Sex a vztahy

27. dubna 2017 14:00

Martina Čerňanská

Jak změnit partnera? Musíte opatrně a nenápadně

Svého partnera milujete, ale jsou věci, které vás neskutečně dráždí a daly byste kdovíco, aby je už nedělal a dokázal se změnit? Dobrá zpráva je, že to jde. Ale je potřeba hodně času a obrnit se trpělivostí.

Kéž by víc pomáhal v domácnosti! Proč není ani trochu romanticky založený? Proč mi nikdy neřekne něco hezkého, něco, co bych tolik chtěla slyšet? Musí se vždycky před odjezdem na víkend k mým rodičům tak rozčilovat? Opravdu není v mých silách, abych ho přiměla dávat špinavé ponožky do koše na prádlo? Proč má takový odpor ke koncertům vážné hudby? Takové a podobné úvahy pak končíme pesimistickým povzdechem: "Ale ten už se nezmění." To není tak docela pravda. Je třeba vzít v úvahu, že jsou vlastnosti a návyky, které se změnit dají. Základní charakter člověka však nezměníme, jednoduše nemůžeme z kaktusu udělat lilii.

Opravdu kvůli mně přestane?

Muže nezměníme v několika klíčových oblastech pro něho typických, jako jsou stěžejní charakterové rysy, vztah k jeho rodičům, vztah k ženám celkově, vztah k sobě samému. Je však možné změnit návyky související s fungováním domácnosti, s trávením volného času či chováním ve společnosti. Pamatujte však, že sama vlastními silami partnera nezměníte ani v maličkostech. Musí samozřejmě chtít i on sám. Tak například věta: Kvůli mně přestane, se stala osudnou stovkám žen. Každá z nich se domnívala, že "převychová" partnera, který nadměrně holduje alkoholu. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Se závislostí na alkoholu lze bojovat pouze s pomocí odborníků.

Partnera změnit můžete, ale jen v některých věcech, Foto: istock.com

Čeká vás tvrdá práce

S maličkostmi se naštěstí bojovat dá, ale i když jde třeba jen o detaily, nemyslete si, že to bude jednoduché. Když je partnerovi dejme tomu bezmála čtyřicet a je zvyklý na svůj stereotyp, v případě požadovaných změn se bude, jak se hezky říká, stavět na zadní. Žádné významné vzdychání ani fňukání nepomůže. A už vůbec vám vaše přání nevyčte z očí. Chcete-li kupříkladu dosáhnout toho, aby partner pravidelně vynášel koš na odpadky, častěji se sprchoval, nepoužíval před dětmi vulgární výrazy a pokud možno vůbec nezvyšoval hlas, čeká vás tvrdá práce.

Sedněte si ke kávě

Nevěšte však hlavu, každý problém má řešení. V klidu si s partnerem sedněte ke kávě někam do tichého koutku, zvolte okamžik, kdy má relativně dobrou či neutrální náladu. Bez emocí a mírně mu povězte, v čem by se měl podle vašeho názoru zlepšít a proč. Pak je ovšem férové navrhnout mu, aby naopak zase on vám nastínil, co vadí jemu. Řekněme tedy, že jste partnerovi oznámila, že vásdeprimuje jeho nepořádnost. Poprosila jste jej, aby špinavé ponožky dával vždy jen do koše na prádlo, abyste je už nenacházela v kuchyni pod stolem. Na oplátku on vás požádá, aby i on měl v koupelně místo na hygienické potřeby, protože mezi vašimi lahvičkami a krabičkami už nenalézá ani centimetr pro sebe. Tímto způsobem můžete probrat více záležitostí, které jednoho či druhého z vás rozčilují. Naděje na změnu k lepšímu v tomto případě určitě existuje. Ale pokud se jedná o "velké věci", jakými jsou partnerova práce, záliby či návyky osvojené s dětství, tady se změnami příliš nepočítejte.

Mohlo by vás také zajímat:

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.