5 věcí, kterých se vyvarovat při partnerské hádce
O hádkách se někdy říká, že mohou být kořením vztahu. Pravdou ale je, že vztah mohou časem i rozvrátit, zejména pokud při nich partneři ztrácejí kontrolu.
Existují i páry, které se prakticky nikdy nehádají, a to buď díky neobvykle klidné povaze obou partnerů, nebo díky mimořádnému poutu, které je spojuje a které je silnější než názorové rozpory. Jsou ale spíš vzácnou výjimkou a nějakou tu hádku, ať už mírnou, nebo pořádně vyostřenou, zažil ve vztahu nejspíš každý z nás. Nemusí to být žádná katastrofa, pokud se budete držet několika základních pravidel.
1) Nevytahujte staré křivdy
Máte plné právo říct partnerovi, co se vám nelíbí na jeho chování a upozornit ho na jeho chyby. Nevracejte se ale během hádky k věcem dávno minulým, které jste si už si vyříkali dříve a za které se vám partner už omluvil. Vaše názorová konfrontace tak může narůst do strašidelných rozměrů, protože otevírat staré rány znamená znovu prožívat něco, s čím jste se měli již dávno vypořádat. Pokud nenecháte minulost spát, ničíte zároveň důvěru, která je ve vztahu velice důležitá a stavíte tak vašeho partnera do pozice, kdy bude neustále očekávat neférové výpady. To může časem způsobit, že se začne uzavírat do sebe a ze strachu z opakujícího se propírání minulosti nebude chtít o problémech vůbec mluvit.
2) Nesrovnávejte se s jinými páry
Během hádky je často lákavé ukázat na jiný pár z vašeho okolí a použít srovnání ke kritice vašeho partnera. Snažte se toho ale vyvarovat. Argument typu „Lukáš bere Kláru 2x týdně do restaurace a každý víkend jezdí na výlet! Kdy jsi nás vzal naposledy na výlet ty?“ může vypadat jako smysluplný, ale ve skutečnosti pouze uškodí. V první řadě si totiž musíte uvědomit, že každý pár má svůj rytmus, odlišné zájmy i priority. Možná nechodíte tak často na romantické večeře a nevyrážíte každý týden na výpravy do přírody, ale možná také máte něco, co jiný pár nemá. Můžou to být i maličkosti. Dokážete se s partnerem skvěle pobavit u stolní hry? Máte oblíbenou filmovou sérii, na kterou chodíte do kina a nevynechali jste jediný film (a na většině z nich jste byli dokonce dvakrát nebo třikrát)? Společně sportujete? Tohle možná nemá „ten druhý“ pár a vy si važte toho, co právě vás s partnerem spojuje. Takříkajíc "pod pokličku" jiného vztahu navíc nikdy nevidíte a srovnávání nesrovnatelného vám jen bude bránit v řešení vlastních problémů.
Soustřeďte se na to, co máte s partnerem společné. Foto: istock.com
3) Nepoužívejte výčitky místo vyjádření svých potřeb
Možná, že váš partner neprojevuje tolik citu, kolik potřebujete, nebo nezvládá pracovní stres podle vašich představ a je často mrzutý a podrážděný. Možná, že už dlouho marně čekáte na nějaký drobný dárek nebo malou pozornost, kterými vám dá najevo, že na vás často myslí. To všechno mu můžete říct, ale je nesmírně důležité, jakou formu sdělení zvolíte. Můžete říct: „Chybí mi víc pozornosti a potřebuji, aby ses víc uvolnil, protože tvůj stres narušuje náš společný čas.“ Nebo můžete v afektu vychrlit: „Jsi sobec, co myslí jen na sebe, vůbec si mě nevšímáš a jsi věčně akorát protivný!“ Pokud chcete hledat řešení, pak musíte zvolit první variantu, protože ta druhá, pokud je navíc často opakovaná, jen spolehlivě buduje mezi partnery neprostupnou bariéru.
4) Nepokračujte ve výměně názorů, pokud ztrácíte kontrolu
Tohle pravidlo je snadné mít na paměti, když je nebe modré a bez mráčků, ale je těžké se jím řídit, když létají blesky. Jakmile výměna názorů přeroste v křik, vzájemné obviňování a urážení, je nejvyšší čas ji ukončit. Taková situace totiž nemá žádné vítěze, jen poražené, protože oba partneři si z takových konfrontací často odnášejí bolestné vzpomínky, které budou dlouho a jen velmi pomalu blednout. Zkuste se domluvit s partnerem, že v podobných situacích komunikaci ukončíte, dáte si každý čas na „vychladnutí“ a k problému se zkusíte vrátit později. Dočasná „tichá domácnost“ a izolace od partnera vůbec nemusí být na škodu, pokud jste schopní si později znovu promluvit, tentokrát konstruktivně a s chladnou hlavou.
Pokud ztrácíte kontrolu, hádku raději rychle ukončete. Foto: istock.com
5) Nezpochybňujte kvůli hádce celý vztah
Hádka se může týkat věcí naprosto malicherných nebo skutečně důležitých. Nevyvozujte z ní ale automaticky vážné problémy ve vztahu. Rozdílné názory a neschopnost najít v danou chvíli společnou řeč ještě nemusí znamenat, že se k sobě s partnerem nehodíte nebo že vztah po citové stránce strádá. Zkuste vždy nejdříve hledat řešení, snažte se vžít do pocitů partnera a dát mu prostor, než začnete pochybovat o samotné podstatě vašeho partnerského soužití.
Přečtěte si také:
-MM-