Sex a vztahy

10. března 2016 04:20

Lucie Průchová

Poznejte lháře. Jak zjistit, že partner nemluví pravdu

Babičky nám říkávaly: “A nelžeš mi? Já ti sáhnu na nos. Podle toho poznám, jestli mluvíš pravdu." My jsme byli malí, vyděsili jsme se, že babička opravdu pozná lež, a rychle jsme se vrátili k pravdě, i když ta někdy bolí. A jak poznáme teď, v dospělosti, že se partner uchýlil ke lži?

Máme na mysli například situaci, kdy muž skálopevně tvrdí, že se zdržel v práci, zatímco žena je téměř na sto procent přesvědčena, že ten hříšník strávil inkriminovaný čas s jinou, samozřejmě blond a s dlouhýma nohama. Ale jak rozeznat pravdu od lži?

Uhýbá očima

Pohled do očí vysvětlí a prozradí mnohé. Sledujte záletníkův zrak, ne v tom smyslu, že byste se chtěla v jeho modrých očích utopit – teď jste se totiž z bláhové zamilované ženy proměnila ve vyšetřovatelku. Pokud nemluví pravdu, nebude schopen se vám dívat do očí, bude jimi neustále uhýbat, klopit je, dívat se do země. Anebo zcela opačně. Bude se vám dívat do očí tak upřeně, jako by vás chtěl hypnotizovat – právě v zoufalé snaze očima neuhnout a neprozradit se. V obou těchto případech vám lže!

Zjevně je nervózní

Dávejte dobrý pozor na to, zdali váš protějšek takhle náhodou neprojevuje znatelnou nervozitu. Bedlivě si všímejte řeči jeho těla. Pokud si neustále hraje s rukama, schovává je za zády anebo podivně křečovitě překříží před tělem, nevěřte mu. Také je možné, že často polyká. Případně si olizuje rty, a ne jednou, mnohokrát, produkce slin totiž v důsledku stresu klesá. A v takovém případě něco není, jak by mělo být.

Mluví tu pomalu, tu rychle

Příznačné je pro lháře měnící se tempo řeči. Jeho řeč se bude zrychlovat nebo zpomalovat přesně podle toho, jak ho napadá, kdy si něco přimyslet a kdy raději cosi podstatného zatajit. Bude koktat anebo naopak mimořádně jasně a srozumitelně vyslovovat, ve chvílích, kdy bude přemýšlet, použije větší množství takzvaných vycpávkových slov.

Jeho hlas je trochu jiný

Má najednou jiný hlas, než na jaký jste zvyklá? Výzkumy prokázaly, že lhářům se vskutku o poznání změní hlas. A protože se topí v nejistotě, hlas se zároveň zjevně chvěje, třese se, je z něho cítit úzkost. Lidé totiž nejsou schopni při lži běžným způsobem dýchat, lehce se zadýchávají.

Útočí

Každé malé dítě, natož dospělý záletník, dobře ví, že nejlepší obrana je útok. Zpozorněte, pokud partner zvyšuje hlas, začíná se hádat, je agresivní. Například vykřikuje: "Cože? Ty mi nevěříš? To si opravdu nezasloužím tvoji důvěru? Jaký je to mezi námi vztah, když si nevěříme?" Pokud se náhle a nepřiměřeně rozčilí, patrně hovoříte s lhářem.

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.