Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Vztahy

Jak mít spokojené manželství? Podle vědců stačí jednoduchý trik

Bylo by naivní domnívat se, že i v tom nejpohodovějším manželství bude slunce svítit každý den. I ten nejsilnější plamen lásky začne po letech skomírat. Vědci naštěstí objevili nový způsob, jak ho opětovně zažehnout. Možná vám bude připadat trochu bizarní, nicméně funguje prý dokonale.
Vydáno: 17.09.2017, Anna Kopečková
Recept na spokojené manželství je podle vědců až překvapivě jednoduchý
Recept na spokojené manželství je podle vědců až překvapivě jednoduchý Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle nové studie publikované v odborném časopise Psychological Science můžete své chování k partnerovi změnit tím, že oklamete mozek. A to velmi jednoduchým způsobem – začnete si partnera spojovat s pozitivními slovy nebo ještě lépe roztomilými obrázky, ideálně štěňátek nebo králíčků.

Vědci se rozhodli zjistit, zda je možné přinutit mozek, aby si vytvářel jiné asociace spojené s vaším partnerem. Například, když se vám v souvislosti s manželem automaticky vybaví obraz špinavého nádobí, které po sobě pravidelně nechává v kuchyni, nebo jeho ponožek poházených po bytě, pak by mělo být podle vědců možné tuto asociaci změnit na něco pozitivnějšího.

Jak oklamat mozek

Aby si svou teorii otestovali v praxi, vybrali 144 párů do 40 let, jejichž manželství netrvalo déle než 5 let. Účastníky pak rozdělili do dvou skupin. U každého člověka se zaměřili na jeho celkovou spokojenost ve vztahu i na jeho bezprostřední postoj k partnerovi. Během následujících 6 týdnů byl každý účastník studie požádán, aby si každé tři dny prohlížel sérii obrázků. V experimentální skupině tato série zahrnovala fotografii partnera spárovaného s pozitivním podnětem, jako je obrázek štěněte nebo slovo "nádherné", zatímco v kontrolní skupině byl obraz manželky nebo manžela vždy spojen s neutrálním obrázkem nebo slovem.

V průběhu studie pak vědci sledovali, jak se mění u manželských párů jejich vzájemné automatické postoje, a zjistili, že obrázky štěňat na ně mají velký vliv. Ti, kterým vědci ukazovali spolu s fotografií manžela nebo manželky i obrázek štěněte, reagovali postupně na své partnery mnohem pozitivněji. A pokud máte k partnerovi pozitivní postoj, odráží se to pak samozřejmě i na celém manželství, které je mnohem stabilnější a spokojenější.

Výsledek celého pokusu překvapil i samotného hlavního autora studie, Jamese K. McNultyho, Ph.D, který po zveřejnění studie prohlásil: „Jen myšlenka, že něco tak jednoduchého a nesouvisejícího s manželstvím může ovlivnit, jak se lidé v manželství cítí, mě činí trochu skeptickým.“

Připadá vám taky tato strategie, jak vylepšit manželství, moc jednoduchá? Ne všechno, co funguje, musí být složité. Stačí si vzpomenout na známý Pavlovův reflex. I ten je jednoduchý, ale velmi efektní.

Dělejte společně příjemné věci

Ale abychom to nezlehčovali, je jasné, že koukání na roztomilá videa se štěňátky na YouTube samozřejmě nevyřeší vaše manželské problémy. Ale závěry studie naznačují, že společná účast na aktivitách, které jsou pro oba partnery příjemné, například společný koníček nebo víkendové výlety na hezká místa, pomůže zlepšit způsob, jakým oba partneři na manželství a toho druhého pohlížejí.

A pokud byste snad chtěli vyzkoušet pokus s obrázky, nezapomeňte, že zmíněná studie se zaměřila pouze na účinky štěňátek a malých zajíčků. I když, roztomilá koťátka by mohla také fungovat, co myslíte?

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Zlatá pravidla pro pohádkové manželství Foto:

Zlatá pravidla pro pohádkové manželství

Žádné pohádkové manželství sice neexistuje, ale stojí za to udělat všechno pro to, aby byl vztah i po letech docela pěkný.

 

Radujte se, že žijete v dnešní době. Naše babičky a prababičky to měly mnohem těžší

Nejhorší rady do manželství, které zazněly v posledních 120 letech


Článek je zařazen v: rozvod, dlouhodobý vztah, spokojené manželství
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama