. Účastníci z první skupiny také hlásili, že chtějí sexu méně a že se jim méně líbí, když ho mají tak často.

Studie versus realita

Jenomže jak už to bývá, vědecké studie jsou vždy od reality trošku vzdálené. Záleží na tom, jakou optikou se výzkumníci na objekty svého zájmu dívají a jak interpretují výsledky. Poslední studie je totiž v přímém rozporu z výzkumem vědeckých pracovníků z univerzity v Chicagu publikované v loňském roce, který zjistil, že páry mající víc sexu jsou šťastnější a jejich manželství má větší šanci na překonání překážek, které život přináší. Tyto výsledky podporuje i studie pracovníků z univerzity v Coloradu, kteří zjistili, že lidské štěstí je přímo úměrné tomu, jak byli pohlavně aktivní.

Více sexu tedy má na štěstí lidí vliv. Je to proto, že se pak cítí víc uvolnění, milovaní, v pohodě. Dvojnásobné množství pohlavních styků však je příliš mnoho. Páry to stojí obrovské úsilí a plánování a z milování se vytrácí spontánnost. To je ale velká část toho, co dělá milování tak zábavné. Páry začnou brát milování jako povinnost a ta nikoho nebaví. Sex je také zábavný proto, že je jistým způsobem nemravný. Dostanete-li povolení dělat to kdykoliv se vám zachce, či to dokonce dostanete za domácí úkol, veškerá nemravnost se vytratí.

Ano, častější milování určitě vede k pohodě ve vztahu. Jenom to musí vyplynout jaksi přirozeně. Bude-li vám to někdo nařizovat nebo bude-li to jeden partner nařizovat druhému, povede to spíše k hádkam.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky manželství Sex vztah štěstí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.