Manželství bez sexu: Může vydržet, nebo ne?

Jestliže ve vztahu sexuálně strádáte, je ohrožen jeden z jeho pilířů.

Jak čas běží, stává se, že nám partner zevšední. Libido rapidně klesá a s tím jeho kvalita i kvantita. Zatímco některé páry udržují frekvenci pohlavních styků na čísle dvakrát třikrát týdně, jsou i takové, kde se pomilují jen jednou za uherský rok.

Renomovaný americký sexuologický Kinseyho institut uvedl, že v průměru mají sezdaní lidé o polovinu méně častěji sex než svobodní. Nejmarkantnější rozdíl je mezi sezdanými třicátníky.

Jsou ale výjimky potvrzující pravidlo. Pokud je váš partner „pan Pravý“, může se stát, že naopak například v šedesáti budete mít víc sexu než ostatní: „Když nám bylo kolem čtyřiceti, oba jsme pracovali, vychovávali děti a na sex neměli čas ani sílu. Teď si to s manželem naopak užívám,“ vypráví čerstvá důchodkyně.

Požadavek častějšího sexu je podle odborníků jedním z nejfrekventovanějších tužeb lidí, kteří navštíví sexuologa.

Co je normální?

Pořád máme sklon se porovnávat s ostatními, jak na tom jsme – co se týče platu, počtu dětí nebo vzhledu. Ani sex nezůstává ušetřen. Statistiky vypovídají, že průměrný Čech má sex asi dvakrát až třikrát týdně, což v porovnání s ostatními zeměmi není vůbec špatné číslo. Samozřejmě ale jde pouze o průměr, to znamená, že někdo z nás má styk jednou do měsíce, někdo dvakrát denně.

Za normální tedy musíme považovat to, co je příjemné oběma partnerům. Pokud jeden z nich pociťuje nedostatek sexu, nebo naopak jeho nadmíru, měl by to dát jasně najevo.

Tip pro vás: Pokud se nesnažíte vyjít vašemu partnerovi vstříc, zvyšuje se samozřejmě pravděpodobnost, že mu sex poskytne někdo jiný. Což může vést i k rozvodu.

Jsou období, kdy na sex chuť nemáme

Na citlivější jedince může působit každá změna okolního prostředí stresově. Tělo pak podvědomě omezuje sexuální chování ve prospěch základního přežití organizmu. Obdobím, kdy zcela běžně mizí chuť na sex, je těhotenství a období po porodu, stres v práci nebo změna zaměstnání, jakákoliv důležitá životní událost (paradoxně např. i svatba), stěhování atd.

Partner by měl prokázat svou skutečnou lásku tím, že bude mít pro dočasné omezení sexuálního života pochopení a nebude naléhat. Jinak se světu sexu vzdálíte ještě víc.

Hormony jsou na vině!

Během života se navíc potřeba sexu mění. Nejvyšší potřebu sexu muži pociťují kolem 20 let, ženy se naopak na svůj sexuální vrchol dostávají kolem třicítky.

Navíc je prokázáno, že chuť ženy na sex se výrazně mění podle menstruačního cyklu. Před menstruací a během ní bývá chuť na sex menší, během dalších 14 dní stoupá. To platí ale jen pro ženy, které neberou hormonální antikoncepci.

Pokud žena hormonální antikoncepci bere, měla by sama vypozorovat, jestli to její chuť na sex ovlivňuje. Mnoho žen tvrdí, že pilulky tuto stránku života ovlivňují hodně. Řešením je najít jiný typ pilulky nebo používat jinou antikoncepci.

Co když odmítá sex vytrvale?

Musíme rozlišovat, jestli partner nebo partnerka měl/a malou potřebu sexu od začátku vztahu, nebo jestli se ochladnutí objevilo později. Partner totiž prostě může být méně sexuálně založen než vy. Pokud je mezi vaší potřebou sexu opravdu markantní rozdíl, možná byste měli uvažovat o změně partnera.

Důležité je ale zjistit, jestli za malou chutí na sex nestojí nějaká nemoc nebo psychické překážky (např. zneužívání v dětství či znásilnění) – vše se dá s odborníky řešit.

Jestliže se dříve partner projevoval jako obrovský vášnivec a teď si jen říkáte, kde že jen loňské sněhy jsou, je to také v pořádku. Vztah prochází určitými fázemi. Po prvním půl roce až roce vztahu dochází k určitému vystřízlivění z bezhlavé zamilovanosti. Už se na sebe zkrátka nelepíme, kdykoliv se uvidíme.

Sex má mnoho podob, někomu stačí něžnosti všedního dne – políbení mezi dveřmi, pohlazení, v posteli může zůstat pouze u orální nebo manuální stimulace. Není také nikde napsáno, že orgasmus je povinností. Pokud má partner chuť na sex a nám se moc nechce, můžeme mu občas prostě jen tak z lásky „vyhovět“ a on ať nás třeba jen hladí, to je příjemné pokaždé…

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.